Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Съвет - за стара кирпичена къща

Публикувано от MammaMia 
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
11-07-2008 - 11:01:14
Изолация сложиха върху стена която беше сериозно разядена от вода и не можеше само да се измаже. Иначе не е необходима. Дограмата е с тесен профил и не изяжда твърде много от прозорците. Идеята беше наша, но от фирмата за дограма казаха че е ОК. Дървените рамки бяха от доста здрав материал, в тях се монтира лесно, просто новата дограма се завива с винтове, евентуалните фуги се затварят с пяна или силикон ако са много тесни. При нас рамките се оказаха доста прави и почти нямаше фуга. Старите прозорци ги оставихме като капаци. Размерите им са подобни на Вашите.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-07-11 11:06 от stamby.
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
11-07-2008 - 11:58:17
Няма никакъв проблем да махнете старите прозорци,заедно с рамките и да монтирате нови,каквито Вие си решите.На кирпича нищо няма да му стане!!!
Стените,както казват и другите колеги тук,може да измажете,но според мен е по-добре да ги изолирате със стиропор,ще Ви излезе на почти същата цена,стените Ви ще са по-прави,ефекта ще е многократно по-голям...!
Успех в начинанието winking smiley
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
11-07-2008 - 14:35:16
r_stoma Написал:
-------------------------------------------------------
> Съвета беше рационален - щом неможе нова къща -
> рабиц и мазилка. Максимално евтин ремонт, за
> спасяване на положението както казвате. Но имайте
> предвид, че няма вечни къщи и в един момент ще се
> наложи да се разделите с нея. Това важи за всички,
> включително и за мен. Извинявам се, ако съм ви
> засегнал с нещо. Успех.


Не сте ме засегнали, и естествено, наясно съм, че няма вечни къщи... Но имам едно чудесно местенце, което ми е като оазис да се спася аз и семейството ми от лудницата в София през лятото. Досега просто нямахме възможност да се захванем с къщата, но се надявам и с помощта на форума да вземем правилното решение и да действаме.

Лек ден!
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
17-07-2008 - 20:04:17
Къщата си е супер ,като свалиш старата мазилка огледаи за прогнили греди, ака няма не се плаши, къщата ще ни надживее. Ако има ще трябва да ги подмените и всичко ще е о.к. Аз лично ще си слагам изолацията отвътре и ще си измазвам външните стени с рабица а по ъглите на къщата ще си оставиа да се виждат гредите.Естествено ще ги обработио преди това. Успех
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
24-07-2008 - 13:22:46
Аз съм на същото положение като тебе. Купихме място със стара кирпичена къща от 1932 г. едната стена на която беше с пукнатина колкото юмрук. Ще ти кажа какво направих аз. Дали е добре - майсторите да кажат, и най-вече - времето ще покаже.

> Къщата май не е с особена стойност. И като знам че
> е на 90 години, Ви съветвам да направите нескъп
> ремонт (ако неможете да си построите нова къща) -
> не си струва да влагате много средства в къща на
> границата на пределната си конструктивна възраст.

И мен така ме съветваха и мен. Аз не ги послушах: кирпича си има определени предимства - през лятото държи много хладно, през зимата е топло. Знам го от опит. По-евтино - нямаш нужда от климатик, по-малък разход за отопление, част от строителните материали са ти без пари. По-здравословно е - само природни материали. По-екологично е - ако решиш да разваляш къщата, може да разтрошиш тухлите в градината, а гредите да изгориш - нямаш проблеми с отпадъчни строителни материали. Имах готова къща, не исках да я бутам и да започвам на чисто - твърде много разправии и разходи за 2 стаи. Като започнах да работя по стаите, открих и други предимства - работи се много лесно с него: трябваше да пробия дупка в стената - става с обикновен трион, когато закачваш нещо за стените, може просто да забиеш пирон - няма дюбели, няма бормашини :-) Въобще - хората едно време са знаели какво да ползват, когато не е имало фирми да ги залъгват. Та какво направих:

Намерих един стар майстор, който знае как се работи с кирпич. Той проследи посоката по която са гредите на тавана. Сложи напречно една здрава греда под тях, която подпря с греди опрени на пода. Отвън подпря също стрехата на покрива (която е над стената) с греда за да не поддава и да не тежи. Укрепи гредите добре и ... .бутна проблемната стена (тази с пукнатините). Е, по-коректно е да се каже - внимателно я разруши, тухла по тухла, като запази кирпичените тухли. Никога не съм вярвал че проблема ще може да се оправи без разпокриване на покрива, но ето на - стана. После иззида стената наново с запазените тухли и кал, която се бърка лесно (използвахме материала от разрушената стена). Аз исках да направим прозорци и врата на тази стена, така че сложи дебела и здрава греда над тях и остави отворите за прозореца и вратата. Когато иззида стената догоре, уплътни я добре и всичко изсъхна, махна гредите с които подпираше покрива и тавана. Никакви проблеми :-) После измаза стените с кал, в която се слага накълцана слама (за арматура). Където е много дебело и проблемно, слагаше пирони и рапицова мрежа. Накрая, за фината замазка на мазилката, слагаше пак кал, в която имаше много вар (май само това). Като изсъхне, става като обикновена хоросанова мазилка - не може да се познае - равна, почти същата на цвят.

Запазих старата дограма. Боядисах я 2 ръце. От едната страна, от където духа много и набива дъжд, уплътних всички процепи на прозореца със силикон. Сега не се отваря (не ми е и нужно), но не влиза никакъв дъжд, не духа, изолацията е добра и не костваше почти нищо. Запазих старите врати. Много по-здрави и красиви са, има атмосфера в тях, усещането при отварянето име е съвсем друго, направени са от истинско дърво, а не от стърготини и шперплати, като много нови. Пък е и по-евтино. Е, има играчка докато ги накараш да изглеждат добре, но сравнено с разхода за нова врата в същия стил е нищо.

Отвътре направих циментова замазка на пода, наредих греди със сгурия между тях за изолация и пак замазка. Сега ще слагам дюшеме. Традиционно, от дъски, а не разни ламинирани паркети. Къщата ще се отоплява с акумулираща печка на дърва, като старинните кахлени камини, един приятел австриец ми я прави по тяхна технология. Пали се веднъж на ден и после само топлоотдава. Поставих я между двете стаи, за да топли и двете, а да се пали само от едната страна. Ще се отоплявам само с дърва - много по евтино, по-чисто, по-приятно и здравословно. Правя го от 4 години и съм много доволен. Не завися от произволите на разни монополисти, в нашата къща е много по-топло от всяка друга в която съм бил, а разходите ми за отопление са по-ниски :-)

Отвън не мисля да слагам външна изолация - според мен не е нужно. Но ще направя дренаж около къщата, ще сложа улуци и ще я оградя с поне метър циментова пътека, за да отведа влагата далеч от основите.

Е, това е. Дали преценките ми са добри, ще разбера след няколко години :-)
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
24-07-2008 - 13:31:24
svoboden Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз съм на същото положение като тебе. Купихме
> място със стара кирпичена къща от 1932 г. едната
> стена на която беше с пукнатина колкото юмрук. Ще
> ти кажа какво направих аз. Дали е добре -
> майсторите да кажат, и най-вече - времето ще
> покаже.
>
> > Къщата май не е с особена стойност. И като
> знам че
> > е на 90 години, Ви съветвам да направите
> нескъп
> > ремонт (ако неможете да си построите нова
> къща) -
> > не си струва да влагате много средства в къща
> на
> > границата на пределната си конструктивна
> възраст.


> И мен така ме съветваха и мен. Аз не ги послушах:

Напротив, послушал си - направил си нескъп ремонт, точно според съвета ми smiling smiley
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
24-07-2008 - 13:41:46
svoboden, точно това имах предвид - като се ремонтира такава къща, да се прави по старите технологии и със старите материали, както си направил ти, а не както в началото се започна с алуминиеви дограми и външна топлоизолация със стиродур или нещо подобно. Незнам защо прие думуте ми като някаква обида. Това имах предвид под нескъп ремонт - въстановяване на автентичния вид на къщата, а не разни алуминиеви дограми и изолации, които ще се отразят зле на кирпича, особено ако са екструдирани. Дано конструктивно да са стабилни нещата и дълго да се кефиш на къщата си!!! Поздрави
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
24-07-2008 - 14:49:38
Да, може би погрешно съм те разбрал. Извинявай! Просто ми беше писнало от "разбирачи" които ми препоръчват нови технологии просто защото не познават старите. А същите тези "остарели технологии" са ползвани и подобрявани в продължение на няколко хиляди години. Това ако не е изпитана метода и добро тестване - здраве му кажи! Колко от новите и "модерни" технологии могат да се похвалят със същото? Напротив - непрекъснато се появяват съобщения че този или онзи нов материал или продукт е вреден за здравето, или пък че е неустойчив. Много добре разбирам защо се изоставят старите технологии - те са по-трудни за работа, не са "технологични", изискват умения и опит. Не е като всеки новоизлюпен майстор да отиде и да купи каквото му хрумне от първия строителен магазин. Никоя фирма не може да трупа печалба ако продава вар и кирпич. Новите материали обикновено са по-лесни и евтини за изработка, не за ползване (като сумарна цена, с употребата им в продължение на много години). Те са по-технологични, по-добри за производителя и по-лесни за работа от майстора, а не толкова за този който ще ги ползва след това. Е, има и изключения, но обикновено майстори и фирми търсят лесното и бързото, а не качественото (в дългосрочен план) и здравословното. Затова се налага човек да чете по форуми и да се самообразова, вместо просто да си плати на истински майстор, който да си свърши работата. И понякога се налага да се върне назад.

r_stoma Написал:
-------------------------------------------------------
> svoboden, точно това имах предвид - като се
> ремонтира такава къща, да се прави по старите
> технологии и със старите материали, както си
> направил ти, а не както в началото се започна с
> алуминиеви дограми и външна топлоизолация със
> стиродур или нещо подобно. Незнам защо прие думуте
> ми като някаква обида. Това имах предвид под
> нескъп ремонт - въстановяване на автентичния вид
> на къщата, а не разни алуминиеви дограми и
> изолации, които ще се отразят зле на кирпича,
> особено ако са екструдирани.

Да, сега те разбрах, и напълно подкрепям мнението ти. Стара къща - със старите технологии, със стар майстор ако може, който ще знае как да ги приложи, а не с разни новоизлюпени "откриватели" и "рационализатори". Пак казвам - ако нещо се е запазило непроменено в продължение на хиляди години как мислите - дали има причини за това?

> Дано конструктивно да
> са стабилни нещата и дълго да се кефиш на къщата
> си!!! Поздрави

Дано. Искам да кажа, че колкото и години да изкарам в нея, все ще бъда доволен и щастлив. Просто старата къща има друга атмосфера, въздуха в нея е по-друг, диша се, не е задушаващо като в много нови строителства. Не знам на какво се дължи, може да е на някакви фини енергии, които се блокират от новите изкуствени строителни материали, но е отявлен факт, който може да бъде усетен от всеки.

Ето още една интересна тема по въпроса на която попаднах:
[www.napravisam.bg]

Успех на всички които решат да запазят старите си къщи!
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
24-07-2008 - 16:52:49
Svoboden, поздравявам Ви за ентусиазма, с който осъществявате идеите си!

Моите наблюдения и схващания за старото строителство, и атмосферата, която то излъчва, са подобни. Къде ако не е тайна, се намира къщата Ви? Питам, защото тук в Монтанско се оказа мисия невъзможна да намеря майстори – като се почна от дограмата (ама как дървена, то никой не слага такава, а и няма кой да я направи), мина се през покрива, та до измазването! Само като видят за какво става въпрос, и следват съветите за бутане, че е по-лесно. Че и майсторите изобщо са кът! Направо Ви завиждам, и се радвам разбира се, че сте намерили майстори да реализират идеите Ви! Та ако сте наблизо, давайте ги насам майсторите!
Re: Съвет - за стара кирпичена къща
24-07-2008 - 18:20:02
> Само като видят за какво става въпрос, и следват съветите за бутане,
> че е по-лесно. Че и майсторите изобщо са кът!

Да не ти пука - и на мен така ми казваха. Вярно е че майсторите са кът. Но затова пък "разбирачи" и мошеници - дал Бог! Затова се налага човек сам да се образова.

За твой късмет съм също от Монтанско - в Лом. Можеш да добиеш представа за това къде живеем например от тук (най-отдолу на страницата).

Ето как изглеждаше къщата в началото:



Ето я в комбинация с жена ми:



Как изглежда сега прозореца и стената която беше пукната (още не сме стигнали до външните поправки и боядисване, но и това ще стане):



Стената която беше отчасти съборена, без да бутаме покрива, сега е с прозорци и врати. Тук ще има веранда с изглед към реката:



Поглед на стаята отвътре - засега още в ремонт - стените са шпакловани, но още не са не варосани (сега събирам информация):



А ето и печката, за която говорех - изглед откъм детската стая:



Печката също ще я варосам, ще бъде бяла като стените. Пода ще е с дюшеме.

На стария майстор мога да ти дам телефон ако искаш, знам че работи и по Василовци и по други села. Той се занимава и с покриви, и всички казват че е много добър. Може да се разберете нещо. Успех!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход