Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

София островче на стабилностsmiling smiley

Публикувано от 4ovek 
София островче на стабилностsmiling smiley
08-11-2005 - 08:44:08
Предвид това, което се случва в момента във Франция, опасенията, че може да се пренесе и в други държави не се ли чувстват малко неудобно хората, които тръбят, че в България е опасно да се живее и заради това цените на имотите били безумни?
Ако си спомните събитията от януари 1997 ще видите, че дори и тогава положението в България бе далеч по цивилизовано.
Надявам се занапред при дискусии за цените на имотите да не се опитвате да доказвате тези с елементарни пропагандиsmiling smiley
Та някой може ли да ми каже колко в момента струва магазинче в Париж? И заслужавала ли си е инвестицията и не е ли било по-добре да се инвестира в България?
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
08-11-2005 - 10:43:55
4ovek, не предизвиквай съдбата smiling smiley - че както сме се запътили да ги стигаме тези и онези (американците, ЕС...), да не ни стигне и нас нещо такова.

А онези, които тръбят, че в България е опасно да се живее, са лишени от някои чувства и сетива - като например неудобство и/или разкаяние за грешка.
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
08-11-2005 - 11:14:27
Не мисля, че засега има опасност да стане така в България. Не сме толкова лицемерно толерантни към малцинствата засега. Мисля, че при нас напрежението се отпушва непрекъснато по малко. Може да не обичаме циганите ама сме си свикнали да си живеем с тях, а и те с нас - те ни крадат ние ги бием и нещата се решаватsmiling smiley Някак има статукво, което може да не се харесва н а"цивилизованите" страни ама си е естествено и не вярвам да доведе до бунтове от страна на малцинства. В близките годиниsmiling smiley
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
08-11-2005 - 11:37:52
Е, прав си засега, ама мен все пак ме е страх да пргнозирам - да не ни мине черна котка път smiling smiley . Че като влезем ТАМ, и затова ще ни натискат здраво - ням ада понесат да сме различни от тях. Нещо като онова за "хуманното отношение към свинете" smiling smiley

М...та им на "цивилозованите" страни! Да се оправят първо със своите проблеми, преди да ровят в чуждите!
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
18-11-2005 - 23:04:38
Zashto nikoi ne komentira tova?
[www.monitor.bg]
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
20-11-2005 - 17:02:45
Ами 'щото ние, както и 4ovek ти каза, имаме правилно отношение към тях :} , а не се правим на каквото не сме, както французите.

И да станат повече, какво от това - да си чувал, че в древна гърция (атина, спарта) робите били в пъти повече от свободните граждани, пък си живуркали хубаво. Лошото става, когато всеки престане да си знае мястото, а това пък става, когато някои почнат да го убеждават, че не бил еди си какво, ами друго нещо. Както във Франция са ги убедили, че по право им се полага да крадат и ако ги спипа полоция, не бива нищо да им прави - нали и те имат права?!
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
20-11-2005 - 21:03:16
Sorry Joan, не си права. Или поне не си права ако правилно разбирам мисълта ти що се отанся до размирици (като тези във Франция) и най-вече какво води до такива.

За съжаление отдавна са минали времената на Спарта или на което и да е друго "робско общество". Дори и днес много хора да са "роби" или да живеят един живот близък до този който учебниците по история описват като робски, има една основна разлика, а именно че днес НИКОЙ НЕ СЕ ПРИЗНАВА ЗА РОБ и всеки има права. Да всеки има права! колкото и това да не се харесва на "робовладетелите". И точно тук е разковничето, защото етнически групи или съсловия на обществото които по една или друга причина биват отблъснати от обществения живот, намират отдушник. И колкото по-големи са тези групи, толкова по-необоздан е гнева им. Точно това се случи и във Франция. Кои буйстваха? Безработни, без перспективни, до голяма степен необразовани младежи, обречени на безизходица в бедни квартали, невярващи на никой и на нищо. Не това че "не си знаят местото" а точно това че не са съгласни с това "место" доведе до тези изстъпления. И далеч не съм съгласна, че (цитат): "във Франция са ги убедили, че по право им се полага да крадат и ако ги спипа полоция, не бива нищо да им прави - нали и те имат права". Тук смятам че си в голяма грешка, незнам от какво продиктувана. Точно тези нямат почти никъкви права, гледа са на тях като на утайка и съответно е и държанието към тях. Не случайно още по времето на размириците френското правителство призна големи грешки в интеграциония процес, както и заяви незабавното развитие на специални програми за заетост, образование и т.н.

Така че с други думи тези които смятат че ромското население в БГ не е заплаха по начина по който в момента нещата се развиват е... меко казано наивен. А като чете човек статията която Кобе препоръчва, ако разбира се на тази статистика и на тези прогнози би могло да се вярва, нещата са сериозни. Според мен дори много сериозни, защото трябва само една искра и тогава... не ми се мисли какво би могло да се случи.

Поздрави
Кремена
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
21-11-2005 - 17:58:25
No problem, Кремена - всеки има право на мнение smiling smiley

По повод размириците във Франция - имах предвид поводът (не причината) за тях - смъртта на две деца (непълнолетни момчета) в трафопост, за които била виновна полицията, 'щото ги хванала да крадат, а те избягали и САМИ се напъхали там - какво ли са очаквали да им се случи при високото напрежение?! Поне така бяха представени нещата у нас. И полицията била виновна за смъртта им, според размирниците, 'щото просто си е вършела работата.

Относно въпросната статия - ами аз съм учила демографска статистика (имам даже 6-ца на изпита smiling smiley и имам някаква идея как се правят прогнози по отношение развитието на "човешките" процеси - раждаемост, смъртност, естетствен прираст и прочие. И тази статия ми звучи като онова преди няколко дни в Снадарт за панелите - как всеки момент ще се срутят! Малко като "опит за сензация".

Не мисля, че положението с ромите е по-тревожно от това с китайците и индийците във Ванкувър (например) - не знам Kobe къде точно живее зад океана и защо не се занимава с проблемът, които му е "под носа".

Пък и в Швейцария не знам дали има подобен проблем smiling smiley - ако двамата с него ви е грижа за ситуацията с българите и циганите в БГ - ами заповядайте да раждате българчета в БГ. Мисля, че позицията на Бъгс по подобен въпрос (вътрешна работа на БГ - изборите), беше по-достойна - "не живея в БГ, няма да гласувам, макар да имам формалното право - но нямам МОРАЛНОТО право". Не ме разбирай погрешно - всеки сам си избира съдбата, но ако е избрал емигрантската, той се е отказал от своята страна (и за лошото, и за доброто) и трудно може да бъде разбрана неговата загриженост за нещо, което доброволно е захвърлил.

Конкретно на темата за циганите - не е виновен който яде баницата, а който му я дава . Докато няма държавна политика за ограничаване на тяхната раждаемост (защото не могат и не искат да си гледат децата, а ги раждат най-вече заради детските), така ще е! Ама не знам как в Канада ограничават китайците да не раждат - пък да го правят (хубаво е да вземем ТАКЪВ опит) - има достатъчно "прелитащи" през океана, за да променят баланса на бели и жълти там.

А ако забеляза, аз казах на 4ovek да не дърпа дявола за опашката smiling smiley - както сме търъгнали да настигаме кого ли не, и в това ще ГИ настигнем най-вероятно.


Re: София островче на стабилностsmiling smiley
22-11-2005 - 14:25:48
eeeх Joan, ако нещата бяха толкова прости... и проблемите толкова лесни за разрешение, то света (България, Франция, Швейцария, Канада и т.н.) би бил съвсем друг.

По повод на поканата ти да се върна в БГ да раждам деца, статистически погледнато (за теб това не е проблем) какво би променило това? Дори и Кобе да се върне? И много други? Да не говорим, че Кобе може би е мъж, което още повече усложнява нещата, защото връщайки се първо ще трябва да намери една БЪЛГАРКА която да е готова да сподели плановете му, а като гледам раждаемоста в БГ, не ми изглежда това да е желание номер 1 на много от Българките.

Така че аз се опитвам да не давам конкретни съвети, защото често те биха могли да са твърде субективни и най-вече продиктувани от един събран опит, който ответния по една или друга (разбираема) причина не споделя. Аз просто си казвам мнението по въпроси които ме вълнуват. Които ме вълнуват независимо от това дали темата засяга БГ, CH, D, F...
"Не ме разбирай погрешно - всеки сам си избира съдбата, но ако е избрал емигрантската, той се е отказал от своята страна (и за лошото, и за доброто) и трудно може да бъде разбрана неговата загриженост за нещо, което доброволно е захвърлил.", не смятам че те разбирам погрешно. Към това че всеки "сам си избира съдбата" бих добавила, че и всеки сам си кове щастието! Далеч обаче не съм съгласна, че напускането на БГ е = отказ от БГ. Позволявам си дори да твърдя, че на територята на БГ живеят % повече индивиди, които са се отказали от БГ във всяко едно отношение. И само факта че все още "живуркат" в БГ не ги прави по-добри Българи от мен, Кобе или който и да било друг избрал друг път в живота си.

Та да се върнем на проблема "ромско малцинство". Така както нещата се развиват скоро ще са мнозинство. Дали ще ги интегрирате, стерлизирате, интернирате... това не е мой (директен) проблем. Единственно ми е ДОСТА неприятно, когато по телевизиите тук показват Роми и ги наричат Българи, когато ме викат в полицията да превеждам на заловени крадци, при които от хеликоптер се познава какво потекло са, но са с БГ-паспорти и биват регистрирани като Българи, когато идвайки си в БГ ставам многократен свидетел на грозни картини по улиците и площадите в които отново главна роля играят роми и т.н. и т.н.
Тогава съм загрижена! колкото и това да е трудно за разбиране...
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
22-11-2005 - 15:06:27
А, аз не смятам, че знам решението, пък и надали е едно навсякъде. Само си говорим тука....

"По повод на поканата ти да се върна в БГ да раждам деца, статистически погледнато (за теб това не е проблем) какво би променило това? Дори и Кобе да се върне? И много други? " - стаистически би променило нещо колко и това, че аз не хвърлям дори билетче (ама хиляди други го правят). Не статистически, а морално би променило нещо - всеки, който е наистина загрижен, би трябвало да даде своя принос. Иначе другото е само приказки без покритие. Много е лесно да се загрижен от другия край на света с приказки.

Аз поне колкото и деца да имам, са българчета, а не канадчета или швейцарчета - водя ви по точки smiling smiley. И смятам, че имам повече морално право да говоря за ситуацията в България, защото живея тук и по някакъв начин допринасям и за доброто, и за лошото. И не съм избягала от тази си отговорност.

Е, сега - за да има деца, трябва и мама и тате - роля Kobe си има, недей му я отнема така smiling smiley
Колкото за раждането от българки - дали швейцарките са по-навити да раждат при техния многократно по-висок стандарт - доклото съм чувала, застаряването на населението там е също толкова проблем, колкото в БГ. И между другото - високата раждаемост е пряко свързана, но ОБРАТНО ПРОПОРЦИОНАЛНА на стандарта - най-висока е тя в най-бедните страни.

Та България съвсем не е изключение в това отношение - и ако у нас проблемът са циганите, във Франция са африканците, в Канада - китайците и т.н. Въпросът е да поддържаме равновесието някак, за да не стига до това, което става във франция.

По повод на това "Далеч обаче не съм съгласна, че напускането на БГ е = отказ от БГ. Позволявам си дори да твърдя, че на територята на БГ живеят % повече индивиди, които са се отказали от БГ във всяко едно отношение. И само факта че все още "живуркат" в БГ не ги прави по-добри Българи от мен, Кобе или който и да било друг избрал друг път в живота си"

Дали сте се отказали от БГ аз не знам и не мога да съдя - вие си знаете най-добре. Много е вероятно, щом пишете в български форум, да сте заинтересовани все пак. Пък и вероятно имате близки и роднини тук. Въпросът е в това кой какво прави, за да се променят нещата в БГ към по-добро. Не мога да се съглася с теб - хората, които са останали в БГ, винаги имат едно нещо повече от вас - те са ТУК и се борят (който както може и го разбира) с действителността, за да стане тя по-добра. Има и такива, които са тук, защото не са могли да отидат "там", но мога да те уверя, че изобщо не са мнозинство. Отдавна за разумните хора в БГ емиграцията е престанала да бъде панацеята за уреждане на по-добър живот. Отминаха безвъзвратно илюзиите от първите години на т.нар. преход smiling smiley И са разбрали, че една страна е това, което нейните граждани я направят да бъде. Гражданите, които не само формално имат български паспорт и двойно гражданство.

Е, ти сама каза, че и циганите (както и африканците във Франция) имали ПРАВА. Цитирам те "Да всеки има права! колкото и това да не се харесва на "робовладетелите". Тогава защо ти е неприятно, че показват български паспорти :} - те си ги имат по право. Ти какво предлагаш - геноцид или отнемане на паспортите им, за да не излагат България и създават отрицателни емоции в швейцарци с българско потекло ли smiling smiley

Е, аз понеже живея в БГ и нямам подобни проблеми - тук никой не може да сбърка кой какъв е въпреки паспорта smiling smiley .

Относно загрижеността - лошо няма, само кажете какво да се прави smiling smiley Някак неконструктивно ми звучи просто да критикувате, при това неща, които доказано ги има като проблем и там, където живеете (поне за Kobe е така). Да каже Kobe например, как итегрират Asian-Americans и Afro-Americans- дето даже било обидно да бъдат наречени другояче smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход