Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Изчисляване на топлинните загуби от подове??

Публикувано от magea 
Изчисляване на топлинните загуби от подове??
11-11-2009 - 16:00:57
Здравейте, може ли някой да ми каже как се определят (Qт)топлинните загуби на под за конкретно помещение, задигнат на 0,8 м от нивото на терена? Под подовата плоча има трамбован обратен насип повече от 1 м.
Искам да си проверя коректността на ОВ проектните изчисления за които имам леки съмнения. Изчетох сумати наредби и препратки към коефициенти и условия, че взех да се обърквам.

ПОД КЪМ ЗЕМЯ
Строителен материал d [m] l [W/m.0C] Ri [m2.0C/W]
Транбована баластра 0,1 1,16 0,086
Хидроизолация-бит.мушама 0,01 0,17 0,059
Стоманобетонова плоча 0,15 1,63 0,092
Fibran xps RF за нулев цикъл 0,04 0,022 1,818
Циментова замазка 0,05 0,97 0,052
Настилка керам. плочи 0,02 1,05 0,019

SRi [m2.0C/W] 2,126
RBH [m2.0C/W] 0
RBT [m2.0C/W] 0,17
R0=RBH+SRi+RBT
R0 [m2.0C/W] 2,296
K0=1/R0
K0 [W/m2.0C] 0,44

До тук всичко е ясно, а после??
Напр. р-р на под: 4,00*4,26 = 17,04 м2
Твн=-16°C, Тп=20°C
По тая формула за стените не става: Qт=A*(tп-tвн-^tа)*Zo/Ro

Благодаря преварително *sos*
Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
11-11-2009 - 17:03:05
Здрасти Мегея,
Къде се загуби напоследък липсваше ни?
Ако някой по-специалист не каже, ще погледна и аз ама трябва да си почета сламките, че не ми е в главата.
Пък и без да го разбирам много, Твън за почвата сигурно не е -16оС. Толкова ще е за страничните стени на фундамента. Те топлоизолирани ли са? Отвън засипано ли е?
Тази трамбованата баластра къде се губи нещо като дебелина.
Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
11-11-2009 - 18:12:55
magea,търпи критика от мен.Когато имаше нужда от форума беше доста често тук постовете и бяха страхотни,увлекателни и много,много полезни.За съжаление от както построи къщата заряза форума,а не остана като stefanB да даде нещо от себе си на форума.Ето,че дойде време пак да потърси помощ от форума!
magea,ценен кадър си за форума и имаш какво да му дадеш,ако имаш време влизай по-честичко тук.На мен лично ми липсва присъствието ти. *beer*
Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
11-11-2009 - 18:48:55
[www.pprbd.org]

[www.toodoc.com]





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-11-11 18:50 от salvador.
Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
11-11-2009 - 19:11:55
Хей, аз си мислех че отдавна съм забравена... smiling smiley
Благодаря за поканата и хубавите думи!
Извинявам се на всички "почитатели", ама муза трябва за тая работа. А аз не обичам да говоря, когато няма каво да кажа.
С удоволствие ще дискутирам с всеки разбираеми за мен и смислени теми.
А по къщата все още има мноого работа...

Ето няколко линка със снимки на:
Мой интериорни проекти
Изпълнени проекти
и малко от моите цветя
Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
11-11-2009 - 19:20:34
Нямаш какво да кажеш ли!?!?!
Невероятна красота, нямам думи просто! Евала Магеа!!! smiling smiley
Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
11-11-2009 - 21:12:18
Мегея,
Присъединявам се към комплиментите на колегите - присъствието ти тук беше (и е) запомнящо се. :loveu: *drink1*

Ще се опитам да отговоря/коментирам. Подчертавам любителски:
Линковете на Салваодор, както обикновено са доста интересни, но трудни за любители поради другата (задокеанска) система. Дори и там (в първия линк), обаче, се вижда един от проблемите - типът на околното пространство, за което споменах. По техните си (вероятно Фаренхайт) мерки, разликата в температурите за под (25о) съществено се отличава от тази за стена (68о), за което споменах.

В числата, цитирани вероятно от някакъв проект, подлежащ на коментар, ме смущава:
Ламбда на Фибрана (0,022) - това е доста оптимистично, да не кажа нечувано.
С тези данни сметката за К(U) = 0,443 и при мен е същата.
Ако се заложи нещо по-реално, обаче, например 0,04, разликата е съществена - К(U) = 0,694 W/m2.оC.

Не можах набързо да открия приведената от теб формула, но и без нея ми се струва, че отговорът е налице от дефиницията/размерността на К(U), а именно:
Загубите на топлина от всеки м2, за всеки оС температурна разлика вътре/вън, във ватове числено са равни на К(U).
Т.е. за дефинираните от теб 17,04м2 площ и температурна разлика 36оС, при К(U) = 0,443 имаме:

Топлинна мощност на загубите - 17,04*36*0,443 = 271,75W
А по реалното, според мен:
17,04*36*0,694 = 425,73W
Това от целия под, без отчитане на термомостовете през вертикалните фундаментни стени (някакво вътрешно помещение) И !!!! все едно е "наколно", с -16оС изчислителна външна Т.
Ако се умножат тези стойности за някакъв период от време, ще получим еквивалент на загубите в електроенергия, примерно за 24 h:

271,75W*24h = 6,52 kWh или ок. 1лв. на денонощие.

За различните региони има разчетни данни за общия брой "отоплителни часове" за сезон, ако ти трябват.

Заб.: Пак да подчертая - сметката е със съмнителната Ламбда на Фибрана и за ограждащ елемент "висящ" във въздуха. Очаквам (без да го твърдя) за въпросният под да е коректно да се зададе разлика в Т ок. 20-25оС вместо 36оС. Дано съм спомогнал и ще се радвам, ако някой посочи грешки в тези сметки и твърдения.
Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
11-11-2009 - 21:57:13
Благодаря на Салвадор за линковете, но тия и аз ги хванах завчера чрез любимата търсачка... Наистина мерните единици и превръщането им не че са невъзможни, но са трудоемки..
Благодаря Любо за усилията... smiling smiley
Ламбдата на фибрана направо е невярна. Това е дадено по проект и съм склонна да мисля, че умишлено е сгрешена, за да се докарат мин. коефициенти по норматив. Но да не се впускам в тия подробности. Съпротивленията са ми ясни като бял ден за изчисляване.
Но така, както предлагаш не е реално, защото не може да приемем че външната t на пода е -16оС
За да стана малко по-конкретна, ще кажа, че дамата, която е правила ОВ изчисленията, явно е ползвала някаква досовска програма, и не мога да хвана формулата, която е използвала за пода.
За това помещение, тя е изкарала QT под=182 W


Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
11-11-2009 - 22:32:46
Това е не просто абсурдно,ми не знам какво...температурата под пода за географската ширина на БГ е винаги положителна.Няма как да падне под 0,освен ако не се появи някоя аномалия...от типа на една седмица средна денонощна температура -20
Re: Изчисляване на топлинните загуби от подове??
11-11-2009 - 23:13:15
Температурната разлика към земя е по-малка но в детайл за подово над земя съм гледал че дават 2 пъти по-дебела изолация отколкото над сутерен, неотопляем. Явно акумулиращата способност на земята действа отрицателно в този случай като поглъща по-бързо топлина отколкото въздуха в помещението отдолу.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход