Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля за съвет за газови котли

Публикувано от petkok 
Re: Моля за съвет за газови котли
05-10-2013 - 12:43:29
Здравейте,
Имам нужда от помощ. Газовия ми котел марка Termomax Gimax, който е 24 КВ се включва и изключва много често( на всеки 4-5 мин.). Жилището ми е 78кв.м, с външна и вътрешна изолация. Към котела са закъчени 2x20 ребрени алуминиеви радиатора, които до колкото ми казаха са по 4 КВ всеки, един венилаторен конвектор в най-голямата стая в апартамента марка Klima 2000 и лира в банята. Двата радиатора са съответно в кухнята и спалнята. Нямам радиатор в коридора. Зададената температура на водата е 55 градуса. Температурата в стаите варира между 20-23 градуса. Искам да отбележа, че котела е проточен, а зададената температура на водата за къпане е 40 градуса. Проблемът е че като че ли котелът не е ефикасен и гори доста газ. При външна температура 2-5C имам изгорени 8 м3 за 12 часа. Дали трябва да поставя стаен термостат? Колко са ефикасни и енергоспестяващи стаините термостати? Човекът който ми поддържа инсталацията каза че цената за термостата ще е около 70лв. Бихте ли препоръчали решение за по-голяма ефикасност на газовия ми котел. Любопитен съм да чуя мнението на LazarG. Благодаря ви предварително
Re: Моля за съвет за газови котли
05-10-2013 - 22:11:23
Задължително си поставете стаен термостат и увеличете температурата на водата, защото при тази ниска температура радиаторите ви имат мощност под 2кВт двата заедно, а котелът е с висока минимална мощност и прегрява
Re: Моля за съвет за газови котли
06-10-2013 - 11:26:44
Благодаря за отговора. Наистина като че ли е много важно да сложа стаен термостат. Бихте ли препоръчали марка термостати. Имате ли поглед колко биха спестили от сметката за газ. Имали вариант да намаля минималната мощност на котела?
Re: Моля за съвет за газови котли
06-10-2013 - 16:19:15
http://www.tesy.com/bg/products/aksesoari/aksesoari/upravleniq_za_gazovi_kotli/
Минималната мощност си е толкова, колкото е, не може да се променя не трябва
Re: Моля за съвет за газови котли
09-10-2013 - 17:22:34
Здравейте!
Поставен съм пред труден избор, който няма как да направя сам, защото съм неграмотен по темата отоплителни инсталации, та ще Ви моля да ми помогнете с мнения (виждам, че тук има хора, които са професионалисти). Осем години отоплявах апартамента си с двуконтурен, кондензден, газов котел АЛТАРЕСА на РИЕЛО, но през лятото започна да губи драстично налягане (от 2 бара на 0 за 30 часа), а сега отказа да запали при първите студове. През изминалите години са сменяли топлообменици, вентилатори (ако пиша глупости ме извинете, но май беше вентилатор) и друга карантия... Та взех решение да го сменям, но с какво е въпросът? Спрял съм се на Вайлант или Вайсман... Въпросите ми са:
1. КОЙ – Вайлант или Вайсман?
2. Кондензен или конвенционален? Пояснения: Имам 45 глидера и лира. Отоплявам - дневна 38 кв.м. (20 глидера), спални 2х14 кв.м. (2х10 глидера), антре 10 кв.м (5 глидера) и баня 10 кв.м. (лира). Апартамента е топъл юг, с добра изолация и ПВЦ дограма. Съседите се отопляват smiling smiley Котелът в отоплителния сезон не се изключва и до сега жена ми поддържаше 25 градуса температура в най-студените дни. Къпем се юнашки, ежедневно, като някои хора остават в банята 30-40 минути при постоянен поток на топлата вода. В най-студените месеци сметката ми за газ беше 300-350 лв.
3. Да купувам ли дистанционен програматор?
Благодаря предварително за мненията! smiling smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
12-10-2013 - 22:26:13
С тези малко глидери си повредил котела от включване и изключване. От посочените марки само един модел може да пасне на инсталацията - най-малкия модел на Вайлант WUV 202/3-5:
http://new.gaskomfort.com/Bulgarian/Homeowners/KonvencionalniGazoviUredi/VUWseriaPLUS.aspx
Разбира се че ще вземеш програматор - за този котел най-добре Calormatic 330



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2013-10-12 22:28 от LazarG.
Re: Моля за съвет за газови котли
13-10-2013 - 18:53:55
Благодаря, LazarG!
Коментарът ти беше важен за мен. За съжаление 2005 година лицензирана фирма за отопление и вентилация изгради топлоинсталацията, достави и монтира котела, със заключението "всичко е 6, а котелът е мерцедеса на котлите" smiling smiley Минало...
Сега предложението на Вайлант и новата инсталаторска фирма е почти като твоето: конвенционален двуконтурен котел, но 24 кв и програматор Calormatik 450f. Програматора е по мое желание, не съм избирал аз модела, но поисках да е без кабел до котела, за да ползвам най-отдалечената спалня за определяща.
LazarG, ще ти бъда благодарен, ако коментираш това решение! smiling smiley
Re: Моля за съвет за газови котли
13-10-2013 - 19:02:23
Благодаря, LazarG!
Коментарът ти беше важен за мен. За съжаление 2005 година лицензирана фирма за отопление и вентилация изгради топлоинсталацията, достави и монтира котела, със заключението "всичко е 6, а котелът е мерцедеса на котлите" Минало...
Сега предложението на Вайлант и новата инсталаторска фирма е почти като твоето: конвенционален двуконтурен котел, но 24 кв и програматор Calormatik 450f. Програматора е по мое желание, не съм избирал аз модела, но поисках да е без кабел до котела, за да ползвам най-отдалечената спалня за определяща.
LazarG, ще ти бъда благодарен, ако коментираш това решение!
Ставам нахален, но би ли ми казал как изчисляваш мощността на една инсталация? Не можах да се ориентирам колко е мощността на 1 глидер H500? *huh*
Re: Моля за съвет за газови котли
14-10-2013 - 21:15:03
Един глидер Н500 е около 160Вт при 90*С или около 130Вт при 75*С, колкото е максималната на котела. Не взимай в никакъв случай 24-ката, ще ти дава по-голям разход, жилището ти не е голямо, 45 глидера са малко, едвам връзваш минималната мощност на 20-ката
Re: Моля за съвет за газови котли
15-10-2013 - 14:44:17
Благодаря, LazarG!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход