Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Печки на пелети - заслужава ли си?

Публикувано от mario 
teo
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
14-03-2006 - 21:22:52
Темата е много интересна. Тук обаче бих искал обаче само да споделя моя опит, който имам ел.котле.
Апартамент около 80 кв.м. жил.площ, т.е трио (хол+кухня+трапезария) ; спалня; детска; баня; WC. Котлето е българско РТЕ 6М, т.е 6 Кв макс.мощност с ключе за избор 3 Кв или 6 Кв. Чугунови радиатори + лира в банята, талетна без лира. Хола понеже е север му направих една вътрешна изолация (само на външна стена) с Депрон 3 мм. Иначе ужким външните стени са четворки тухли с вътрешпна изолация между двата реда. Съседи отдолу нямам. Отгоре имам.
И така. Не знам колко е консумацията, но при непрекъснато нагласена темперетура от 18 градуса и постоянно на 3 Кв - сметка за ток декември - 360 ; януари 380 лв; Февруари 240. Забравих да кажа, че имам бойлер 80 литра + 10 литра под кухненския шкаф (разход извън отплителен сезон около 40 лева). Всички уреди са клас А (на Горене Пинафирина). Мой съсед е три климатика (инверторни или нещо такова) и 300 л ! Бойлер (финладски, който стои на пода) и е платил - декември 120; януари 160; Февруари 120. И той има котле но го е "замразил". Беше изхвърлил чугуновите радиоатори и заменил с алуминиеви, но сметките му баха като моите.
Преди 3 месеца прокараха природен газ до блока но все още нямаме конкретни оферти. Казват, че първоначалната инвестиия била около 5 хил.лв, но понеже блока е проектиран за ел.отопление с котлета, ще се наложи доста да се разбива, което клони към 10 хил.лв. (представям си какво разбиване ще падне - евентулано).

Това е моя опит и проблем. Ел.котле е страшно скъпо. Вярно - чисто, безшумно, комфортно но скъпо. Какво да правя ?

Поздрави и сори за дългото послание....

П'С Сега съм в етап на проектиране на вила-къща. Мисля да искам от архитекта и специалиста по ОВ да предвидят помещение в гаража за котле на твърдо гориво и водно + камина (само за удоволствие и отопление на дневния тракт)+ опция за климатици (т.е да предвиди все пак ел.точки, място з амонтаж,, мощност и т.н), както и на покрива слънчев панел за топла вода. Ако някой има по-добра идея да казва. Мерси предварително !





mario
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
14-03-2006 - 21:25:58
Цитат:

"Предстои ми да живея в ново жилище. Трети жилищен етаж. Краен апартамент, около 55 м2 чиста жилишна площ, вътрешна изолация от мин. вата + гипсокартон, на тавана също, на пода 2 см аустротерм, ПВЦ дограма. Предвидена е инсталация за ТЕЦ, но изобщо не се знае кога ще заработи. Над мен и под мен никой не живее все още. "

Добавям: застроената площ на жилището е 70 кв.м. - вкл. тераса 5кв.м. - т.е. 65 кв.м. застр. площ. От 99-та година е. Изолацията отвън са си я спестили по неведоми обстоятелства - не коментирам! Блока е 50% обитаем в момента, броейки и мен!
Младо семейство сме с намерения да ставаме трима и нагоре smiling smiley. Искам да отоплявам навсякъде като хората. А с печката на пелети се очаква това да се постигне.

Говори се, че всеки отоплява апартамент, къща или някаква площ. Но включват ли се в това коридори, антре? Иначе ще се ходи на бегом до тоалетната или до другите стаи като се минава през коридора или антрето! Е, аз не исакм това. :}

Boby,
На мен един приятел ОВ инж. ми направи изчисление, че ще са ми необходими 30 вата на кубичен метър мощност за нормално отопление - но само и единствено за моя апартамент - т.е. частен случай. Иначе каза, че оразмеряват мощноста за отопление на база 50 вата на куб. м.
Така, че това, което казваш не е много вярно.
tuko shto poglednah termometura u nas e 28 gradusa , a navun e takava snejna vielitsa . nese zablujdavaite s tia niski stoinosti na kv. nai malkia maslen radiator e 2 kilovata a otopliava staia 10-15 kv . razdelete 2000 na 15 . kolko vata na kv izliza .
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
14-03-2006 - 21:58:43
Е защо не каза че са ти правили сметка за нужната топлинна мощност? 30 вата на куб. м. очевидно са 2.60 * 30В ~ 80 вата а не 180 вата на м2. Не са и 50 вата на м2, но твоята изолация не е кой знае каква ,а и е вътрешна, все има останали термомостове. Ако вземем тези 80 вата по 55 квадрата получаваме 4.4 кВ а не 9.9 кВ отоплителна мощност. Има голяма разлика.
А за филма-топло - маслен радиатор 2 киловата може да отоплява и 30 кв. стая с добра изолация. За какво я слагаме иначе тази изолация според теб?

ПП. Интересно дали при смятането на тези 30 вата на кубик проектанта е взел предвид настоящото положение а то е че ще отопляваш и съседни апартаменти явно. Ако да, звучи добре - предполагам имаш добро изложение. Не каза дали апартамента над теб е обитаван и отопляван и дали има изолация на твоя таван, това е по-съществено от 2-та см. фибран на пода.
Сам виждаш, че ако бяха обитавани и отоплявани и другите апартаменти и я имаше външната изолация в комбинация с тези 5 см отвътре, биха ти трябвали доста под 30 вата на кубик, при което спокойно се слиза и под 50 вата на м2, какъвто проект съм виждал.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-03-14 22:23 от Boby.
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
14-03-2006 - 22:06:12
Щом имаш летни сметки 120-130 лв очевидно не ти е отоплението проблем, а имаш голяма консумация другаде, вероятно бойлера. Моите летни сметки са между 20 и 30, но водата ми е от ТЕЦ. Уредите не са много нови, не мисля че са клас А, имам пералня със сушилня, миялна, а хладилника даже е руски и харчи доста.
Аз поддържам 24-26 градуса вечер, 22 нощем и 18 през деня като ни няма с климатика. Имам и духалка за кухнята и кварцова печка в банята включвани от време на време, тъй като климатика хваща хола и още една стая - към 40 м2 с коридора между тях, но не стига до кухнята.
Сметките за ток - 70 лв ноември и декември, 107 януари, 80 февруари. Като това са пълните сметки, т.е. включват и 20-30 лв други консуматори, според лятната консумация.
Georgi B
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
14-03-2006 - 22:16:55
Hmmm...izglejda sme golemi razsipnici u nas....!
gia
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
14-03-2006 - 22:35:46
Boby,
Май трябва да си купиш очила! Човека още в първия си пост го е написал, че после и за теб го е повторил... ааа, колеги - моля четете по-добре! spinning smiley sticking its tongue out
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
15-03-2006 - 09:56:05
Разбрах, че има изградена инсталация и му предстои присъединяване към ТЕЦ - затова му препоръчвам ел.котле, докато го присъединят, че от едно място да си контролира отоплението - иначе конвектори също може. НЕ виждам смисъл да се инвестира в отопление на твърдо гориво, при попложение, че след година -две, три ще има ТЕЦ.
mario
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
15-03-2006 - 10:21:34
Ако след две, три години ще ми пуснат теца въобще няма да се замислям да търся други начини за отопление.
Блокчето е малко с един вход и е строено 99-та година на принципа на жск. В момента е около 50% населен. Купил съм жилището от един от собствениците. Разбрах, че някой други от тях са в чужбина. Така, че ако някога ще имам тец със сигурност ще е най-рано след 5-6 години а може и много по-късно.
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
15-03-2006 - 11:16:39
Хората, които могат да си позволят такива печки си правят сметка, че с ток не е кой знае колко по-скъпо. Сметкатат ти за котлето е грешна.
И не ми давай примери с население , живеещо в 19-век и използващо твърдо гориво за отоплениеsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход