Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Много моля, ако някой знае, да ми отговори как се изчислява квадратура на покрив за груб строеж. Майсторите ми твърдят, че това става по следния модел: 55 кв.м /толкова е/ плоча; веднага над нея дървена конструкция и керемиди - 55кв.м. плюс стрехи, умножено по 1,3 - 105 кв.м. Значи общо за покрива трябва да се плащат 155 кв.м. Принципната договорка за плащане на труда е върху квадратен метър плоча плюс зидарията отгоре. Аз си мисля, че за покрива би трябвало да важи същото - плоча, плюс това над нея. Каква е практиката? Спешно се нуждая от съвет!
Re: изчисляване квадратура покрив при груб строеж
08-03-2006 - 13:40:27
Не знам каква е практиката, но по формулата на майсторите Ви може да излезе 105, но чак 155 не виждам как ще стане за нормална къща. Като площ около 100 е истината математически.
R. Velchev
Re: изчисляване квадратура покрив при груб строеж
08-03-2006 - 13:49:37
При мен етажа беше 157 м2, покрива излезе около 200 със стрехите, а не е двускатен или четирискатен, а доста сложен. Стрехите са около 70 см навън.

Интересувам се каква е орентировачно цената на кв.м за направата на дървена покривната конструкция?
Много благодаря, че ми отговаряте. Аз вероятно не съм го написала добре - това, за което искам да се ориентирам е следното: като се стигне до етап "покрив" отделно се плаща за труд за квадратурата на подпокривната плоча /при мен 55 кв.м./и отделно - за дървената покривна конструкция /105 кв.м./- така ли е? Или общо за етап "покрив" трябва да платя за 160 кв.м.? Цената им е 35 лв за кв.м. за цялата къща, същата цена искат и сега - за 55кв.м. плоча х35лв , плюс 105 кв.м.х35 лв. Такава ли е практиката? Въпросът на Петър ми показва, че цените биват различни за плоча и за дървена конструкция. А аз очаквах, че като се дойде до равнище "покрив", ще плащам за една квадратура, както е при плочите надолу - плочата върви със зидарията над нея, а тук - плочата с дървената конструкция над нея. Май не е така?
Стефан
Re: изчисляване квадратура покрив при груб строеж
08-03-2006 - 16:37:45
Ани, не съм строител, но имайки предвид необичайното разнообразие от бригади и майстори си позволявам да коментирам.

Аз преди няколко месеца си приключих с проекта и взех оферти от строители. Навсякъде офертаите бяха във вида, и с колоните които исках, а именно :

наименование СМР / ед.м / к-во / труд и механизация / материали
ед.цена / общо ед.цена / общо

ТАка за нулев Цикъл, и двата етажа поотделно. На края на всеки един етап искам разбивка за стойност по перо труд и механизация, и перо материали, 12-те процента ДСР , печалбата им - обикновено е 10 процента и ДДС на материалите.
Уверявам те, че навсякъде в етапа покрив влизаше само покрива, плочата под него е елемент от втория етаж.
Значи в нулевия цикър има две плочи - подложния бетон, основата и кота нула, после на двата етажа по една плоча - на първия кота + 2.95 и на втория +5.95
Самият покрив при мен е от дървени столици, попове , изобщо е дървена конструкция.
Виж, ако е бетонен и ще ти го леят е друга песен...
Re: изчисляване квадратура покрив при груб строеж
08-03-2006 - 18:12:17
Обкновено като се пазари грубия строеж на кв.м. има отделна цена за фундаментите и покрива. НЕ влизат в тези 35лв. на кв.м. Ама всичко е въпрос на пазарлък, койт отрябва да е направе в началото.
Благодаря много на всички, които ми отговориха - помогнахте ми да си изясня нещата. А трудът за правене на дървената конструкция за покрива обикновено колко струва спрямо цената за плоча - примерно 1/4 по-евтино? Много ще се радвам на всякакъв отговор - и приблизителен.
Re: изчисляване квадратура покрив при груб строеж
09-03-2006 - 10:08:29
Има една поговорка - инвеститорът се минава в изкопа, а строителят в покриваsmiling smiley Ама това, когато пазарлъкът е бил направен предварително.
Иначе грубите сметки са такива 1,5 за нулев цикъл с първа плоча и 1,5 за покрива. Като се смята квадратурата на плочата. 1,5 за покрива винаги са е оказва малко и строителите искат повече - към двеsmiling smiley Слред като не сте имали уговорка вече си е въпрос на пазарлък и сте в слаба позиция - ако смените бригадата покривът ще ви излезе златен. Покрив и нулев цикъл никой не се натиска да правиsmiling smiley
В крайна сметка всичко това са относителни неща - хубаво е да се правят пазарлъците в началото, аз лично предпочитам да дам много пари за покрив, но да работят на по-ниски цени надолу. Защото така имат стимул да завършат сградата и да вземат хубави пари от най-сложнотоsmiling smiley
има и друг вариант, който се практикува - процент от парите се задържат и се плащат след следваща плоча, респективно ако откажат да правят покрива не им се плаща и процент от предишната плоча.
Търся сериозна фирма за извършване на груб строеж а може и до ключ на жилищна сграда РЗП 780 кв.м. в гр. София. Имам разрешение за строеж и може да се започне работа почти веднага. Моля, за предложения.
Христо.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход