Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отоплителна инсталация с котел и камина едновременно

Публикувано от bulhomes 
Отоплителна инсталация с котел и камина едновременно
18-10-2010 - 00:08:21
Тъй като специалистите по отоплението във форума нещо не отговарят, ще поразмишлявам малко, а ако някой даде съвет - ще съм благодарен.


Вилата ще се отоплява с котел и камина, които трябва да работят и заедно и поотделно. Системата ще бъде отворена с принудителна циркулация. По проект е така:



..и се очаква да работи така (в случая говорим за запален котел и неработеща камина)



Водата обаче търси пътя с най-малко съпротивление. Помпите са циркулационни, а не нагнетателни и без да са включени не са пречка за водата. Тръбите до колекторите от котела и камината са с най-голям диаметър и съответно най-лесно ще е на водата да мине през тях. И какво става - котела топли само камината...



По някое време релето на помпата на камината ще загрее и ще включи. Ще започне да помпи от студения колектор към незапалената камина докато релето изстине и изключи.



Получаваме една неработеща система, която работи от време на време като в някои щрангове пуска студена вода. Ако се сложат възвратни клапани на теория проблема е решен, но напомням че помпите не са нагнетателни, в системата няма налягане и не съм сигурен дали възвратния клапан ще пропусне водата в желаната от нас посока (за гравитачно парно със сигурност знам че няма да я пропусне)



Мина ми през акъл една идея за изключително проста система, на която единствения минус, който виждам засега е, че ако е запален единия отоплителен уред ще се топли и другия. Тъй като и двете ризи ще бъдат добре изолирани, то излишно похарчената топлина би трябвало да бъде незначителна.

С нетърпение очаквам други мнения и предложения.
Re: Отоплителна инсталация с котел и камина едновременно
21-10-2010 - 23:09:02
bulhomes, аз също съм намислил подобна система. Заложил съм тръби Ф 40 до колектора на І етаж от камината с водна риза, които обаче преди колектора продължават и за котела (може и електрически). Онзи ден бях на Стройко, и един търговец на ел. котли ми обясни няккава система, но все още не ми е достатъчно ясна. Също очаквам мнения от специалистите.
Re: Отоплителна инсталация с котел и камина едновременно
22-10-2010 - 00:02:34
Аз два дена я гледам тая графика и нещо не мога да вдяна...имаме два източника,и двата на твърдо гориво,които в повечето време ще работят не на пълна мошност.Ми няма смисъл това...да беше нещо с прецизно регулиране-примерно газов котел и пелетник,да го изпълниш така.Отоплението на твърдо гориво,при стандартните типове,има един голям недостатък-максимална ефективност имаш при пълна мощност или вече според характеристиките на котела-някъде около нея.Но няма котел на въглища или дърва,чиято максимална ефективност да е при 50% зареждане примерно.Това изисква да изчисли прецизно инсталацията-за да може максималната мощност на уреда да съвпадне с това,дето реално ще потребяваш като енергия за сградата.Така котелът ще си бичи там на 100% и ще е максимално ефективен.В случая се опитваш да комбинираш две системи,работещи на някакъв процент от капацитета си...още на тая точка само си в преразход-уредите ти не работят максимално ефективно.
Re: Отоплителна инсталация с котел и камина едновременно
22-10-2010 - 00:17:53
Салвадоре, идеята е не толкова да работят едновременно. Къща за гости ще е и ако гостите не искат или не могат да се занимават с камината - ще паля котела. Единствено ако видя, че единия уред не може да затопли къщата ще запаля и другия да му помогне. Газов котел или пелетник все не стават, щото в Троян таквиз неща няма. Това за максималната ефективност къде си го чел?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход