Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

хидроизолация под кота 0-въпрос?

Публикувано от pike 
хидроизолация под кота 0-въпрос?
05-09-2008 - 11:49:26
Имаше някъде писано,но не го открих.Въпроса ми е:
След обратния насип в основите,баластра и т.н, под армираната бетонова настилка на кота 0 се подлага хидроизолация-каква да бъде-полиетилен/т.е. дебел найлон/ или онова на пъпките,дето го слагат отстрани на основите.Има ли и други варианти и кое е най-добре?Мазе няма,високи подпочвени води също.
Re: хидроизолация под кота 0-въпрос?
05-09-2008 - 12:25:51
големи речни камъни
Re: хидроизолация под кота 0-въпрос?
05-09-2008 - 16:28:24
Благодаря!Обаче това с камъните съм го решил вече-едра баластра последните 30см. под плочата.Въпроса ми е отгоре какъв материал да покрия-полиетилена след някоя друга година ще замине.......
Приемам всякакви съвети.
Re: хидроизолация под кота 0-въпрос?
05-09-2008 - 16:36:28
Подравни добре, уплътни основата и слагай смело полиетилен-високоплътен(HDPE). Другото на пъпките е PVC мембрана. Това "след няколко години"...полиетлинеа след около стотина години почва да го ядат разни бактерии, но ако този срок не ти е достатъчен не мисля че и ПВЦ мембраната би удовлетворила твоите изисквания!
Re: хидроизолация под кота 0-въпрос?
05-09-2008 - 19:05:19
Сложи си полиетилен (двоен найлон) и фибран. Последния не пропуска вода, а
ще имаш и топлоизолация като бонус.
Re: хидроизолация под кота 0-въпрос?
06-09-2008 - 07:33:53
Топлоизолацията смятам да я сложа в/у плочата-имам предвидени 10 см за нея+замазка и подова настилка.Ако сложа фибран и от долу няма ли да дойде в повечко?
А за полиетилена ме съгласихте.Строителя ми предлага същото-бях длъжен да се допитам и до вас-благодаря!!!!
Re: хидроизолация под кота 0-въпрос?
08-09-2008 - 16:25:04
pike, сложи както си решил, и отгоре и отдолу има предимства и недостатъци, и полиетилен и друго, съшо, така че, решавай си.

Принципно, фибран или друг екструдиран пенополистирол под плочата е за мен по-грамотния и икономичен вариант защо@
1, пестиш армировка в замазката после
2. пестиш пари приотопление ако живееш там постоянно - плочата ти по-бавно се затопля зимата но и по-бавно изстива, лятото обратно. При фибрана под замазката си като в термос, бързо загряваш, но и бързо изстива, тоест имаш по-малко топлинноинертна конструкция.
3. екструдираният пенополистирол е със затворена клетъчна структура и не пропуска вода, АКО< ОБАЧЕ се сложи грамотно със зъб и глъб спазени и на сравнително равна повърхност. Но, ако слагаш отволу, ще трябва да вземеш с голяма плътност, ако е рехав, тоновете бетон ще го смажат.
Успех!

П.С. Ако сега ми престоеше да лея плочи, щях да си вградя тръбите на парното, а не да правя замазки после и да се разправям с нова порция бимбайци, ама на следващата къща.... Ако даде господ и оцелея дотогава...
Re: хидроизолация под кота 0-въпрос?
08-09-2008 - 18:38:15
avatar
Привет!
СтефанБ е дал най точният и правилен отговор на въпроса Ви ,но и колегите също са прави...
Направи си и двата варианта и си живей живота после без нерви....
Щото икономията на пари сега води до проблеми в бъдеще... smoking smiley

Чест и почитание
Re: хидроизолация под кота 0-въпрос?
09-09-2008 - 12:45:37
Вече съм взел решение:
-В/у трамбованата баластра-полиетилен
-фибран-3-5см
-пак полиетилен
-армировка/бетон 10см
-стиропор/по-плътен-като за външна топлоизолация
-замазка
подова настилка

Ако някой се сеща нещо повече......Всъщност се чудя за фибрана и стиропора кое да е отгоре и отдолу на плочата
Re: хидроизолация под кота 0-въпрос?
09-09-2008 - 17:32:07
PIKE, 5-ЦА отдолу е достатъчно, пак ти казавам. Разрови по форума, ще намериш безкрайно полезни неща за ламбдите и т.н. има колеги като Любо, Петър и други, дето това им е тема за размисъл и писане и са си инженери по топлотехника, давали са безценни съвети и мнения по полемики във форума. Аз съм дилетант и чета и се стремя да помня... Пак е качество, мисля, щото други им е професия, пък се налага да ги поправям и пред очите ми правят глупости - например скоро един майстор слагаше според него "хидроизолация", а си беше фундалин, който е всичко друго, но не и хидроизолация, поставя се след пенополистирола по стените отвесно, при това с пъпките в правилната посока за да не се задържа влага а да се стича към дренажа в основата.
Но да не задълбаваме.
%-ца фибран (условно го наричам с едно от търговските му наименования) е с ламбда като на 7-ца стереопор. Няма смисъл за мен да слагаш и отгоре.
Ако все пак решиш, в списъка горе си изпуснал армираща мрежа в замазката - задължително ти е нужна щом слагаш топлоизолация вършу плочата. Колкото и висока да е плътността. Хайде, ако не ти се дават 7 лв/кв за поцинкованата дори и мрежа за изолация пак би свършила някаква работа, макар тя изобщо да не е за това, но пак по-добре нещо пред нищо, но все пак без мрежа не го прави... Рискуваш да хлътне в някакъв комент, а и нямаш свързване с плочата, задължително с мрежа и то метална.
Успех
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход