Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?

Публикувано от lala_boom 
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
06-11-2008 - 18:36:09
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
При време, ще потърся
> какво залагат за перлита. ама не съм много наясно
> с разновидностите - "набъбнал", "набухнал", че и
> "разпукан"
(по-горе).

Всичко това е едно и също!Правят го на принципа на царевичните пуканки от тъй-нареченото вулканично стъкло/силициев диоксид/ Химически инертен-не влиза в реакции,издържа на свръхвисоки температури/не горим/ и както видяхме с отлична паропропускливост-едно много нашумяло в последно време свойство на строителните материали!
Аз бих го препоръчал и за пълнене на тухли,и за пълнеж на двоен зид,за подове плаващи и нормални,за изолационни замазки на комини,камини и котелни помещения!
Поздрави!
LKK
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
06-11-2008 - 20:26:28
Фло, хареса ми експерименталният ти подход към проблема.
Оказва се перлита, както казваш става за всичко, а пък е и достъпен!

Искам да попитам, ако го сипваме посредата при двоен зид например, има ли начин да се фиксирът набъбналите зрънца перлит едно към друго? Въобще не се гони някака механична якост, просто целта е да не се изсипе пълнежа на двойната зидария, ако се пробие дупка в една от ограждащите я стени.
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
06-11-2008 - 21:00:10
LKK Написал:
-------------------------------------------------------

> Искам да попитам, ако го сипваме посредата при
> двоен зид например, има ли начин да се фиксирът
> набъбналите зрънца перлит едно към друго? Въобще
> не се гони някака механична якост, просто целта е
> да не се изсипе пълнежа на двойната зидария, ако
> се пробие дупка в една от ограждащите я стени.
>

Класиката в жанра е поръсване с цимент ,разбъркване и овлажняване или обратното-овлажняване,разбъркване и поръсване с цимент и разбъркване.Става въпрос за влага и много малко цимент,нещо като лафа-щипка сол smiling smiley

п.с. Малко наизуст и по памет се сещам ,че 1 гр. пресен цимент покрива около 3 м2 площ!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-06 21:08 от фло.
LKK
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
06-11-2008 - 21:44:44
Надявам се да не прозвучи нахално но искам да попитам пробвал ли си такова нещо или говориш наизуст, от общи съображения?
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
06-11-2008 - 22:20:45
Да ти кажа толкова фина и пухкава смес не съм се стремил да фиксирам.Правил съм изделия от перлит вода и цимент в познатите форми на бетонни блокчета.Крехки са,но пък голям майтап пада ,като накараш някой да прецени тежестта на бетонно блокче и после му подхвърлиш в ръцете перлитовото.Очаква тежест и ...остава с отворена уста от лекотата.100 л.перлит струва 12 лв и не е проблем да пробваш фиксирането с цимент на една кофа например.Усвоявал съм тераса с перлитови блокчета, запълнени с полистиролбетон и хората са много доволни от изолационните качества. Може и да не ти се вярва,но всички мои мнения в строителния форум почиват на личен опит,изключвам теоритичните постановки,разбира се!
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
06-11-2008 - 22:39:08
Може малко да се получи "спам", но стана дума по-горе за Характиристиките на матер. при руснаците. За интересуващите, се малко от СНиПII-79 - За Коефициента на топлопроводност - Ламда, дават три стойности:
Л1 - при 0%влага
Л2 и Л3 - при две категории експл. условия, които не съм се задълбочавал как се дефинират - според климат. зони и влагата. Вероятно са равновесни експлоатационни състояния.
Специално за перлита съответстват на 1% и 2% влага по маса. (за дървото 15% и 20%).
БГ Нормата (Нар.№7, Прил.4) дава една стойност.

Материал - Плътност - Л1 - Л2 - Л3 *** БГ норма

Железобетон - 2500 - 1,69 - 1,92 - 2,04 *** 1,63
Перлитобетон - 800 - 0,16 - 0,27 - 0,33 *** 0,26
Зид единички - 1800 - 0,56 - 0,7 - 0,8 *** 0,79
Зид четворки - 1400 - 0,41 - 0,52 - 0,58 *** 0,52
Иглол. дървес. - 500 - 0,09 - 0,14 - 0,18 *** 0,17
Перлит (вспучен.) - 200 - 0,064 - 0,076 - 0,08 *** 0,06 (за 150kg*m3)

Не се наемам да коментирам - допускам, че търговците ни казват Л1, а за някои матер. се вижда двукратно влошаване. :!: moody smiley:
В експеримента на Фло - допускам, че тествания перлит ще се върне на тези 1-2% (ако се вярва на руснаците).
LKK
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
06-11-2008 - 22:49:30
фло Написал:
-------------------------------------------------------
> Може и да не ти се вярва,но всички мои мнения в строителния
> форум почиват на личен опит,изключвам теоритичните
> постановки,разбира се!

Именно, защото съм с убеждението, че имош богат личен опит при работа с цимент ти зададох въпроса. Моят опит клони към нулата, но ако реша да правя подобно нещо задължително ще го пробам предварително. Благодарско за насоката и моите уважения!
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
08-11-2008 - 21:09:02
Здравейте, намерих една фирма която прави тухли не с перлит или вата, като пълнеж, а с нещо лично за мен меизвестно до този момент, но е обяснено схематично. Базалтова скала + огън (предполагам термична обработка)= на това вещество, което запълва тухлата, интересното тук е също, че тухлата е със съвсем малки отвори и тънки стени същата както при енергиина тухла бес пълнеж. Резултатът от гледна точка на Ланда не е поразяващ отново е както при другата 0,08, т.е. отново дебел зид.
Мойете да ги видите на адрес: www.leipfinger-bader.de
Днес ми казаха, че има тухли с пълнеж на изложението " Трите ключа" във Варна, утре ще отида да ги видя.
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
08-11-2008 - 23:54:21
Tomba Написал:
-------------------------------------------------------
. Базалтова скала + огън (предполагам
> термична обработка)= на това вещество, което
> запълва тухлата

...и това е едно от описанията на перлита-вулканичната пепел е суровината или базалт

smiling smiley
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
09-11-2008 - 18:42:14
Ееееееееееее, браво наистина незнаех, страшен си. Но това което се вижда е малко по-различно от онзи перлит натикан в тухлите на Австрийците от Wienerberger, по-скоро прилича на памук на малки късчета, но може и снимките да ме заблуждават.
Днес ходих на изложението, нищо освен стериопор на топченца с цемент за спойка, от Казанлък, честно незнам дали изобщо може и дали е добре да се зида външно. От Виенербергер обаче обещаха да ми съдействат с транспорт за техни тухли от Австрия. Да видим на колко ще доидат.
Резервната идея е, да го изидам с Итонг и да го напръскам с 12,5 см. ПУ-пяна за изолация, но незнам дали е достатачно паропропусклива като стериопора или ватата или ще имам страхотен конденз? Имате ли опит с това? Ще излезе около 100лв за квадрат. Друг вариянт е да изпръскам бетона, който така или иначе не диша, а зидовете от Итонг, после да покрия с гредички 15/6 см. през 60 см. и помежду им да сложа мин. вата. На гредите да захвана Сайдинг (ПВЦ-материял) понтиращ дърво например, всичко около 85лв. и имам идеална паропропускливост.

Сидинг+паропропускливо фолио+15см. вата + 25 см. Итонг + гипсокартон= 0,20 U/Wm2, колкото е всъщност и 20 см. вата на покрива, колкото е и бетонна колона от 30 см. с 12,5 см ПУ.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход