Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Печки на пелети - заслужава ли си?

Публикувано от mario 
moje da izleze skupo ne znaia inache kotle na el ima visok kpd - 98 % .
mario
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
14-03-2006 - 19:17:52
Излиза скъпо - при направено изчисление 8 ч х 10 кВ/ч х 30 дни = 2400 кВ за месец.
Цената на тока в момента е: дневна тарифа - 0.174 лв. и нощна тарифа - 0.093 лв.
Да речем средно е около 0.13 лв.
И 2400 кВ х 0.13 лв = 312 лв. Е, множко е!
Излиза, че за около 4 отоплителни сезона ще стигнат парите за печката, а след това???
Просто не ме устройва варианта с ел. котле.
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
14-03-2006 - 19:34:15
Абе как 10 киловата за едно апартаментче 55 м2??? При това е ново и вероятно има изолация 5 см поне. Че хората с такава мощност отопляват цяла къща 150-200 м2, вярно с добри изолации ама има само външни стени.
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
14-03-2006 - 19:45:10
Filma,
Човека мисли за печка с въздуховоди (без водна риза). Твоя вариант с ел.котле в дадения случай има ли някакви предимства пред конвекторните радиатори, които и той има в предвид?

Марио,
И аз нещо го бях пропуснал този изходящ въздуховод (80mm). Така вече става. Доколкото ги заглеждах май имат принудителен въздушен поток.
Ама много скъпо бе sad smiley . Ти споменатите по-горе алтернативи изучавал ли си ги? Май по евтини бяха.
И друго - хамалогия пак си има. Тия които гледах искат двукратно зареждане на бункера за 24ч. при пълна мощност. В твоя случай допускам ок. 10kg - 300 на месец. Ерато предлагаха договор за доставка на гориво (1-2пъти на сезон) - пак си трябва склад за 1-2 тона и някой да ги качи и сипе.
Правеха сравнения с дървата от околовръстното - изкарваха цената на горивото съизмерима.
Нямам проучванията си под ръка, но ето един линк:
Renaissance е автоматична пелетна камина с вграден водогреен топлообменник, циркулационна помпа и ЗРС.
Малко им е объркан сайта - туй чудо ок. 2500лв. с ДДС.
na nikoi akul ne davam . edin iska evtino , edin iska da niama hamalogia , treti ne viarva na elementarni ischislenia . hora v sofia vinagi otoplenieto e skupo otkadeto i dago poglednem . taka e v bg , onezi ot gore ne gie enia za nas .
mario
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
14-03-2006 - 20:34:48
Любо,
Оценявам желанието ти да ми помогнеш! Що литература изчетох, що въпроси зададох на фирмата вносител, не е истина просто. Станал съм малък специалист по печките с пелети.
Печката, която ме устройва е с капацитет 30 кг. бункер. Разхода на час, в зависимост от зададената температура (5 степенна скала) според производителя е от 0,6 до 2.4 кг на час.
Едната служителка от въпросната фирма отоплява 160 кв.м къща на два етажа, без изолации и подобрения, с печка на пелети с водна риза (вкл. бойлер) и до момента е изхарчила около 2,5 тона от началото на отоплителния сезон, като каза, че от октомври е пусната и не е спирана. Това звучи не фантастично, а повече от прекрасно.
Зная, че е много скъпо, но експлоатационните ми разходи излизат, че ще са ниски (е, не като дървата за огрев).
Хамалогията е - чувалче 15 кг. Имам къде да ги складирам - мазето ми отговаря на изискванията.
За костилките на Ерато мой приятел казва, че отделят токсични газове при горене.
Но ще взема да ги преслушам и тях - сайта им е много объркан...

Изобщо, ровейки се в нета и търсейки информация за печки с пелети, се оказа, че сме толкова назад, колкото във всичко останало. По спомен страната с най-голямо потребление на пелети - млн. тонове на година е Швеция.

Почвам да се отчайвам вече, а следваща зима ей сега като нищо ще почука на вратата :}
Може би хората, които могат да си позволят такива печки не влизат по форумите sad smiley
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
14-03-2006 - 20:41:33
Аз пък гледах едни други изчисления в които се приемаха 50 вата на квадратен метър при 2.60 стандартна височина. А не е ли по-вярно да се сметнат загубите през стените и от инфилтрация, вместо да приемаме 180 или 50 вата на м2?? И без да съм инженер по ОВ мога и сам да предположа (подскажа) че ватовете на квадратен метър ще са едни при панелка на края на блока последен етаж и съвсем други при нова кооперация, вътрешен апартамент, с 5 см изолация например...

Във всеки случай да му се вади сметка че би му излязло над 300 лв. отоплението за такъв малък апартамент и то в нова кооперация е меко казано невярно. Мой колега живее в кооперация от средата на 90-те която НЯМАШЕ изолация до тази зима, малко по-малък е апартамента, но с много лошо изложение - почти изцяло на северозапад и на ъгъла на сградата и сметките за ток с обикновени ел. конвектори + бойлер е била най-много 200-220 лв. От тази зима е с изолация 6 см, но изложението си е същото, пак е с ел. конвектори, пак е с ел. бойлер, и най-високата сметка за януари е била 130 лв, при това половината месец денонощно се е поддържало 22 градуса защото е бил в отпуск. Иначе денем нормално се намаляват конвекторите - сметката за февруари му е била 70 лв.
А в моя случай в по-голям апартамент - 65 м2, но панелка, няма изолация, дограмата е боклук, само съм сложил гумички за уплътнение, с климатик, който не се изключва и се подпомага от време на време с духалка сметката ми е била макс. 107 лв за януари.
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
14-03-2006 - 20:48:49
Моето мнение е че за апартамент и то малък е безсмислено да се слага печка на пелети или друго гориво. За какво да разнасяш, да осигуряваш складова площ и т.н. като дори и на ток при наличие на изолация не би излязло особено скъпо. А и чакаш ТЕЦ. То ТЕЦ-а може да се окаже тесла после, както стана при мен, но това зависи от съседите.
Georgi B
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
14-03-2006 - 20:51:23
Kak stavat tia smetki ne razbiram.Jiveia v garsoniera ,po4ti po cial den niama nikoi v kushti,nikakva izolacia,stara dograma,spalniata ne se otopliava(ne obisham da spia na toplo )slushvalo se e da spia na 10-11 gradusa.Znashi klimatik(kogato e po studeno i duhalka),boiler,peralnia......liatoto po malko ot 120-130 ne pomnia da sum plashtal.S novite cenia taia zima sym s 200-280.Taka she tova 130 lv za mesec ne go razbiram.....osven ako ne stoia na 18 gradusa,ama to tova otopliavane li se kazva.Ne e li 25-26 ne e rabota.
niakoi hora govoriat na izus . vida na otoplenieto si izbirate sami ili spored dadeni uslovia na koeto otgovaria jilishteto . drugi napravo otsichat - az sum biznesmen i jelaia luks . razni hora - razni ideali , citiram . vseki si plashta za giavoluka . ot 4-5 mnenia v foruma ne moje da se napraviat radikalni izvodi . az plashtam za 55 kv. tok 55 leva . otopliavam se s kamina s vodna riza .
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход