Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

чамово дюшеме или корков паркет

Публикувано от gogigogov 
чамово дюшеме или корков паркет
16-03-2009 - 12:58:44
Здравейте,
В близките няколко месеца трябва да поставя подова настилка на стая от 30 кв.м. разположена в приземен етаж на къща. Пода на стаята е на груба замазка. В началото се бях спрял на чамово дюшеме. От един склад на голяма фирма ми предложиха дюшеме от австрийски материал на 22 лв. кв.м. В последствие видях реклами за корков паркет, който можеш сам да си го сглобиш. Отидох до магазина и ми предложиха цена от 50 лв. кв.м. /с отстъпка/ за този корков паркет. Много ми хареса корковия паркет! Въпросите, са ми следните:
- Колко, би ми струвало дюшемето до лак /скара, редене, циклене, лакиране/?
- Освен разходите за покупката на корка продавача крие ли от мен някакви други разходи които ще трябва да се направят в последствие и това значително да увеличи предварително предвидения бюджет?
Къщата е в провинцията на около 110км. от София, което означава, че дюшемето ще трябва да го закарам до там с камион /още разходи/.
Предварително благодаря на всички, които биха се включили в темата.
Re: чамово дюшеме или корков паркет
16-03-2009 - 13:31:47
За чамово или друго дюшеме,реденето,цикленето и лакирането е около 10-15 лв на квадрат,вкл.лака.
Корковият паркет е хубав като изолатор и е красив,но е много меко дърво!С обувки не трябва да ходиш по него и не трябва да тътриш маси,столове и прочее!Чамът е малко по-твърд като дървесина,но пак е мек!
За около 40-50 лв си вземи дъбово дюшеме-твърдо,красиво...вечно!Това мисля аз... winking smiley
Re: чамово дюшеме или корков паркет
16-03-2009 - 13:44:15
avatar
Според мене не могат да се съпоставят по много показатели двете неща. Нещата отиват към твоя собствена преценка.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: чамово дюшеме или корков паркет
16-03-2009 - 14:57:47
Коркът е чудесен материал. Освен горните разумни съображения бих добавил като плюс : невероятното усещане за уют, който създава и невъзможността за завъждане на вредители в него. както и по-добър изолатор - като коефициент на топлопреминаване на см. дебелина, което би могло да се компенсира обаче при паставянето на дюшемето чрез слагане на изолация до скарата и под дъскаите.
Иначе минуси на корка:
- трябва да го лепиш с Момент - лепилото изобщо не е евтино, провери.
- Ако го залееш или захабиш с нещо трябва да смениш цялата "плочка", не се възстановява.
- при ремонт трябва много добре да се опази, защото не допуска поправки, само подмяна на част или целия, а не може да се отлепи и залепи пак, къса се обикновено, при това бая трудно.

Дюшемето може да се цикли и издържа на по-твърдо отношение. Просто може спокойно да се сложи дори и чамово дюшеме в антрето, докато корка е за спалня според мен....
Re: чамово дюшеме или корков паркет
16-03-2009 - 17:08:45
Този корков паркет, който гледах не се лепи, а се сглобява като ламината, мисля, че продавача ми каза нещо като "клик система" или нещо друго, не съм сигурен. След монтиране, може да се разглоби и да се монтира на друго място. Помещението ще бъде нещо като всекидневна в която ще бъде монтирана камина с водна риза, това го уточнявам във връзка с това, кои от двата материала би бил по-подходящ.
Re: чамово дюшеме или корков паркет
16-03-2009 - 17:37:36
Съгласън съм с колегата който ми препоръчва дъбово дюшеме, че е хубаво и вечно, спор няма, но проблема е в това, че там ще ходим преди всичко в събота и неделя /не всяка/ и не зная дали е оправдано всичко това. Според мен крайната цена между чамовото дюшеме и корка ще се окаже не повече от 5-6лв., но пък може и да греша.
Re: чамово дюшеме или корков паркет
16-03-2009 - 18:13:25
avatar
В случая просто купи ясен - хем е много светло дърво,горчиво е и червеи не го ядат,относително твърдо е и цената е около 26 лв за м2.....
Корка си е тъп материал- само изолатор и то не много добър и не става за постоянно ходене върху него.... *yes*

Чест и почитание
Re: чамово дюшеме или корков паркет
17-03-2009 - 01:30:14
avatar
Имам един общ въпрос - как се употребява заводски лакирано дюшеме? Като се нареди не остават ли фуги и какво става ако се залее с вода и тя се просмуче под дюшемето?
Re: чамово дюшеме или корков паркет
17-03-2009 - 04:32:07
Додо, ти в банята ли ще го слагаш туй душеме? Иначе фугите придават известен чар.

Корка е хубав и добър изолатор, но аз не бих направил грешка да го сложа на пода, много е мек, голяма шарения а тези цени ме хвърлят в оркестъра. За хол, кухня бих сложил само мн. твърдо дърво, като дъб, череша. Чама е невероятно красив и е добър за спалня, но също стои изклучително красиво разбичен на широки и дълги дъски и кован от горе с голями фуги.

Е, нека човека сам си реши, но корка ще бъде грешка.

Поздрав,
Re: чамово дюшеме или корков паркет
17-03-2009 - 08:59:56
Благодаря на всички за мненията и препоръките. Друго е човек, като сподели и обсъди проблемите си с по-знаещи и опитни. Ще изчакам да започне Строико 2000 и ще видя, какви подови настилки ще предложат и на какви цени, след което ще споделя на какво съм се спрял. По-късно, след като стане и снимки ще кача.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход