Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цени за проект?

Публикувано от kvg 
kvg
Цени за проект?
05-05-2009 - 16:17:45
Здравейте,

Интересува ме в момента как вървят цените на проектантските услуги за района на София (знам ли може да има разлика от района)? Примерно от колко до колко евро на м2?

Под услуга разбирам плащам и накрая си взимам целия проект, одобрен от всички нужни инстанции.

Re: Цени за проект?
05-05-2009 - 16:51:16
8-15 E/м2 в зависимост от РЗП и сложност + 2000-4000 лв за надзор, геология, озеленяване и геодезия
Re: Цени за проект?
06-05-2009 - 23:28:22
Аз съм точно на етам проектиране - вземат ми 22 еуро. това включва всичко - само не съм сигурен дали когато викам конструктора ще ми иска още - или в тази цена влиза и конструкторското идване при приемане на армировката преди бетон.
Re: Цени за проект?
07-05-2009 - 00:17:19
Lamdon аз ще отговоря на въпроса Ви: Разбира се че в тези 22 евро няма как да влизат посещенията на конструктора Ви ...... Това е друг етап на строителството и всеки уважаващ себе си конструктор си договаря в последствие тези неща, а не ги оставя в ръцете на архитекта ,с който предполагам сте договорили тази цена, която включва един кашон поне с папки, от които една част никога няма и да отворите. А и посещенията са си скъпо удоволствие понякога, особенно ако обекта и конструктора не са в едно населено място. Има наредба според която на конструктор с пълна проектантска правоспособност се заплаща по 50 лв. на час, като обърнете внимание как се смята времето - от момента на излизане от офиса, пътуването, престоя на обекта ,.... до връщането на конструктора в офиса. Ако е извън населеното място това може да включва и хотел,обяд, вечеря...... Ако трябва да Ви дам съвет ....... запознайте се лично с конструктора си още по време на тази фаза- проектирането ....това е човека,който ще Ви решава проблемите а архитекта само ще Ви прибере парите И така може и да ги разпредели, че конструктора ви да не ви вдига телефона по време на строителството.. Да грубо го казах, но имам опит и повярваите ми .... ОГРОМЕН. Не говоря за себе си но имам доста колеги които го правят по този начин.
P.S. - ЕДНА КОНСТРУКТОРКА smiling smiley
Re: Цени за проект?
07-05-2009 - 00:40:16
Цените на проектиране зависят от квадратурата и акъла на клиента. Аз работих с една арх. на 12 евро за около 1000 м2, жената се разболя тежко и ми върна парите, отидох при един дето ми е правил голяма сграда на морето и той, като за свой човек ми каза, че ще ми направи сериозно намаление и ми поиска 30 евро/м2, защото такива "сложни" проекти вървели по 40-50. След това отидох до друг който ми е проектирал, с голям екип, над 30 човека, който ми поиска 12-13Е/м2, в събота ще правим договор. Та както намериш. А последният договор, който съм виждал за конструкторски надзор беше за сума, коато се равняваше на около лев за м2. Обекта на Сл.бряг, конструктора от София. Верно, за много голям обект.
Re: Цени за проект?
07-05-2009 - 14:25:03
Аз също смятам, че не намерих най изгодният вариант за архитект - от гледна точка цена, но по лошото е, че имам усещането, че моят архитект само се опитва да ми прибере парите без грам да се замисли - като само механично пречертава това което аз му казвам като идеи. Мисля си, че работата на архитекта се различава от това. Дори обмислям да водя сериозен разговор..
Re: Цени за проект?
07-05-2009 - 19:19:27
Lamdon
22 евро е доста скъпо
за първи път срещам такаво цена
този архитект да не ти прави и интериора
при мен е следното -
геодезия - 700-800 лв
архитектура , конструкция , ел, вик -18 лв / м2
ттп- 150
безопастност и здраве - 150
технически контрол конструкция -100 лв
озеленяване - 300-400 лв /виж в общината ще го искат вече е задължително /
или около 25 лв/м2
без количествено - стойностни сметки
мисля че това е всичко

провери във форума по темата е писано много

*drunk* *beer*
Re: Цени за проект?
07-05-2009 - 19:32:43
Lamdon Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз също смятам, че не намерих най изгодният
> вариант за архитект - от гледна точка цена, но по
> лошото е, че имам усещането, че моят архитект само
> се опитва да ми прибере парите без грам да се
> замисли - като само механично пречертава това
> което аз му казвам като идеи. Мисля си, че
> работата на архитекта се различава от това.


*ok* *ok* *ok*

Дори
> обмислям да водя сериозен разговор..

Дали има смисъл от бъдещия разговор? Да бяха домати - да си избереш от 1 лв , 2 лв , 3 лв. Архитект се намира нещо като любовта. Или се харесвате , или не . Обикновенно , човек като хвърли 80-100 хил. лв , разбира за какво става въпрос , но понякога е късно.
Re: Цени за проект?
07-05-2009 - 21:26:21
Благодаря Ви.
Не - не ми прави интериора - моите цени са долу горе същите, но в евро... Само, че цената включва пълна количествено - стойностна сметка. И пак - нямаше да се чуствам така прецакан, ако си вършеше работата качествено..
Re: Цени за проект?
08-05-2009 - 09:17:03
Наистина има и такива цени - архитектура, конструкции, ВиК и ел. за 18лв. на кв.м. И точно те са ме накарали да се откажа от проектантската професия. Примерно къщата е 200 кв.м. - 3600 лв. е хонорара, архитектът обикновено взима половината - 1800, ВиК и ел. по 250лв. и за конструктора 1300.
Замислете се над следния въпрос - при положение, че сте платили на ел. инженера 250лв. за проекта, мислите ли, че ще получите от него нещо различно от стандартен проект? Естествено , че не , след това решавате да не изпълнявате проекта, защото не ви върши работа и кого натоварвате с решенията как да направи ел. инсталацията в къщата - майстора. Така и за ВиК инсталацията, така и за конструктивните детайли, така и за архитектурата - в крайна сметка получавате къща, която е проектирана от хора, които трудно се справят с четенето и писането.
А като ви чета мненията всеки тръгнал да си прави къщата мечта. По прости от нас българите няма накъде по света.
Поне запомнете едно - проектирането е толкова малък процент от целия процес на строителство, че е глупаво да се пести точно от това. Не се пазарете за цената на проектиране , а за качеството - и 30 евро да платите, ако проекта е направен качествено ще сте на печалба. Договорете си след техническия проект и работен, договорете си авторски надзор и решенията да се взимат от инженери и архитекти а не от общаците. Така строят по света.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход