Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Тълкувание на закона

Публикувано от maksin 
Тълкувание на закона
08-12-2009 - 15:24:56
Здравейте ,
Интересува ме може ли строеж 5-та категория да бъде изграден по стопански начин само с нает технически ръководител.
Re: Тълкувание на закона
08-12-2009 - 16:33:30
За това има вече 12345 теми...
Re: Тълкувание на закона
08-12-2009 - 17:03:09
Част от сторежите 5-та категория може да се строят и от строител, който не е вписан в регистъра. Това са жилищни и смесени сгради, както и допълващото застрояване. За производтствени сгради и сгради за обществено обслужван трябва договор със строител, вписан в порфесионалние регистър.
Re: Тълкувание на закона
08-12-2009 - 17:44:21
Maksin, onzi den se izpisa kupishta info po tozi vupros, kato se pochna ot otgovor da, ta se stigna do ocenki na stroitelia, maistora i taka do 10 to koliano. Otgovorut na vuprosa ti e DA !!! Procheti si ZUT - tam vsichko e mnogo jasno kazano. Drug e vuprosut dali chovek ako njama gram poniatie ot stroeji shte se opravi i za kolko vreme i nervi /tova sa pak pari/
Ot men enda maxima, kato chovek rabotil s maistori i rabotnici v stroitelstvoto - ako platish X leva , rabotnika vinagi shte gleda da izraboti X - % , nikoga X + %. Ot teb i tvoite poznania zavisi da namalish tozi % za da poluchish maximum za parite si.
Uspeh.
Re: Тълкувание на закона
10-12-2009 - 04:08:45
Като се отвори тази правна тема нека и аз задам един въпрос ако има множество други нарочни теми.

Питането ми е за ограда с лице на улица. До каква височина на дувара не се изисква проект и разрешение от общината? Идеята ми е за основа 50-60 см. и още 60-80 над земята а на горе мрежа или нещо лежерно.
Благодаря
Re: Тълкувание на закона
10-12-2009 - 09:33:52
maksin,МОЖЕ.

Гето на мен и за телена ограда ми искаха проект!
Re: Тълкувание на закона
10-12-2009 - 13:02:41
Вече се иска.Дължина,брой колове,разтояния ...За ремонт на ограда-разрешение от кмета.Поне така беше лятото като ходих при кмета да го питам какво трябва.
Re: Тълкувание на закона
10-12-2009 - 14:45:02
avatar
Quote
Geto
Като се отвори тази правна тема нека и аз задам един въпрос ако има множество други нарочни теми.

Питането ми е за ограда с лице на улица. До каква височина на дувара не се изисква проект и разрешение от общината? Идеята ми е за основа 50-60 см. и още 60-80 над земята а на горе мрежа или нещо лежерно.
Благодаря

Geto, за ограда разрешение се изисква, но не е необходимо представяне на пълен инвестиционен проект. Достатъчно е да представиш становище от стр. инженер-конструктор. Между другото, към улица плътната част не може да е повече от 60 см над терена.
Re: Тълкувание на закона
01-01-2010 - 23:56:38
Това е спорен въпрос. Ако имаш фирма следва да го назначиш на щат, а сградата да е ДМА на фирмата. Страните участници в строителството са: Възложител(инвеститор), проектанти, технически ръководител или строителен надзор и СТРОИТЕЛ. От преди няколко години се създаде регистър на строителните фирми лицензирани да изпълняват съответните СМР. Съгласно ЗУТ(Закона за устройство на територията) със строителство могат да се занимават само лицата притежаващи необходимата квалификация, специалност и образувателен ценз. "Стопански начин" бе измислен при социализма, когато нямаше фирми, но сега това би било СИВА ИКОНОМИКА. До колкото Ви разбирам искате да си построите сградата на частно не с фирма. Понеже съм техн. р-л в такава и съзнавам какви рискове бихте поели, ако се мъчете да го направите на частно. Фирмите разполагат с всичкия необходим кофраж и механизация за строителството, а Вие от къде и за чия сметка ще го набавите евентоално? Освен това съгласно ЗУТ, строителя е длъжен да даде 5 години гаранция при ново строителство. Темата е дълга и ако си мислите, че на часно ще си спестите пари, не съм сигурен. Например покривни конструкции се оказва, че работя на по-ниски цени от частниците. Получава се 15-30лв/кв.м. Да не забравяме и за качеството. Техн.ръководътел формален, само за документацията ли искате да е или действително да ръководи, снабдява, контролира и инструктира работниците в книгата за инструктаж. А координатор по безопасност с правоспособност? Да не става трудова злополука, че пази боже...! инж.Драганов
Re: Тълкувание на закона
10-01-2010 - 12:15:46
Драганов е прав, че ако самият инвеститор/собственик/ не разбира нищо от строителство нека да не се учи на собствения си обект ! smiling smiley
Друг е въпросът, че както във всичко има технически и технически, майстори и майстори, фирми и фирми. Прав е и за икономиите - пример : доставка на оборудване/материали в рамките на София - 50 лв. , случвало ми се е да ми карат материали през 2 преки, но това е , ако искаш носи ги на гръб, отстъпките, които фирмите или техническите ползват от цените на материалите,труда не могат да се постигнат от обикновен клиент, ако трябва да се наема оборудване - от перфоратор до скеле, вибратор и т.н отива дявол на магаре. И като сложиш и това, че инвеститорът не знае какво и къде да гледа и не стои постоянно на обекта, само от заносване на материала се пестят огромни пари. Така, че моето мнение е, че ако нищо не разбираш от строителство да се хванеш да строиш си е живо приключение.
Проблемът е да намериш точният технически. Съвет - работете по препоръки, ако имате възможност, когато наемате човек, или идете на обект където е работил да чуете отзиви....имах една бригада се натискаше за работа при мен. Напраих си труда да се видя с една жена, на която бяха строили къща....плачеше женицата smiling smiley
Така, че ако техническият ви е съвестен ще сполучите, ако е мързелив и мошеник майка плаче. Моят съвет е да се работи с фирма, договаряш цена и плащаш на свършено и при добро качество без да се занимаваш с нищо - нито с доставки, нито с материали, майстори, общи, разрешителни, надници, заплати и т.н
И друго не правете грешка, ако строите собствен дом да го пуснете като ДМА през фирмата ви !!! .....Изкушаващо е да се ползва ддс то smiling smiley, но тогава къщата ви е актив на фирмата. Ако ви дойде проверка и нещо се заядат данъчните,могат да ви вземат къщата като обезпечение за фирмата, ако е на физическо лице не могат. Фирмата ООД или ЕООД /но не и ЕТ/, отговаря само в рамките на капитала си !! .
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход