Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: Моля за съвет за газови котли
08-01-2008 - 10:46:13
Благодаря,колко струват тези вентилконвектори и какво представляват
Re: Моля за съвет за газови котли
08-01-2008 - 11:00:38
Какъв ефект ще има,ако само в едната стая сложа вентилконвектор,а увелича броя на глидерите в другата стая,и могат ли да работят съвместно радиатори и вентилконвектори,мисълта ми е за поетапно заменяне в зависимост от цената.Какъв конвектор ще трябва за стая 16 кв.м. с две външни стени
Re: Моля за съвет за газови котли
08-01-2008 - 11:41:12
Отново малко инфо за консумацията на газ (Мора Проксима 20КТ, отопляема площ около 45 кв., ново добре изолирано жилище, но с над 50% външни стени) Разход за м. декември изчислен по показанията на газомера 152 куб.м., т.е. около 102 лв. по декемврийската цена. Максималната дневна консумация засечена през най-студените дни на януари е 8 куб.м.
Температурата се регулира със седмичен програматор и външна сонда, а регулатора за температура на отоплителната вода е поставен в края на първото деление, при което според външните температури водата се загрява в топлите дни до около 55 а в най-студените до 65-68. По този начин при рязко застудяване му трябва повече време за да достигне зададените температури и котелът се включва сравнително често, напр. през 20 мин. за по 10 мин., но в момента това изглежда най-добрият вариант. По принцип сме направили грешката да поставим стайния програматор на най-студеното място в кухнята, а не искам да го регулирам чрез радиаторите, защото за кухнята не ни е необходима по-висока температура. И така, държим програматора на 19 градуса, при което в двенвната и спалнята се получава 21-23. Догодина ще му търсим по-подходящо място. Да добавя, че жилището е студио, така че "кухнята", "дневната" и "спалнята" са териториално обособени, но не са разделени със стени.
2v6
Re: Моля за съвет за газови котли
08-01-2008 - 13:09:06
Quote

LazarG Написал:
-------------------------------------------------------
> Може ли да се намеся и аз между шамарите? 2v6,
> нека не ти звучи като заяждане - можеш ли да ми
> обясниш на мене ( filmatoplo вероятно знае) с
> колко спада ефективността на котела при повишаване
> на работната му температура от 60 на 80 градуса? И
> ако може с формули или по друг начин да ми докажеш
> дали и с колко е по-ефективна една система 60/40
> спрямо система 80/60. Защото аз не виждам причина
> за това. Може и на лични. Благодаря предварително!

Ще го опиша грубо, за да не става скучно.
В газовите котли, надявам се че е ясно, се извършва топлообмен между газове, продукти на горенето и вода за отоплителни нужди.
Температурата на пламъка на метана теоретично е близо 2000 градуса. Поради различни причини (примеси в природния газ, температура на въздуха за горене, съотношение въздух/газ в полза на въздуха с цел ниски емисии CO и т.н.) горивните газове (дима) в резултат на това горене е с температура около 1000 градуса. След топлообмена температурата му спада, при което топлината се предава на водата. Колкото по-ниска е температурата на изходните газове, толкова повече топлина се предава на водата:

P=(Т1-Т2)хСрхF, kW

Където:
Т1, gradC - температура на вход;
Т2, gradC - температура на изход;
Ср, kWh/(Kxkg) - специфичен топлинен коефициент на топлоносителя;
F, kg/h - разход,

Температурата на изходните газове зависи от конструкцията на топлообменника (размери и форма) и температурата му. Колкото по-голям е топлообменника и с по-голяма топлообменна площ, толкова повече топлина преминава от газовете във водата. Колкото е по-ниска температурата на топлообменника, толкова е по-голяма температурната разлика между него и газовете. От температурната разлика се определя мощността на топлообмен и от там и количеството енергия отнето от изходящите газове.
Тъй като топлообменника е трудно да се смени (какъвто котел е купен, с такъв ще се греете smiling smiley) единствения начин за получаване на повече топлина от изгарянето на едно и също количество газ е намаляване на температурата му. Това става лесно - с намаляване на температурата на водата.

Ако примем, че температурата на горещите газове е 1000, температурата на изходните е 150, то средната температура е (1000+150)/2=625 градуса.
При режим на котела 60/40 (вход вода 40, изход 60) средната температура на топлообменника ще е грубо 50 градуса (всъщност е повече заради температурното съпротивление на преход вода-метал и между стените на метала).
Получава се температурна разлика 625-50=575 градуса.
При режим 80/60 ще имаме съответно 70 градуса температура на топлообменника и
температурна разлика 625-70=555 градуса.

(575-555)/555=0.036
х100=3.6%

Това са съвсем груби сметки, резултата е че при работа на котела в режим 60/40 ще се получи с около 3% повече топлина, отколкото при 80/60.
Обратното също е в сила - при работа на 80/60 ще се получи 3% по-малко топлина от работа на 60/40.






Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-01-08 13:16 от 2v6.
Re: Моля за съвет за газови котли
08-01-2008 - 19:39:46
Точно така и стаята кога ще се стопли над 18 градуса . Ако е с радиатори ( в повечето случаи заварено положение ) те са изчислени за температура вход 80 изход 60 , 1 глидер алуминий на хаш-500 има 170 вата мощност при горните температури . И ако този глидер се захранва с вода 60 градуса то мощноста му пада на 80-100 вата - и чакаме топлото уж - чакаме сметката за газ .Горните сметки не са верни или по скоро са само за 1 секунда от време .Добре- всички хора намалете си котлите на 40 градуса за да имате 10% повече топлина отколкото при 80 градуса - обратното също е в сила . smiling smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
08-01-2008 - 21:31:04
2v6 Написал:
-------------------------------------------------------
> Ще го опиша грубо, за да не става скучно.
> В газовите котли, надявам се че е ясно, се
> извършва топлообмен между газове, продукти на
> горенето и вода за отоплителни нужди.
> Температурата на пламъка на метана теоретично е
> близо 2000 градуса. Поради различни причини
> (примеси в природния газ, температура на въздуха
> за горене, съотношение въздух/газ в полза на
> въздуха с цел ниски емисии CO и т.н.) горивните
> газове (дима) в резултат на това горене е с
> температура около 1000 градуса. След топлообмена
> температурата му спада, при което топлината се
> предава на водата. Колкото по-ниска е
> температурата на изходните газове, толкова повече
> топлина се предава на водата:
>
> P=(Т1-Т2)хСрхF, kW
>
> Където:
> Т1, gradC - температура на вход;
> Т2, gradC - температура на изход;
> Ср, kWh/(Kxkg) - специфичен топлинен коефициент на
> топлоносителя;
> F, kg/h - разход,

>
> Температурата на изходните газове зависи от
> конструкцията на топлообменника (размери и форма)
> и температурата му. Колкото по-голям е
> топлообменника и с по-голяма топлообменна площ,
> толкова повече топлина преминава от газовете във
> водата. Колкото е по-ниска температурата на
> топлообменника, толкова е по-голяма температурната
> разлика между него и газовете. От температурната
> разлика се определя мощността на топлообмен и от
> там и количеството енергия отнето от изходящите
> газове.
> Тъй като топлообменника е трудно да се смени
> (какъвто котел е купен, с такъв ще се греете )
> единствения начин за получаване на повече топлина
> от изгарянето на едно и също количество газ е
> намаляване на температурата му. Това става лесно -
> с намаляване на температурата на водата.
>
> Ако примем, че температурата на горещите газове е
> 1000, температурата на изходните е 150, то
> средната температура е (1000+150)/2=625 градуса.
> При режим на котела 60/40 (вход вода 40, изход 60)
> средната температура на топлообменника ще е грубо
> 50 градуса (всъщност е повече заради
> температурното съпротивление на преход вода-метал
> и между стените на метала).
> Получава се температурна разлика 625-50=575
> градуса.
> При режим 80/60 ще имаме съответно 70 градуса
> температура на топлообменника и
> температурна разлика 625-70=555 градуса.
>
> (575-555)/555=0.036
> х100=3.6%
>
> Това са съвсем груби сметки, резултата е че при
> работа на котела в режим 60/40 ще се получи с
> около 3% повече топлина, отколкото при 80/60.
> Обратното също е в сила - при работа на 80/60 ще
> се получи 3% по-малко топлина от работа на 60/40.

>
>
>
>
>
>
> Редактирано 2 пъти, последният път 01/08/08
> 01:16PM от 2v6.
До формулата на топлината (с червеното)съм съгласен, ама след това confused smiley - няма никаква връзка със зеленото:
P=(Т1-Т2)хСрхF, kW
Където:
Т1, gradC - температура на вход-НА ТОПЛОНОСИТЕЛЯ
Т2, gradC - температура на изход-НА ТОПЛОНОСИТЕЛЯ
Ср, kWh/(Kxkg) - специфичен топлинен коефициент на
топлоносителя;
F, kg/h - разход,
Във формулата участва делта Т, т.е. температурната разлика на водата на входа и изхода на котела. В двата случая тя е ЕДНАКВА:
(80-60)=(60-40),
Тук никъде не се говори за температурата на топлообменника и температура на пламъка, така че и в двата случая се получава еднакво количество топлина. Тоест едно и също количество вода се нуждае от еднакво количество топлина, независимо дали го подгряваме от 40 до 60°С или от 60 до 80°С!
Така ли е ?
Re: Моля за съвет за газови котли
08-01-2008 - 23:15:51
Направете следния опит за домашно - сложете в метален съд литър вода и го загрявайте на газов котлон- без да променяте силата на пламъка по време на опита .С термометър мерете температурата на водата , като стигне до 40 градуса засечете време с хронометър до достигане на 60 градуса , после засечете времето за което се загрява водата от 60 гр до 80 градуса . Сравнете времената . Забелешка - не измервайте водата с термометър за човешка телесна температура особено живачен те са до 50 гр и се пукат .
Re: Моля за съвет за газови котли
09-01-2008 - 06:26:52
Интересен диспут заформихте тука!
Аз като теоретик ми се иска да коментирам, че формулата, колкото и да е сложна се базира на идеализиран, лабораторен вариант, а иначе на практика има доста неща които трябва да се преценят.
Към zorinka - бих внимавал за съветите които получаваш , при условие, че всичко се описва писмено, а не е огледано внимателно на място от специалист.
Не искам да обиждам специалистите във форума(не се съмнявам в тяхната добронамереност), но народа не случайно е казал нещо за безплатните съвети.
Наистина не съм следил внимателно описанието на твоята система, но дали не може всичко да се реши с регулиране на секретните кранчета на изхода на радиаторите ти. На няколко места LasarG споменава нещичко по темата в този форум.
Иначе данни за разход при мен - за целия декември (точно за 30 дни) разхода ми е 290 куб.м. Отопляемата ми площ е 80 кв.м, външни стени 80%, изолирани, с ПВЦ дограма, апартамента е с изцяло северно изложение. Използван котел - простичък мамалигарски образец , уж по немски лиценз (на фирмата Kober), МОТАН ОПТИМУС 24 Квт (някои му викат Смотан), но според мен си е приличен като за цената си. winking smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
09-01-2008 - 06:42:52
Към DIALA- аз имам подобни проблеми, при почти същия начин на конфигурация на системата. Не съм специалист определено, но освен смяна на радиаторите, дали няма да е ползотворно всичко да се регулира със секретните вентили, евентуално да се позатворят малко първите радиатори и да се поотворят малко последните.(А и ЛазарГ го казал)
Иначе като ползвател на система с външен датчик и седмичен програматор - според мен има смисъл да се използват.
Съвета да не бързаш с термоглавите май си е правилен, въпросът е този който ти регулира секретните вентили да си разбира от работата и да се позастои у вас да проследи как ти работи системата след промяната, защото повечето врътнат тук и там, вземат парите и после беж да ги няма. smiling smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
09-01-2008 - 08:26:39
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Направете следния опит за домашно - сложете в
> метален съд литър вода и го загрявайте на газов
> котлон- без да променяте силата на пламъка по
> време на опита .С термометър мерете температурата
> на водата , като стигне до 40 градуса засечете
> време с хронометър до достигане на 60 градуса ,
> после засечете времето за което се загрява водата
> от 60 гр до 80 градуса . Сравнете времената .
> Забелешка - не измервайте водата с термометър за
> човешка телесна температура особено живачен те
> са до 50 гр и се пукат .
filmatoplo, няма нужда от такива експерименти. По-важното е, че водата в котела приема точно толкова топлина, колкото е отдала преди това в радиаторите, тоест няма загуба в околната среда. Тези котли са предвидени да работят на 80°С температура на топлоносителя - тогава имате най-висок КПД. Намаляването на температурата е компромис, но не може безкрайно, защото осезаемо започва да се влошава горенето, получава се конденз, а този тип котли не са предвидени да работят при такива условия. Иначе по тая логика, щом при 60° е по-икономичен отколкото при 80°, значи при 40° ще е по-икономичен отколкото при 60°, нали така? Да, ама не! Това важи за кондензните, ама това е друга песен, а аз още в началото като зададох въпроса към 2v6, уточних за какво говорим. И още веднъж да повторя резумирана моята теза - Конвенционалните (некондензни) котли са с най-висок КПД при 80°С, отоплителните системи с такива котли се пресмятат при температури 80°/60° и при правилно изчисление, без излишно презапасяване трябва да работят около тези температури. Прекомерното намаляване на температурата на топлоносителя ( за икономии) води до по-чести включвания/изключвания на котела, влошена работа, което води до преразход и загуби. И ако получените икономии се сложат на кантара с реализираните загуби, не се знае какъв ще е резултата. Не е правилно обаче още при проектирането да се залага на система 60°/40° (лично мнение). Това означава реална работа на още по-ниски температури, което е далече от каталожните данни на котела и го поставя да работи условия, за които не е предвиден. Резултатът мисля, че ще е ясен на всеки!






Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-01-09 08:28 от LazarG.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход