Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ЗЕС и прилагането му в частта за дългосрочно отсъствие

Публикувано от dikobraz 
ЗЕС и прилагането му в частта за дългосрочно отсъствие
04-10-2009 - 14:15:39
здравейте, моля за обмен на опит.
съгласно новия закон за етажната собственост
чл 51 ал. 3
Собственик или обитател, който отсъства повече от един месец, заплаща за времето на отсъствие 50 на сто от консумативните разходите по ал. 1. За отсъствието се уведомява писмено председателя на управителния съвет (управителя).
означава че има те - няма те в жилището, плащаш на 50 % за консумативите /ток, почистване, асансьор евентуално/
въпроса ми е - как е решено по места.
просто личен опит да споделите. вече има доста ЕС с полупразни / или полупълни/
жилища.
питам защото наближава решаването на такъв проблем.

и още - за асансьора
в пурнес пишеше
чл.9 ал.7
Разходите за използуването и поддържането на асансьорни уредби се разпределят според броя на обитателите без децата до три години. Общото събрание може да реши разпределението на тези разходи да стане по друг начин, както и да освободи от тях някои от обитателите на долните етажи.
сега май всички трябва да участват в абонамента

благодаря на отговорилите.
иначе закона е ясен и императивен





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-04 14:20 от dikobraz.
Re: ЗЕС и прилагането му в частта за дългосрочно отсъствие
05-10-2009 - 15:36:28
В нашия вход е така- апартаментите в които никои не живее,плащат по 1 лв на месец.Разбира се,за ремонт на общи части се плаща според квадратурата,все едно дали живее някои там.
Плащаме по 5 лв на човек,без децата.
И първите етажи плащат асансиор.Иначе нямя да стигнат парите.
Защото във входа има хора,които ползват асансиор,но нищо за нищо не плащат.
И не знам как могат да бъдат принудени.На теория да,но напрактика....

Така е при нас.
Re: ЗЕС и прилагането му в частта за дългосрочно отсъствие
05-10-2009 - 19:19:22
avatar
Laura Написал:
-------------------------------------------------------
> В нашия вход е така- апартаментите в които никои
> не живее,плащат по 1 лв на месец.Разбира се,за
> ремонт на общи части се плаща според
> квадратурата,все едно дали живее някои там.
> Плащаме по 5 лв на човек,без децата.
> И първите етажи плащат асансиор.Иначе нямя да
> стигнат парите.
> Защото във входа има хора,които ползват
> асансиор,но нищо за нищо не плащат.
> И не знам как могат да бъдат принудени.На теория
> да,но напрактика....
>
> Така е при нас.
>

Нямаме апартамент, в който никой не живее, но имаме хора, които с месеци живеят другаде. Когато се върнат, плащат за преседяното време.
За абонамента на асансьора не плащат първите два етажа. Защото не го ползват. Но, за части, нужни за поддръжката, плащат.
На практика- в закона е казано ясно, как може да се вземат парите от този, който не плаща. Протокол от общото събрание и искане за издаване на изпълнителен лист- пред районния съдия.
Re: ЗЕС и прилагането му в частта за дългосрочно отсъствие
06-10-2009 - 09:35:54
камелия Написал:
-----------------------------------------------------

> На практика- в закона е казано ясно, как може да
> се вземат парите от този, който не плаща. Протокол
> от общото събрание и искане за издаване на
> изпълнителен лист- пред районния съдия.



Това не ми е ясно - има ли случаи,в които по законен път са принудили някои да плати входни такси?Или ремонт на общи части.
(Те не са плащали нищо от две години,преди месец имахме събрание с решение за ремонт на покрива,те отказаха да се включат.А финансови проблеми нямат.)
Abu
Re: ЗЕС и прилагането му в частта за дългосрочно отсъствие
08-10-2009 - 01:05:40
Laura,
не ходя по съдилища и не ми е ясна процедурата, но... как ти звучи - Общото събрание на ЕС взема решение, което Някой-си не изпълнява; снабдявате се с Изпълнителен лист от Районния съд - този Някой-си пак ги отсвирва... Ами питай в съда какво следва! Не знам какво точно означава "подлежи на предварително изпълнение" - сигурно Изпълнителният лист първо се изпълнява, пък после се оборва по някакъв съдебен ред от недоволния. А това би трябвало да означава, че примерно за седмица-две ще си вземете парите за ремонта и таксите, а онзи после ще чака неизвестно колко Правосъдие. Нещо такова...
Дано ПолиТу се включи, че напоследък много такива неизрядни, а явно заможни се навъдиха (то и преди ги имаше, ама вече им е по-трудно на хората да плащат и за тях) . Аз съм от страната на тези, дето чакат парите, които вие се мъчите да съберете, така че имам пряк интерес...
Re: ЗЕС и прилагането му в частта за дългосрочно отсъствие
03-02-2010 - 20:29:56
Аз съм бил ответник по такова дело.Не само,че загубиха,ами и в момента ми дължат 1400 лева разноски,адвокатско възнаграждение,лихви и т.н.Дал съм им срок април месец.Лошото е,че те са 20 апартамента пенсионери и толкова пари посмъртно няма от къде да вземат.Мога и да ги оставя...принципно...ама няма да го направя,защото всяка жаба трябва да си знае гьола ,а жабата в гьола-да си знае мястото.Ако не го знае-трябва да го научи!Обикновено по трудния начин.

Така,че...не се хвърляйте толкова лесно по тия дела...ако загубите,някой ще трябва да плаща и сумите не са малки.При мен иска на ЕС срещу мен беше за 80 лева.Сега ми дължат 1400 без лихвите.
Re: ЗЕС и прилагането му в частта за дългосрочно отсъствие
08-02-2010 - 16:40:37
ПУРНЕС - РЕСПЕКТИВНО Чл.9 ал.7 вече не съществува, сега има ЗУЕС и ПРИМЕРЕН ПРАВИЛНИК ЗА ВЪТРЕШНИЯ РЕД В ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ (по чл. 11, ал. 5 от ЗУЕС /Закона за управление на етажната собственост) от / 15. 06. 2009 г./
в Чл.34 от Правилника е записано:

Чл.34. Освобождават се от заплащане на консумативни разходи за асансьор обитателите на жилища до втория (третия) етаж, при съгласие на всички собственици от съответния етаж и осигуряване на фактическа невъзможност за ползване на асансьора от тях
Re: ЗЕС и прилагането му в частта за дългосрочно отсъствие
28-08-2011 - 18:56:51
До Председателя на Народното събрание
на Република България
г – жа Цецка Цачева


Тук


С И Г Н А Л

от Мален Стоянов Динев – София 1113, общ. „Изгрев”,
ул. „Антон Чехов” № 40, вх. „В”, ет. 4, ап. 11, тел. 0888 938 379,
malen_dinev@abv.bg

Уважаема Госпожо Председател,

Обръщам се към Вас по повод на продължаващо вече повече от две години издевателство, от което съм потърпевш. Броени месеци преди да бъде изхвърлен на политическото бунище на историята престъпният режим на Сергей Станишев успя да прокара коварния си замисъл, целящ заграбването на чужди имоти под прикритието на гласувания на общи събрания в жилищните входове. Верни на дивашкия си грабителски нрав, тези престъпници заложиха на партийно-милиционерските мнозинства и страха на съкооператорите от бившите ченгета. Сградата, в която живея, е бивша собственост на Военното министерство, построена е през 1967 г, като впоследствие жилищата са закупени от наемателите. Партерният етаж се състои от помещения на магазини и заведения, които също бяха продадени в последните години. Жилищният блок има формата на буквата „Г”, като по-дългата част се състои от 3 входа и е висока 5 етажа, а по-късата част се състои от 2 входа и е висока 3 етажа.Двете крила са залепени едно за друго под прав ъгъл, като всяко от тези крила е отделна самостоятелна сграда. Всяка със своя отделна В и К, парна и ел. инсталация, водят се и на различен адрес – високата част е на „Антон Чехов” № 40, а по-ниската част на ул. „Тарас Шевченко” № 13. През всичките години от построяването на сградата помещенията са били използвани само като магазини. В последните години обаче от Военното министерство тези помещения бяха продадени на приближени хора, от магазини тези помещения бяха превърнати в заведения, без да отговарят на необходимите условия и изисквания. Комунални фирми започнаха прикриване на консумацията на вода и топлинна енергия в тези помещения, като прехвърлят задълженията върху живущите в сградата. Като бивш отговорник на входа многократно съм подавал жалби по такива поводи, включително и до зам.- кмета г-жа Ирина Савина. Едно от заведенията се състои от помещения в двете сгради, свързани в едно цяло, като по-голямата част от неговата площ е в сградата на „А. Чехов”. За да се подсигури вентилацията на тютюневия дим и отвеждане на пушека от печките в кухнята се предприема изграждането на метален въздуховод от партерния етаж до покрива на сградата. Приетият миналата година Закон за етажната собственост бе замислен точно като такова узаконяване на подобни безобразия. Въпросното помещение, което над 40 години бе магазин за хранителни стоки, се регистрира като букмейкърски клуб, негов собственик беше г-н Олег Атанасов /държи заведения „Яфата” в София/, впоследствие го продаде. На практика обаче то функционира като ресторант в класически вид. На странична празна стена на сградата на „Тарас Шевченко” бе започнато изграждането на въздуховод, който достигна до 3 етаж. Под претекст, тази тръба да не се вижда от прозореца му, живущият на първия етаж в моя вход – Грозю Грозев, бивш адютант на военния министър Добри Джуров, а по-късно генерал-майор от системата на МВР, председател на Съюза на запасните сержанти и офицери, Веселин Марков, син на бившия заместник - началник на военното контраразузнаване ген. Ангел Марков, и неговият вуйчо Господин Петров, бивш полковник, съкооператори от входа, отидоха в кабинета на районния кмет в община „Изгрев” и договориха този комин да бъде разкачен и преместен на обратната страна на сградата. Така тази тръба се озова закачена за прозорците на жилищата, включително спални и холове на по-ниското крило, въпреки несъгласието ми и несъгласието
на живеещата над мен г-жа Красимира Златанова. На практика районният кмет Панайот
Бончев узаконява това безобразие, криейки се зад собственика на заведението и бившите военнопартийни кадри в сградата. Не е трудно да се предположи откъде идва неговата заинтересованост. За узаконяването на това безобразие лицето Грозю Грозев тръгна със
списък да изнудва по вратите, за да се подпише съгласие за прокарването на този въздуховод по новото трасе. Тази тръба се подава пред прозорците и е само на сантиметри от леглата на хората пред отворените прозорци. Грубо бе нарушена Наредбата за противопожарна безопасност и отстоянието на такава тръба от запалими обекти. Многократно подавах жалби срещу това беззаконие. След години на протакане впоследствие тази тръба бе навита с вата и привързана с ламарини. Желая да поясня, че с разрешение на Грозю Грозев на 07.04.2008 г. с флекс бяха прерязани катинарите на таванската капандура, за да излязат майстори на покрива и провесени на въжета да започнат незаконното прикачване на тръбата. Нещо повече, започнах да бъда заплашван, че поради несъгласието да бъде осакатен видът на жилището ми, ще се събират подписи за да бъда изведен принудително от сградата.
Госпожо Председател, тази престъпна партийно-милиционерска мафия е същата шайка долнопробни престъпници, които 50 години тормозеха хората, арестуваха за дълги коси, бради или къси поли. Нищо старо не са забравили и нищо ново не са научили тези престъпници за 20 години. На тях им се размина румънският сценарий и сега минаха в настъпление. Като жертва на тези престъпници апелирам към Вас да бъде внесен за разглеждане и анулиране от Парламента на този милиционерски пасквил, като бъде потърсена отговорност от неговите автори. Промяната на Архитектурния план на сграда да става само със 100 % съгласие на собствениците.







02.08.2010 г Мален Динев
Re: ЗЕС и прилагането му в частта за дългосрочно отсъствие
30-10-2011 - 10:41:29
Интелигентният начин всеки да си плаща месечните вноски за поддържане на общите части на Етажната собственост навреме е да се постави система на контрол на асансьора с персонален чип за всеки обитател, която разпределена на всички собственици във входа излизиза разумна и поносима цена. В този случай повечето собственици предпочитат сами да потърсят касиера и да си платят предварително, защото в противен случай се спира достъпът до асансьора на членовете на семейството на дадения апартамент за престоящия неплатен месец.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход