Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: МОЛЯ ЗА СЪВЕТ ЗА ГАЗОВИ КОТЛИ
10-12-2007 - 14:49:29
rklozanov Написал:
-------------------------------------------------------
> <Комшията е много доволен - средно му горяло по
> 4-5 лева на ден за 100 кв. м. и много яко ползване
> на топлата вода...>
> По повод малкото горене на ТЕСИ на мен ми изгури
> за един месец 200 лв за 100 кв, да ли е възможно
> да ми обясниш как е възможно 4-5 лв на ден да
> стане че не се сещам? Виках техници от Шумен
> (производителя) за настроики и след пак е същото,
> ако има някаква настроика да вземе да я каже каква
> е?


Използвате ли стаен термостат?
ако да - какви са настройките на термостата денем и нощем (температурите)!
Къде е монтиран термостата?
Колко е реално отопляемата площ? колко киловата е инсталацията?
Инсталацията с какви радиатори е? Навсякъде ли отопляваш или затваряш радиаторите!
Какво тие потреблението на топла вода?
Изолация? Дограма?

Много неща са ....
Давай едно по едно да ги мислим!
Re: Моля за съвет за газови котли
11-12-2007 - 17:16:23
Видях информация за МОРА ПРОКСИМА . Предлагам още:
Предлагат се два модела - 5-20 кВт и 6-25 кВт. Много добър вариант за отопляване на жилища от 50 до 150 кв.м. Подходящи са и двете мощности, но за жилища до 90 кв.м. за предпочитане е модела 5-20 кВт. Голямото предимство на тези котли е МОДУЛАЦИЯ при ниска мощност - 5 кВт, което води до много икономичен режим на работа. Водещото при избора но котел на първо място е оптимална /или близо до оптималната/ мощност, необходима за отопление, съобразена с отопляемия обем на жилището.
Най-опростената формула за необходимата мощност / доближава се до теоритичните пресмятания до 98%/ е следната:
Мощността е равна на отоплявания обем в куб.метри умножен със следните коефициенти:
1. 0,045 - за стари жилища без изолация и дървена дограма
1. 0,035 - за сравнително нови жилища но не с всички екстри
3. 0,025 - нова изолирана сграда с пластмасова или алуминиева дограма
Пример:
Жилище 70 кв.м. чиста площ
Обем 70х2,8м =196 куб.м.
Мощност 196х0,045=8,82 кВт
196х0,035=6,86 кВт
196х0,025=4,9 кВт
Това е необходима мощност при максимално лоши климатични условия - външна температура -15 до - 20 градуса, но колко са такива дни в България. Това е причината,котлите с ниска минимална мощност да работят много икономично и да се плащат нормални сметки.
Още една препоръкъ за по-малките жилища - не затваряйте напълно радиаторите, дори помещението да не се ползва в момента - котела е икономичен, когато не спира и стртира непрекъснато поради намаления обем подгрявана вода.
Re: Моля за съвет за газови котли с настройка
13-12-2007 - 17:02:19
MOLQ, ZA SAVET.KAK DA SI NASTROQ KOTELA I RADIATORITE?ISKAM DA POLU4A MAXIMALEN EFEKT S NISAK RAZHOD NA GAZ.VKA6TI POSTOQNO IMA 4OVEK I PARNOTO TRQBVA DA RABOTI POSTOQNO.KOTLETO MI E MORA,NQMAM TERMO GLAVI NA RADIATORITE. MOLQ ZA VA6IQ SAVET I VA6IQT OPIT.
Re: Моля за съвет за газови котли
13-12-2007 - 17:16:58
NAPRAVI SI PARNOTO NA PRINCIPA NA KLIMATIKA.VSI4KI KRAN4ETA NA RADIATORITE DA SA OTVORENI MALKO,SAMO V STAQTA KADETO TI E TERMOSTATA KRANA SE RAZVIVA pove4e.KOTLETO NE SE SPIRA PREZ CELIQ DEN.TEMPERATURATA E 20 GRADUSA.OPITAIMOJE I DA NE PLA6TA6 TAKAVA SMETKA.
Re: Моля за съвет за газови котли
17-12-2007 - 09:16:01
Хора има котли с променяща се мощност и то самонагаждащи се според инсталацията и с електронна помпа нагаждаща и скоростта на циркулацията.Повечето от котлите които сте питали в темата са 80те години като механика,а цените които давате са безбожно завишени от фирмите.Тези котли са на цена не повисока от 1300лв,за над 2000лв има кондензни котли...
Re: Моля за съвет за газови котли
17-12-2007 - 10:49:04
RTING Написал:
-------------------------------------------------------
> Хора има котли с променяща се мощност и то
> самонагаждащи се според инсталацията и с
> електронна помпа нагаждаща и скоростта на
> циркулацията.Повечето от котлите които сте питали
> в темата са 80те години като механика,а цените
> които давате са безбожно завишени от фирмите.Тези
> котли са на цена не повисока от 1300лв,за над
> 2000лв има кондензни котли...


Здравей,

Дай ми пример за такъв котел. И ми посочи фирма. Предстои ми инсталиране на газов котел. За къща на 2 етажа (тухла около 100 кв.м)

Предварително Благодаря!
Re: Моля за съвет за газови котли
17-12-2007 - 19:10:03
Включването и изключването на горелката е нормално действие на котела .При пуск на котела с зададена температура 60 градуса горелката ще работи непрекъснато до достигане на тази температура , след това тя ще спре за известно време или докато температурата на водата в котела спадне на 58 градуса , тогава отново ще се включи горелката да дозагрее водата пак до 60 . Този интервал се променя в зависимост от необходимата топлина която се отдава в стаята , при по студено време горелката работи по дълго при по топло време импулсите зачестяват . Дори да увеличите температурата на котела до 80 , пак в един момент ще я достигне и горелката ще спре . Това със зачестяванията се получава понеже е малък водния литраж на отоплителната система , може да се избегне със буферен акумулираш съд . То по принцип така се прави ама нали не живеем като братята Американци в къщичка снабдена с котелно за целта , ами ни лъжат разни мишоци че в 50 квадрата панел може да сврем газов котел и да работи както трябва . Това е малък воден литраж и лъжем температурните датчиците проверяваме дали горелката може днес да се включи 100 пъти - месеца изтекъл дай парите за газ .
Конвектори
17-12-2007 - 21:58:35
Здравейте
Никъде в темата не срещнах варианта вентилконвектори. От октомври тая година имам вече газ. Отоплявам 2 апартамента - единия 100 м2 с 5 точки - 4 конвектора 1,5 до 3,7 kW, една лира 900 W и проточния бойлер на котела, а другия с два чугунени радиатора и един бойлер със серпентина 60 м2. Малкия апартамент е изцяло южен, големия север-юг, санирана северна страна изцяло, ПВЦ дограма. Котела е Immergas Eolo Major 24 kW. Разхода му според температурата е 5-10 м3 на ден. Имам програматор в южната част на големия апартамент настроен на 21,5 градуса. Режима е през седмицата 6-8 сутринта, и вечер от 17 - 24 часа. Неделя цял ден. По документацията на кооперацията общата отплителна мощност е около 14 kW за двата апартамента. За ноември имах около 220 кубика разход. За декември към момента - около 145 м3. Имам обаче чувството, че не всичко с настройките е наред. Когато беше по топло времето котела работеше по 15 на всеки 60 минути. Сега работи 15 минути и почива 20 при минус 5 градуса вечер. Котела е настроен на 35% минимална мощност, 88% максимална, време за запалване 180 секунди, плавна модулация 520 секунди. Температурата на водата е 80 градуса. Преди това имаше разлика в настройките съответно 42%, 88%, 130 сек, 325 сек. Няма разлика в консумацията. Като гледам така май разхода може да се смята грубо левче на квадрат към момента :!: Все пак ми се струва, че има още какво да се бутне, лошото е, че няма кой да направи точен разчет на настройките на котела, даденостите и конвекторите. Има ли някой повече опит с конвекторите? В един момент се оказва че в северните стаи е по топло отколкото в южните.... и температурата е много динамична там - за 20 минути сваля с един градус, за 15 качва с един..... confused smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
18-12-2007 - 08:08:36
Правя евалла на проектанта ти, за правилно избрана концепция спрямо даденостите, които имаш! Това е много добро решение - с един котел - два апартамента, по-добре се натоварва котела и се получава оптимална работа. Това, че в северните стаи е по-динамична температурата си е нормално. Трябва да притвориш малко крановете в северните стаи, ако искаш да поизравниш температурите. Тази първоначална настройка се налага заради факта, че управлението на котела се осъществява от термостат само в едната стая. Спрямо тази стая си настройваш останалите, чрез вентилите на радиаторите(конвекторите) и си готов. Конвекторът е един радиатор, обдухван с вентилатор и затова е по-компактен - нищо особено.
Re: Моля за съвет за газови котли
18-12-2007 - 09:59:05
ами те са максимално отворени, регулират се от степента на ветилатора - на първа степен 1,5 kW на втора 2,5 kW и на трета 3,7 kW. Проетанта ми е един от малкото с подобно образование вграда ни, повечето са самоуки и се упражняват на клиентите си. но все пак ми се струва че спрямо управлението на самия котел има какво да се подобри още. например не знам на каква скорост е помапата.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход