Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
10-01-2008 - 15:00:55
Quote

filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Точно така и стаята кога ще се стопли над 18
> градуса . Ако е с радиатори ( в повечето случаи
> заварено положение ) те са изчислени за
> температура вход 80 изход 60 , 1 глидер алуминий
> на хаш-500 има 170 вата мощност при горните
> температури . И ако този глидер се захранва с
> вода 60 градуса то мощноста му пада на 80-100 вата
> - и чакаме топлото уж - чакаме сметката за газ
> .Горните сметки не са верни или по скоро са само
> за 1 секунда от време .Добре- всички хора
> намалете си котлите на 40 градуса за да имате 10%
> повече топлина отколкото при 80 градуса -
> обратното също е в сила .

Е пак се фърли като чикия на песок, както се казва в някои краища!

Писал съм за работа на котела. Някъде да съм писал за глидери, радиатори или мощността им? Не. Ти ако изчисляваш инсталацията да работи на 80/60 много ясно че няма да може да загрее на 60/40. И това съм го написал по-преди. Не си го чел или забравяш след два дни?

Припомни си това [forum.imoti.net] и тогава си пиши пак глупостите!




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-01-10 15:11 от 2v6.
2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
10-01-2008 - 15:24:40
Quote

filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> И двамата сме прави, всеки си говори за отделен
> принцип и метод на отопление . Всяка система била
> високотемпературна или нискотемпературна приложена
> по свой определен начин си развива пълното кпд .
> Моята система с буфера аз я приемам като един
> малък тец , загрява се вода в един акумулиращ съд
> на по висока температура после чрез регулираща
> арматура се подава към топлоисточник (водно подово
> или вентил конвектор хайде ще сложим и радиатор )
> вода с нужната температура . Така теца праща вода
> на 90 гр в абонатната се регулира на 60 гр . Защо
> не направят нискотемпературен тец и от там да
> пуснат 60 гр към сградите

А, тука пак си из...л "бисерче"!
Тецовете за твое сведение нямат голям съд, дето да го загряват до 90 градуса.

Най-ефективните тецовете работят с високо КПД, над 90%, защото са на кондензационен принцип. А това е така защото входящата им температура е ниска - под 45 градуса. Такъв е принципа и на кондензационните битови котли.

Загряването в голям съд с цел акумулиране на топлина има смисъл когато източника на топлина по-време на загряването е по-евтин от тогава когато се консумира. Газта обаче денонощно е с една и съща цена! Всяко акумулиране на енергия води до загуби! Така че забрави за ефективна система с газов котел и буферен съд.

А между другото в зависимост от външната температура тецовете пращат и 60 градуса към абонатните.


2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
10-01-2008 - 16:10:57
Quote

LazarG Написал:
-------------------------------------------------------
> ...
> До формулата на топлината (с червеното)съм
> съгласен, ама след това - няма никаква връзка със
> зеленото:
> P=(Т1-Т2)хСрхF, kW
> Където:
> Т1, gradC - температура на вход-НА
> ТОПЛОНОСИТЕЛЯ
> Т2, gradC - температура на изход-НА
> ТОПЛОНОСИТЕЛЯ
> Ср, kWh/(Kxkg) - специфичен топлинен
> коефициент на
> топлоносителя;
> F, kg/h - разход,
> Във формулата участва делта Т, т.е. температурната
> разлика на водата на входа и изхода на котела. В
> двата случая тя е ЕДНАКВА:
> (80-60)=(60-40),
> Тук никъде не се говори за температурата на
> топлообменника и температура на пламъка, така че и
> в двата случая се получава еднакво количество
> топлина. Тоест едно и също количество вода се
> нуждае от еднакво количество топлина, независимо
> дали го подгряваме от 40 до 60°С или от 60 до
> 80°С!
> Така ли е ?

Така е, ако количеството вода е едно и също!
Формулата за изчисляване на топлината съм я дал, за да е ясно защо газовете отдават повече топлина при по-студен котел.
Забеляза ли че в единия режим температурната разлика е 555 градуса, а в другия 575?

С по-прости думи - кокото е по-студен котела, толкова изходните газове са по-студени. Колкото по-студени са изходните газове, толкова повече топлина от тях е преминала в котела. Колкото повече топлина е преминала в котела, толкова повече топлина от котела е преминала в инсталацията и оттам в стаите.

Ето ти няколко факта:
1. Ефективността на абсолютно всеки котел се определя от температурата на изходните газове.
2. Кондензационните котли са по-ефективни от конвенционалните. При конвенционалните температурата на изходните газове е 130-170. При кондензационните 40-80.
3. Всеки кондензационен котел при режим 80/60 работи с ефективностт, близка на конвенционален.
4. Повечето конвенционални котли имат режим на работа "Подово отопление". В този режим заданието на температурата за изходната вода от газовия котел е между 20 и 40 градуса.

Нещо да коментираш тези факти?

Тъй като виждам, че и ти не четеш назад пак ще повторя: Това дали може да работи котела ефективно на ниска температура зависи от инсталацията. Няма проблем да се проектира инсталация, която да работи на 55/35. Това не се практикува често, защото ако се използват радиатори ще трябва да се сложат двойно повече!
Ако инсталацията е проектирана за 80/60 и котела се настрои на 60 ще се получи проблема на зорница, описан по-назад.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-01-10 16:29 от 2v6.
Re: Моля за съвет за газови котли
10-01-2008 - 21:15:26
До Лазар,благодаря за вниманието.Да аз в началото по-често пишех.Съвсем схематично-апартамент 70 кв.м.изток-юг,но има и една стая със северна стена,тухлен,с ПВЦ дограма,Общо 40 глидера-алуминиеви радиатори-разпределени-8-кухня,12-стая 16кв.м, , 2х10 в стая и хол-преходни широка врата.Най топла е кухнята,там радиатора е на 3,5 и е топъл като всички останали,които са на 5.Последните два дни включвам котела на 70 гр.за час -два, и след това го слагам на 40 гр.,не ми е топло,но не мога да си позволя повече големи сметки. До тук на ден имах разход 13-14 или 17-18куб.газ,вярно е,че беше студено,но и в стаите ми не беше топло.Последните два дни имам по 8 куб-.Като чета нагоре във форума, как чугунени радиатори се ползват и първи етаж и 100 кв. за 145 лева, аз съм рекордьор с 270 лв.От специалист съвета бе- като се научиш да го караш /котела/, ще плащаш по 70-80 лв. Затова търся съвета Ви.Благодаря много
Re: Моля за съвет за газови котли
10-01-2008 - 21:31:11
2v6 Написал:
-------------------------------------------------------
> С по-прости думи - кокото е по-студен котела,
> толкова изходните газове са по-студени.
Колкото
> по-студени са изходните газове, толкова повече
> топлина от тях е преминала в котела. Колкото
> повече топлина е преминала в котела, толкова
> повече топлина от котела е преминала в
> инсталацията и оттам в стаите.

Хе хеее - колкото е по-студен котела, толкова е по-топло в стаите :} . Ами дай тогава да не палим изобщо котела!
И понеже ме упрекна, че не съм четял назад, ще те цитирам от преди ден, когато твърдеше точно обратното, което пък беше в основата на тези цифри 555° и 575°:

Quote

Колкото е по-ниска температурата на топлообменника, толкова е по-голяма температурната разлика между него и газовете.

Quote

Няма проблем да се проектира инсталация, която да работи на 55/35.Това не се практикува често, защото ако се използват радиатори ще трябва да се сложат двойно повече!

Няма проблем, но няма и смисъл - това е основата на моята теза и се радвам, да видя у тебе наченки на разбиране по въпроса! smoking smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
11-01-2008 - 09:37:55
Аз се дистанцирам от спора , по добре помогнете на Зоринка да подкара котлето с по малка сметка за газ .
Re: Моля за съвет за газови котли
11-01-2008 - 11:43:22
ariston Това е линк за който се интересува или иска да види.На полски е но се разбира и има много инфо.
Re: Моля за съвет за газови котли
11-01-2008 - 14:19:31
Вижте интересно изследване за разположението на радиаторите и вида на използваните мощности и енергийната ефективност-
Статия
Re: Моля за съвет за газови котли
11-01-2008 - 17:27:33
zorinka Написал:
-------------------------------------------------------
>......

Здравей. Отговарям ти като потребител, а не като специалист, но все пак от написаното теб не разбрах - имаш ли седмичен програматор? Защото ако ние нямахме програматора и външната сонда определено разходът щеше да е много по-голям.
Нашият е ето такъв и цената му е около 80 лв., а външната сонда си пристигна с котела.

http://www.bulgariatherm.com/index.php?option=com_content&task=view&id=134&Itemid=35
Re: Моля за съвет за газови котли
11-01-2008 - 20:28:34
Здравейте,нямам външна сонда ,ако трябва да е монтирана някъде отвън,а и с котела не съм разбрала да има нещо такова,нямам и стаен термостат.Аз не разбирам и се доверих на фирмата,която прави инсталацията всичко което е необходимо да направят.Мисля,че не е проблем термостат да купя,но въпрос?-за всяка стая ли трябва да купя термостати,без такава сонда може ли да работи или трябва да купя и сонда и продават ли се отделно или са в комплект с котлите/говоря за сондата/ и при положение ,че купя всичко необходимо и се монтира,пак ли трябва да регулирам котела или го настройвам на определена Т / и на колко градуса трябва да е тя/ и да чакам на термостата да си свърши работата.При Вас какъв е дневния разход на газ?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход