Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Може ли варел за лятна баня да се свърже под налягане

Публикувано от bulhomes 
Може ли варел за лятна баня да се свърже под налягане
06-07-2008 - 01:48:53
Може ли боядисания в черно варел (и няколко панела от радиатори под него) да си свържа в системата на барбекюто като бойлер (вход долу на студената и изход горе към топлия щранг). Предполагам, че ще трябва и редуцир вентил, или нещо такова (мисля си и за разширителен съд за затворена система, автоматична пълначка, настроена на около атмосфера и т.н.). Искам да помоля за мнения хора, които са го имали, правили или виждали, защото водопроводчика и казва, че варела ще се пръсне



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-07-06 08:53 от bulhomes.
Re: Може ли варел за лятна баня да се свърже под налягане
06-07-2008 - 08:38:34
avatar
И е прав в този случай...!
Обикновеният варел използва напасвателен ръб при дъната и не издържа налягане - освен това породило се от водата!
Купете си бойлер и няма защо да плашите съседите си със самоделни бомби.....
Варел става само като водосъдържател на 250 кг вода - за нищо друго... smoking smiley confused smiley eye popping smiley

Чест и почитание
Re: Може ли варел за лятна баня да се свърже под налягане
06-07-2008 - 09:07:11
Затова поисках мнение от хора, които са го имали, правили или виждали. Би трябвало да има регулатори на налягането. Сещам се за просто решение, но все още не ми идва как ще се изпълни - вместо като пуснеш крана на топлата вода да се отваря топлия щранг - да се отваря студения, който пълни варела (който пък е постоянно отворен към топлия щранг)
Re: Може ли варел за лятна баня да се свърже под налягане
06-07-2008 - 10:02:14
avatar
Това се прави с проста система с поплавък,но не това е проблема....
Варела като варел не държи налягане и ще се пръсне!
Това имах предвид....Иначе системи всякакви! :]

Чест и почитание
Re: Може ли варел за лятна баня да се свърже под налягане
06-07-2008 - 21:41:19
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> Затова поисках мнение от хора, които са го имали,
> правили или виждали. Би трябвало да има регулатори
> на налягането. Сещам се за просто решение, но все
> още не ми идва как ще се изпълни - вместо като
> пуснеш крана на топлата вода да се отваря топлия
> щранг - да се отваря студения, който пълни варела
> (който пък е постоянно отворен към топлия щранг)

Да, на този принцип са бойлерите на дърва - това де факто е отворена система. Ама в кой век живеем?


Re: Може ли варел за лятна баня да се свърже под налягане
06-07-2008 - 22:46:08
LazarG Написал:
-------------------------------------------------------
> Да, на този принцип са бойлерите на дърва - това
> де факто е отворена система. Ама в кой век
> живеем?

Добре де, на човека му е за барбекю - какво го бърка кой век сме.
С отворена система би станало - отворена през чешмата в барбекюто - малко като английските "традиционни смесители" ще се получи. smiling smiley
За топло въртиш входящата студена към системата, за студено отделно - директно от водопровода. Пълниш първоначално, докато потече през топлата.
Сигурно може да се изгяволее.
Къпъл съм се на такъв, ама не съм се заглеждал как се прави. confused smiley
Re: Може ли варел за лятна баня да се свърже под налягане
06-07-2008 - 23:51:09
Ще карам по ред:
gogol за какъв поплавък говориш и за какво налягане. Нали поста върви вече в посока как да избегнем налягането..
LazarG сложил съм и електрически бойлер, ама сладкото е да не го мисля (включване, изключване), а и едва ли някой ще се къпе в тази баня - тя е за да се оплакнеш преди и след басейна.
Любо благодаря ти, че най-после се намери някой, който да ме разбере. Би ли ме "светнал" за тези английски смесители!





Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-07-08 17:19 от bulhomes.
Re: Може ли варел за лятна баня да се свърже под налягане
08-07-2008 - 23:58:56
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
Би ли ме "светнал" за тези
> английски смесители!

Абе те са "т..ак" работа и примера ми е не удачен - за нищо не стават, освен да им държат традициите. По-скоро исках да наблегна на нетрадиционното управление на дебита и температурата. Естествено и "смесителят" няма да е баш смесител, но ако елегантно се скрие в стената никой няма и да разбере.

Значи:
Виж и "Подобна система, но затворена"- гледай 20 април 2008
Чучурът (или смесител с отворена топла) си е една отворена тръба директно вързана към варела горе - той "отваря системата". На линка - лилавото. Ако има проблем оттам изтича топла вода или пара.
По тази връзка ти идва и топлата вода за потребление.
Студената вода постъпва по два пътя:
1. През врътка "за регулиране на топлата" някъде долу преди панела - тъмно синьо на линка. От тук пълним системата и регулираме дебита на топлата.
2. През друга врътка - "за студената" директно към смесителя или тройник някакъв - каквото си измислиш там.

ПРЕДПОЛАГАМ: Това чудо, може би, ще работи заради разликата в наляганията по двата пътя (особено, ако варела е по-височко). Първо пускаш "топлата" студена, после уточняваш със "студената" студена температурата. Натък традиционно.
Може и да греша, но си имаш всичко - отворена система, преливник, винаги пълна система (пълнене при всяко ползване), простота. Ако искаш и топлосъхранение, трябва да изолираш варела.
Забравих - още едно кранче долу (ако вече не е предвидено) за източване преди зимата или през системата за източване на "градиската вода" (с отворена врътка 1). Множко вода ще се излее, ама...
Дано стане, пък колегите да критикуват и подобряват.
За размисъл - точното место за вход (евентуално по-височко в светло синьото) - да не се прецакат панелите от резки смени на температурата.

Re: Може ли варел за лятна баня да се свърже под налягане
09-07-2008 - 02:02:49
Това със скритите врътки в стената става идеално, малко ми е късно и едва ли ще ми се разправя, но може би по-нататък... clap: clap: clap: clap: clap:
Re: Може ли варел за лятна баня да се свърже под налягане
09-07-2008 - 13:10:28
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> Това със скритите врътки в стената става идеално,
> малко ми е късно и едва ли ще ми се разправя, но
> може би по-нататък...

Бе това за скритото не е задължително - въпрос на "изящност".
До точката на потребление трябват три тръби (армирани маркуча, меки връзки и т.н) - "студена вход", "студена пълнене", "топла преливна", два тройника, две врътки, чучур/душ. Всичко може да се прибера в някаква неголама кутия.
Иначе, ми се струва, че всички твои условия са спазени.
Отделно ми е интересно колко, все пак, може да издържи един варел - с някакъв мембранен разширителен съд дали не може да стане затворено?
Една забележка към снощното писание: Поради спицифичното пускане на водата, "чудото" може да работи (просто) САМО към един потребител - където са врътките.
При баща ми от години има "слънчева баня" и винаги ме е човъркал подобен въпрос, особено за смесването топла/студена, че лятото се ползва към 10ч. вечерта.
Ходя рядко и не съм го решил още проблема. sad smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход