Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?

Публикувано от lala_boom 
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
04-11-2008 - 15:54:31
Ситуацията ,която описваш би била характерна за итонга,понеже е с отворена кухинност и позволява дифузия на наситени водни пари.Стените на клинкерната тухла нямат порьозност и биха дифундирали само при евентуално много високо налягане на парите.Освен това клинкерната тухла има почти еднаква температура по целия си плътен обем и евентуален конденз при голяма разлика с температурата на външната среда би се получил още на външната повърхност на тухлата ,а не във вътрешните кухини.Понеже ти дължа един експеримент,ще направя следното!Ще кипна литър вода,парите на която ще минават през литър перлит и след час ще ги претегля.Разбира се това са тежки условия за перлита и едва ли се срещат в строителството ,но за сравнение може да е полезно!Поздрави!
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
04-11-2008 - 17:33:16
avatar
:linkoslove:

Чест и почитание
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
04-11-2008 - 17:33:47
avatar
Упс.... Сорииии....

Чест и почитание
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
04-11-2008 - 20:17:52
Момчета, виждам, че задълбаваме в подробности, които разбира се също са важни. В БГ има една единственна фабрика за производство на керамико-перлитни изделия собственност на гръцка фирма, и се намира в Момчилград до Кярджали. Взех си 2 тухли големина на единички, потопих ги във вода и определено попиха доста, но след това много-по бързо от Итонга отдадоха водата и изсъхнаха. Те са изцяло от перлит само някакъв прах от керамични частици им създава червеникъв цвят, предполагам за по-добро слепване. Техни клиенти са Марица Изток -3 с тях изолират пещите където температурата може да достигне до 800-1000 градуса.

Имах едно филмче което показва как се произвеждат плътните тухли в германия, ще видя къде е и ще го пусна. в същото филмче ги подлагат на разлияни тестова като дори стрелят по тях и ги загряват до 1000 градуса, от другата страна те променят температурата си само с 1 градус.

Ако ви притеснява влагата която перлита може да задържи има и такива пълни с вата, въера ви пуснах една брошурка там има дори една снимка с капка върху ватата в тухлата, показваща, че е непромукаема.

Аз лично смятах до скоро плътните тухли за по-добри от кухите, но по-новото и по-евтино е само керамика с добра структурна конфигурация, единственно малко трябва да увеличя дебелината им.

Предстои ми да иззидам къщата си, която ще бъде ниско-енергийна това означава, че U ще е = на не повече от 0,20 . Тогава мога да ползвам само слънчева енергия за отопление. При пасивните къщи може и без отопление само с вентилация, но разходите за строеж са прекалени. Насочил съм се към 42,5 см. дебелина куха тухла с ланда 0,08 и U=0,19. Проблем са ми термомостовете, тъйкато в БГ се строи с бетонна конструкция която провежда студа и се налага да се изолира отделно бетона. Това до тук ок. Бетона го имам вече готов, тухлите предстоят, опасявам се обаче, че трябва да изолирам бетонните колони и от страни там където се долепят тухлите, тъйкато тухлите стърчат с около 13 см. пред бетона студа лесно ще преодолее тези 13 см. и ще влезе в бетона от там 30 см. бетон не са нищо като преграда, от там вече са вътре в къщи.

В западняшките саитове няма нищо подобно защото те не строят с бетон защото няма земетресения или там където има както в Гърция например никои не мисли за сурова зима.

Имате ли идея???
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
04-11-2008 - 20:21:03
[www.wienerberger.de]

Вище тези филмчета това последното е от немската телевизия и там показват наи-добре какво предстваляват плутните тухли.
LKK
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
04-11-2008 - 23:15:43
Благодаря на Tomba и Фло за прекрасните включвания.
Да, страхотни са тези тухли!!! Доколкото виждам от филмчетата имат и добра носеща способност.
Жалко, че сме в земетръсна зона и трябва бетонна конструкция.

Харесва ми и идеята за двойната зидария. Разгледах линка на Фло, но не можах да разбера, как точно външният зид и изолацията се хващат за вътрешният и на какво лежат? Не мога да си представя как външният зид няма да стъпва върху бетонна основа и няма да съдържа бетонни елементи, като при това запази добра сеизмична устойчивост.
Извинявам се но линка на Фло за двойната зидария е от темата "Цена на груб строеж". Нещо ми се е умешало в главата. Може би си струва да направим отделна тема за двойната зидария.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-04 23:20 от LKK.
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
05-11-2008 - 12:52:11
Любо!Понеже ти дължа един експеримент,ще направя следното!Ще кипна литър вода,парите на която ще минават през литър перлит и след час ще ги претегля.Разбира се това са тежки условия за перлита и едва ли се срещат в строителството ,но за сравнение може да е полезно!

Ето и резултата:През перлит с обем 1 литър и тегло 90 гр.преминаха водни пари от кипяща вода -1 л. за 1 час!Перлита пое 10 гр.и стана 100 гр при същия обем!Тоест наситените водни пари на 1 литър вода преминавайки през перлит оставят само 10 гр.вода в перлита.Толкова за дифузията на водни пари!
Поздрави!

LKK,разгледай линка по-внимателно!Едва ли често се среща толкова детайлизиран разрез на цяла къща,включително и рецептите на мазилката,подпрозоречните елементи ,и др.от основи до покрив включително!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-05 13:02 от фло.
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
05-11-2008 - 20:15:10
фло Написал:
-------------------------------------------------------

> Ето и резултата:През перлит с обем 1 литър и
> тегло 90 гр.преминаха водни пари от кипяща вода
> -1 л. за 1 час!Перлита пое 10 гр.и стана 100 гр
> при същия обем!Тоест наситените водни пари на 1
> литър вода преминавайки през перлит оставят само
> 10 гр.вода в перлита.Толкова за дифузията на водни
> пари!
> Поздрави!

Фло,
Приветствия за усилията. Сега си спомням, си споменавал другаде, че за теб в подобна проверка е истината.

Дай да минем малко нататък. Предполагам не си открил някакви видими проблеми в перлита след подобно третиране.
Но, как да анализираме резултата? Виждам над 10% (по тегло) изменение.

Нататък импровизирам - не съм уверен в коректността на разсъждението:
Ламбда перлит - 0,06 W/m*K, Ламбда вода - 0,6 W/m*K, Ламбда лед - 2,2 W/m*K.
Очаквам (в назованите условия и ако не греша в сметките) ДВОЙНО влошаване на топлоизолационните свойства (Ламбда ~0,12), а ако тази вода замръзне - ЧЕТВОРНО!?

Интересно ми е дали и кога перлитът ще възстанови първоначалното си тегло. Той поначало нещо лекичък се явява при теб - аз го водя 150kg/m3.
Поздрави.
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
06-11-2008 - 01:40:34
Любо Написал:
-------------------------------------------------------


>
> Нататък импровизирам - не съм уверен в
> коректността на разсъждението:
> Ламбда перлит - 0,06 W/m*K, Ламбда вода - 0,6
> W/m*K, Ламбда лед - 2,2 W/m*K.
> Очаквам (в назованите условия и ако не греша в
> сметките) ДВОЙНО влошаване на топлоизолационните
> свойства (Ламбда ~0,12), а ако тази вода замръзне
> - ЧЕТВОРНО!?
>
> Интересно ми е дали и кога перлитът ще възстанови
> първоначалното си тегло. Той поначало нещо лекичък
> се явява при теб - аз го водя 150kg/m3.
> Поздрави.


Здрасти! 12 часа по-късно перлита не е променил относителното си тегло от 100кг.на м3,стои пухкав и видимо сух.Поначало в състава му се съдържа средно 5 % вода /да я наречем структурна/ и вероятно количеството и определя относителното тегло до 150 кг/м3 ,каквито данни имаш ти.При опита е адсорбирал към масата си около10 % но предлагам друга гледна точка-от преминалите наситени водни пари на 1 000 милилитра вода ,перлита е поел само 10 мл.Т.е. перлита е перфектния паропропусклив топлоизолационен материал.За да се провери коректно разсъждението ти за двойното влошаване на топлоизолационните свойства би трябвало да се приложи тъй-наречения кондуктометричен метод,при се измерва промяната на съпротивлението на повърхност след навлажняване,но аз съм сигурен в резултата/не случайно ползвах термина адсорбция/Няма повърхностно навлажняване!
Да те питам аз за тая ламбда!Това W не е ли Ват по системата Si-топлинен поток и ако е така как се определя топлинния поток на споменатия лед например?Поздрави!

p.s. 20 часа по късно перлита е десорбирал 5 %от водата/намалена масата с 5%/Губи влага в атмосферата.Предполагам щото е под критичната стойност на влажността!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-11-06 09:20 от фло.
Re: какво ви е мнението за тухлите поротерм?някой строил ли е с тях?
06-11-2008 - 14:10:20
ОК! Фло,
Приемаме, че влажностното третиране не се отразява трайно на свойствата - в разумен срок перлитът ще възстанови парвонач. си свойства без остатъчни ефекти.

Вярно, че изменението на Ламбда най-точно ще се види с измерване - аз го карам по "просто тройно правило" и ефектът ми се вижда голям.

Това за паропропускливостта също приемам, но той и въздухът е най-такъв, но не му пречи да се смесва с пари (и вода) и да променя съществено свойствата си.

Да, W=Ват. Какво те притеснява? За леда числото е от справочник. Според мен няма проблем и с топлинния поток. Отвътре на леда - 0оС, отвън минус 15оС и по твоя любим Закон - "топлината бяга навън" с някакво скорост (поток). Във външните слоеве на стената това е възможно, а и вероятно точно там да се образува конденз/лед.

Апропо, по-сериозните руски източници (а и нормативи) дават две стойности на Ламбда и Мю за по-критичните материали - "изпитвателна" и "екплоатационна". Естествено, търговците наблягат на първата, като по-добра. При време, ще потърся какво залагат за перлита. ама не съм много наясно с разновидностите - "набъбнал", "набухнал", че и "разпукан" (по-горе). smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход