Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Учен каза: Земетръс може да затрие 60 000 в София

Публикувано от Продавач 
Re: Застраховки "да" или "не"
21-10-2005 - 13:12:22
avatar
Забелязал съм, че все си недоволен от нещо сега какво не ти харесаsmiling smiley)))?
Не ги приемай нещата толкова буквално и едностранноsmiling smiley аз не съм казал хората да спрат да пият или да пушат далеч съм от тази мисъл. Идеята ми е, че за мен е пълна глупост да пиеш по 2 бутилки алкохол на седмица и да пушиш цигари за 50лв на месец и да живееш в едно единствено жилище, за което не си се бръкнал 30 кинта за личното спокойствие. Това е въпрос на личен избор според мен е така според е теб явно е съвсем в реда на нещата да ти се наводни къщата и в последствие да падне, а ти да гледаш жално репортерите от НТВ и да се молиш на държавата дори да я упрекваш как така няма кой да ти построи нова къща. Ето това за мен е класически пример за простотия да се нахраним, да си пийнем пък да става каквото ще...предричат утре земетресение...значи трябва да се напием за последноsmiling smiley))
Застраховка ли? Защо ми е!? Да дам цели 30лв като мога да ги изпия за един ден нееее знаеш ли колко каси бира са това?
Те и в гетото циганите мислят така дават им помощи, но те няма да купят чанта на 8-те си малки циганета, а моменталически ще ги изпият - правилно или не е това - отново е въпрос на личен избор. НО това са ромите - те нямат възпитание и образование трудно е да ги укориш или да ги убедиш, че училището не е само разход.
Но ние говорим за българите...наводнения...разрушени къщи - плачещи хора и много от тях и до този момент не знаят, че има нещо, което се казва изплащане на щети...но от застраховател не от държавата.

"Или ти искаш целия свят да стане подреден и скучен"

това пък къде го казах, че не ми стана ясно :} ?
Пак казвам не може човек да не се весели и да не пие и т.н. и аз пия много ясноsmiling smiley))
Но дори само 200лв да взимах месечно аз няма да дам 70 от тях за пиене и цигари, защото "един път се живее в този живот" smiling smiley))))

Или поне ако го направиш и ти падне утре къщата или я оберат или стане пожар няма да обвиняваш държавата, Бойко Борисов или господ ами си гризи ноктите и си блъскай главата в стената спомняйки си как вчера си изпил застраховката на дома си за три години напред.

Схвана надявам се този път 4овек? А иначе аз довечера съм на кръчма

smoking smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Застраховки "да" или "не"
21-10-2005 - 14:35:24
Ама това не е мой проблем. И сигурно не е и твой.
Проблем на застрахователите е да убедят населението да се застрахова.
А това кой как иска да изживее живота си не би следвало да те интересува. Все едно аз да искам от теб да живееш по начин, който на мен ми харесва.
Re: Застраховки "да" или "не"
21-10-2005 - 16:16:47
avatar
Дааа значи прав се оказах, че нещо ти е кривоsmiling smiley)))
Кой говори за проблеми аз убеждаване ти реши, че аз "рекламирам" застраховки или какво и веднага влезе в защита на "жертвите" лиsmiling smiley!?
Аз не съм застраховател споко просто споделям мнение и искам да видя какво мислят другите. Теб те разбрах какво мислишsmiling smiley Ако кажа, че морето е синьо ти ще кажеш, че е оранжевоsmiling smiley)) И не ми казвай сам ще позная ти нямаш застраховка на абсолютно нищо освен ГО предполагам и си на около 50г. познах ли?
Ей да не се обидиш казвам го с добри чувстваsmiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Застраховки "да" или "не"
21-10-2005 - 16:41:17
Не позна. Ама това е защото не разбра основното - аз вярвам, че ВСЕКИ е свободен да живее както си иска, стига да не пречи на другите. Аз не пия по 2 литра н седмица, но не мисля, че ако на някой му харесва такъв живот трябва да го убеждаваме да си пази черния дробsmiling smiley
Re: Застраховки "да" или "не"
22-10-2005 - 11:21:31
"Ама това не е мой проблем. И сигурно не е и твой." и сигурно не е и нейн, и негов, и наш, и техен... Е на кого е тогава?

Струва ми се, че един основен проблем е, че много хора смятат, че това не е техен проблем. Но когато се живее в едно общество проблемите са общи. Защото нещта са свързани.

Когато политиците не си вършат работата това рано или късно става общ проблем.
(или може би трябва да ги оправдаме с това, че това си е тяхна работа как си вършат работата?!)
Когато престъпни личности вилнеят и рушат всякъкви обществени и правни норми това рано или късно става общ проблем (или може би трябва да ги оправдаме с това, че това си е тяхна работа как си печелят парите?!)
Когато обществени системи не функционират защото липсват средства и заинтересованост това рано или късно става общ проблем (или може би трябва да ги оправдаме с това, че това си е тяхна работа как да си разрешат проблемите?!)


В България обаче е често срещано явлние да се крием зад паравана "Това си е моя работа и никой няма право да ми се меси". Това е така когато става въпрос например в колко часа ставаш и си лягаш; ядеш ли месо или не; в голямо или малко жилище живееш и т.н. с други думи неща които не могат да навредят на обществото и системата. Но когато човек (в общия смисъл на думата winking smiley ) не си плаща здравните осигуровки, защото смята, че това е глупост, той отнема средства на системата и следователно и пречи. Когато човек не си плаща данъците, защото си е изхарчил парите за други "удоволствия" , той отнема средства на системата и следователно и пречи. Когато човек не е разумно застрахован, той е един риск за системата, защото тя трябва при нужда да му помогне и това и отнема средства което и пречи. и т.н. и т.н. В такива случаи ИНДИВИДУАЛНИЯ (който в БГ е масов) проблем засяга всички.

А доколкото за чужбина да не смесваме нещата. Че нещата тук са уредени са, но това няма нищо общо със скука. Или може би oktober fest е скучен, или южняците са скучни...

И накрая една история, която иска да покаже кога как се харчат пари:
"В едно преуспяващо кралство намаляли парите в хазната. След дълги размисли управниците решили, че не им остава нищо друго освен да вдигнат данъците. Речено сторено. След известно време кралят решил да види какво е настроението в кралството му и разпратил довереници. Връщайки се те докладвали: никой не негодува, всички работят от сутрин до вечер. Замислил се краля и решил да повиши данъците отново. Изпращайки доверениците, те отново му докладват: никой не негодува, всички работят от сутрин до вечер. За пореден път кралят решава да вдигне данъците, този път обаче чувствително. След известно време отново изпраща доверениците си. Този път обаче, връщайки се те с недуомение докладват: Хората не негодуват, но и много не работят, кръчмите пълни, веселба голяма, харчат пари все едно че "утре" не съществува... Погледнал ги краля и наредил: сваляйте данъците... "

Смисъла (надявам се) е ясен moody smiley Но може би за да предотваратя дискусии в погрешната посока (височина на данъците в БГ) искам да поясня, че притчата иска да покаже че човек едва тогава спира да мисли за утрешния ден и да търси само развлечението, когато всякъква перспектива му липсва...

Поздрави
Re: Застраховки "да" или "не"
24-10-2005 - 10:02:07
Привет, Кремена,

Относно застраховките аз не бих се наела да обобщавам, но основен принцип в застраховането е (или поне би трябвало да бъде) ДОБРОВОЛНОСТТА. Мисля, че 4ovek това имаше предвид с мнението си. Всеки сам трябва да реши дали и как да се застрахова, а не да бъде принуждаван от обществото - дай да не бъркаме застраховките с данъците. Данъците са обществените плащания, които ние, като негови членове, сме длъжни да плащаме, за да имаме по-гладки и регулирани обшествени отношения.

За здравните и пенсионните осигуровки има различни модели - те в някои страни - както в нашата напр., а и в ЕС, доколкото знам - са излезли от кръга на доброволността. Т.е. те са се приближили по-скоро към данъчни плащания. В Щатите и Канада, доклкото знам, те са напълно доброволни - ако плащаш, получаваш здравна услуга или пенсия, ако не - не. Ти може би отдавна не живееш в България, та начина ти на мислене се е променил smiling smiley В България аз си плащам здравните осигуровки, а 1 милион българи - не. И какво става, като ни се наложи да се лекуваме? Ползваме еднакви права (опитаха да връщат болни без осигуровка, ама се вдигна много шум, пък то избори идат - сещаш се - от ден до пладне беше) . А на всичкото отгоре на мен ми се налага да плащам допълнително, и то многократно повече, за да получа качествена здравна услуга - къде легално, къде под масата. Ами аз предпочитам да не отчислявам здравна застраховка всеки месец, но не за да ги харча за глупости, а да си пестя тези пари и като ми се наложи, да отида и ги дам за лечение. Иначе те просто потъват в "пясъка" на здравната каса.

Подобно е и положението с пенсионните - в момента, ако не знаеш, с нашите пенсионни осигуровки се плащат пенсиите на сегашните пенсионери, защото техните пари са били изконсумирани (от някого, някога smiling smiley. Вместо да се трупат във фондове и да бъдат влагани, за да нарастват, та един ден (ако доживеем smiling smiley да получим обратно това, което сме дали.

При това положение аз определено предпочитам здравното и пенсионно осигуряване да не е задължително, тъй като то на практика се доближава до данъчно бреме, а не до "застраховка здраве и пенсия", както би трябвало да бъде.

Би ли уточнила понятието "разумно" застраховане?

Колкото до застраховка "земетресение" - ами всеки може да си я прави - само че там има толкова "ако", че не ми се мисли за тях поотделно - за каква сума си застрахован, при какви условия (нали се сещаш, малките буквички под линия на 4-та стр. на договора winking smiley , кои и как ще ти покрива щетите и т.н. До момента в БГ съм ползвала само застраховка за колата - в смисъл произшествие, и не бях особено очарована от процедурата и резултата.
Re: Застраховки "да" или "не"
24-10-2005 - 16:00:40
Е когато ми кажат какво всъщност целим да направим заедно може и да почна да споделям общите ценности. До сега единственото което съм разбрал е , че от мен се иска да се справям самsmiling smiley Готов съм да се включа, когато офертата бъде предложена.
Вие сте права ако визирате Швейцария, но ако визирате България не сте. Страна в която бояджиите изкарват повече от инженерите има още дълъг път преди да бъде изградено общество. Засега сме сбор от индивиди за които важат други правилаsmiling smiley
p_nachev
Re: Застраховки "да" или "не"
24-10-2005 - 18:07:10
Кремена здравей,
Без оглед, дали ми харесва или не конкретното решение на обществени въпроси в Швейцария, винаги ми интересно да чуя, как хората си решават проблемите в "онези" държави. Така че, според времето и възможностите ти, добре е да ни известяваш понякога.
Констатирането на различия във вижданията не е смущаващо, обратното би било далеч по-съмнително.

Отношението на хората към застрахователите в Бг е по-скоро отрицателно. Макар и да настъпиха известни промени през последните няколко години, целият този бранш е обременен с толкова отрицателни асоциации, че трябва да мине доста време, докато неща се поуталожат. Напълни ти е простено да не знаеш, но някои от и до сега действащите "оператори" на пазара са къде явни, къде замаскирани наследници на едновремешните. Не ми се иска да влизам в подробности и искрено се надявам, че този период в най-новата ни история ти е бил спестен. Не знам, дали ще ти се стори достоверно, но продължават да текат слухове, че ако "пропуснеш" да си подновиш каското, рискуваш да ти намерят колата някъде по урвите на дефилето (ако живееш в София).

Сега в момента тече кампания за новите застраховки - гражданска отговорност.Традиционно това не беше обременяващ разход. За примерно среден автомобил до преди 3 г. се плащаше 40-50 лв. После стана 50-60. Миналата година беше примерно 100, сега се говори 180 - 240. За положението в страна и доходите не отварям дума.
Прокраднаха се мнения, че застрахователите се налагало да плащат доста и не били доволни от рентабилността на дейността си. Ерго, искали да печелят повече. Нормално човешко стремление, дай Боже всекиму. Само дето - те със сигурност ще намерят начин да превърнат желанията си в действителност, което не може да се твърди за другата страна.
Обработката на общественото мнение и промиването на мозъци е в пълен ход. Обливат ни в пресата с това, как вече ще ни предоставят европейски услуги и нивата за застр. покритие се вдигали на 2 до 10 млн. лв. Тиражира се неуморно вечната теза, как с Трабянт се потрошавал до тотална вреда скъп Мерцедес и понеже Трабантите ги карат социално слаби хора, то трябвало да има обществени механизми за регулиране. Все се чудя, не се ли свършиха тези Трабанти и как са ги правили толкова здрави. Защо е необходимо това покритие и в чия полза е!?
Същевременно, като чете човек по пресата как завършват дела за убийства и стига до тъжния извод, че (тук ще кажа нещо тъжно и грозно) животът в Бг е още много евтин. Съдът определя кръвнина от няколко десетки до - най-много съм чувал 200 х- лв.

В тази светлина, защо догодина ГО да се стане с покритие от 20 до 100 млн. лв.
И така до безкрай. Много е труден пътя до нормалността и колкото и да се приближава тя, пак си остава на хоризонта. Няма да се изненадам, ако се окаже, че и в Швейцария е също така.

Re: Застраховки "да" или "не"
24-10-2005 - 19:44:54
Здравейте

Интересни мнения, доста въпроси, ще се опитам да отговоря...

Принципа на застраховането може да е доброволен но и да е "задължителен" дотолкова доколкото човек има доходи които да се облагат с вноски. Във втория случай става въпрос за социално осигуряване. Тук например здравното и пенсионното осигуряване, както и осигуровката с/у безработица са задължителни. Работейки човек е също така застрахован (задължително) срещу дългосрочни заболявания или срещу невъзможност да работи след инцидент/проишествие, като в такива случаи застраховка продължава да му изплаща заплатата, както и всички други осигуровки, ако трябва дори докато стане на 64/65 (пенсионна възраст). Това е нещо по-различно от "обикновенното" здравно осигуряване, което е задължително от деня на раждането и покрива разходи по лекувания. Задължителен е обаче минималния пакет (който е доста обширен); ако човек иска да е частен пациент, да се лекува по специални методи и т.н. плаща допълнително и доброволно. Застраховката с/у безработица изплаща в рамките на почти две години м/у 70 и 80% на последния доход, време в което човек би трябвало да си намери нова работа. Ясно е, че всичко това се плаща години наред, без да има сигурност (слава богу) че застрахователното събитие ще настъпи. Или с други думи всички които сме здрави и читави и имаме работа плащаме за тези които са в нужда. Пенсионното осигурчване е още по-сложно. Има три канала: държавно (задължително от 17 год. възраст); от работодателя (задължително от една определена сума годишен доход и 25 год. възраст) и частно (доброволно). Първия не стига до никъде, с първия и втория си горе долу наред, поради което почти всеки който не "гладува" (а тук няма много такива) отделя под формата на застраховка за старини. Защото днес на 65 години човек все още има стремежи и планове и иска да си подсигури едни спокойни старини. Искам да подчертая, че първия канал е като в БГ, плащат се пенсиите на сегашните пенсионери, а втория и третия са собственни фондове.

А сега малко за доброволните: например застраховка живот, детски застраховки (например за по-късно обучение), инвалидност, гражданска отговорност, покъщина, кражба, кола, адвокатска защита... са и тук абсолютно добровони и всеки се "простира според чергата си". Тук идвам на поканата да уточня "разумно" и за съжаление трябва да разочаровам, тъй като мога да говора само за себе си. За мен не е безразлично ако утре нещо ми се случи как близките ми ще се оправят и паралелно с човешката загуба ще трябва да преодоляват и финансови затруднения поради отпадане на моя доход. Също така ми е много по-удобно и за мен разумно да си плащам годишни премии за гражданска отговорност, покъщина, кражба, кола, адвокатска защита и т.н. като знам, че ако ми се наложи няма да трябва да почвам от 0 и да чакам на благоволението на някой да ме измъкне от мизерното ми състояние ако например къщата ми се наводни, изгори или бъда окрадена. (Едно малко отколнение: защото проблемите ми с апартамента не бяха "достатъчни" още на първия ден при пристигането ми в БГ това лято ми откраднаха моб. телефон, драма... но като се върнах застраховката ми го плати и поне тази щета беше възстовенна). За адвокатска защита и детско образование смятам също, че аз имам нужда от това. Тук адвокати и съд. спорове са мноооого скъпи и лесно може да се случи, че ако нямаш застраховка си блокиран да си търсиш правата тъй като просто ти липсват средства. А децата... да децата те може и да не учат, но на 18 години получават една сума с която ако искат да учат, ако искат да пътуват, ако искат да си обзаведат първото жилище, или да искарат шоф. курсове или... Разбира се, че тези пари може човек да ги спести и в банка, но според мен едно от най-големите предимства на една застраховка е блокирането на парите за някъква цел което изключва възможноста "при нужда" да ги похарчим за нещо друго и утре да липсват. Също така много застраховки имат опцията да продължават да внасят вноските в смъртен или инвалиден случай.

Много хора - дори и тук - не са застраховани по моя "разумен" начин, но са малко. Швейцария е една от страните с най-висок % на застрахованост на глава от населението. Може би и не на последно място поради тази причина нещата тук функционират, дори и след природни бедствия. А и застрахователните институти са финансови институции които благодарение на това че добре печелят, заедно с банките, повдигат целия стандарт.

Че в момента в БГ хората още нямат тази нагласа и това мислене е може би нормално. Но най-късно след щетите това лято може би много хора би трябвало да се замислят. И тук имаше наводнение, точно по времето по което майка ми беше на гости, стоя три седмици и като си тръгна нямаше почти вече следа. Чудеше се и не можеше да се начуди... Работеше се бързо защото никой не се питаше кой да му плати щетите, кой да му построи къщата, пътя, кой да му даде пари за обзавеждане и т.н.

Може би хората в БГ не вярват в "чудото" застраховка, с право или без, не знам. Че в БГ има много мошеници е факт, но има и Allianz, Generali (сигурно и други), какъв е проблема при тях?

Далеч съм от мисълта да преценявам и осъждам кой прав кой крив, и че години ще минат преди нещата и в БГ се канализират също ми е ясно. Но факт е, че промените трябва да започнат първо при всеки поотделно. А на мен ми се струва някък си, че в БГ по една или друга причина всеки се тегли от (собственна) отговорност. И това е един затворен дяволски кръг...

И като заключение (отправенно към ЧОВЕК winking smiley) и аз ходя на кръчма, е не всеки ден, но като ми се ще не се лишавам smiling smiley

Поздрави
К. Дойнова
p_nachev
Re: Застраховки "да" или "не"
27-10-2005 - 16:16:19
Благодарим за информацията Кремена,

Така описани нещата не се различават от съвременната нашенска уредба (поне в принципите).
И въпреки всичко очевидно има някакви дълбоки причини в нашето общество, поради които гражданите гледат враждебно на системата. Не ми се захваща с тази приказка.

Исках да те питам нещо друго !
Вярно ли е, че дори за извършването на незначителен ремонт в Швейцария е необходимо проектиране и специално разрешение ?
Не ме питай, какво значи незначителен, признавам си, че не знам :-))) Надявам се ти да кажеш.



Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход