Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Учен каза: Земетръс може да затрие 60 000 в София

Публикувано от Продавач 
Учен каза: Земетръс може да затрие 60 000 в София
19-10-2005 - 11:13:18
avatar
Учен каза: Земетръс може да затрие 60 000 в София
19 октомври 2005 / News.dir.bg

У нас съществува заплаха от голямо земетресение, което е най-вероятно да се случи по оста София-Благоевград-Петрич в близките десетилетия.
Около 60 000 души биха загинали при евентуално силно земетресение от 8 степен по скалата на Рихтер в София. Това заяви ръководителят на Департамента по науки за земята в НБУ проф. Рангел Гюров, на симпозиум “Бедствия, страхове, реалности”, предаде Дарик радио. 200 000 евро са необходими за първоначалното въвеждане в действие на система за ранно предупреждение за предстоящи природни бедствия, обясни проф. Гюров. Цялата сума за въвеждане на системата е около 500 000 евро.
Вицепремиерът и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем заяви, че ще се допита и до други сеизмолози, за да вземе решение за системата. Според Гюров система ще помогне за предупреждение и при наводнения, градушки, поледици, свлачища.

Някой още да не си е застраховал имуществото?
Аз съм маниак на тази тема и си застраховах апартамента за доста прилична сума, че ми е само едничъкsmiling smiley То да не става нищо се надявам най-много...ама знае ли човек. Никой не се вслуша в съветите на синоптиците преди поредицата от наводнения и резултатите ги видяхме всички. Аз съм си взел поука макар още да не ми се е случило нищо. moody smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Учен каза: Земетръс може да затрие 60 000 в София
19-10-2005 - 16:21:22
Ако стане такова земетресение няма да има кой и на кого да изплаща щетите. А има вероятносто точно твоята сграда да не се срути, а пък ти да се на друго по-лошо мястоsmiling smiley
А бе ти добре се беше ориентирал към рекламирането на България - що ти трябва да се занимаваш с рекламиране на застраховкиsmiling smiley
Re: Застраховки "да" или "не"
19-10-2005 - 20:03:56
На тази тема "кипят" спорове не само в България... Застраховките струват пари които хората (понякога за съжаление) не давата с голямо удоволствие... Най-лошото е, че често точни тези които са фин. затруднени и едно нещастие независимо в каква насока би ги "закопало" още повече, са склони да спестяват точно от това и си казват "след мен потоп". Но... като се случи нещо, обиконовенно точно те са които най-шумно се възмущават че никой не помага (държава, организации, съседи и т.н.)

Аз мисля следното: За застраховките човек би трябвало да мисли така > Ако я има и никога не я ползва трябва да благодари на господ че е пощаден от съдбата, ако я има и я ползва трябва да благодари на благоразумието си, че не е спестил на погрешното място. Също така помага и "законна на малките числа"; една годишна премия би трябвало да се дели на 365 дни и да се запитаме не даваме ли тази сума всеки ден за нещо много по-безсмисленно!?



Re: Застраховки "да" или "не"
20-10-2005 - 00:32:46
avatar
Много точно казано
"хората нямат пари" smiling smiley)) класика, но всяка седмица в БГ се изпиват милиони литри твърд алкохол и се изпушват милиони цигари без тях не може дааа а като ти падне къщата къде е държавата...ами няма яsmiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Учен каза: Земетръс може да затрие 60 000 в София
20-10-2005 - 00:38:51
avatar
Не се притеснявай има кой и мисля и преди време пак спорих с теб по същия въпросsmiling smiley))
Давам за пример Алианц знаеш ли кога е създадена тази швабска компания и колко щети от много по-големи земетресения е изплатила? Всъщност те са изплатили щетите от Титаник...
Но аз не рекламирам нищо просто се чудя както и на твоето мнение така и на много други - "Ааа кой ще ти изплаща щети то като им падне и техния офис и край"
Е някой хора мислят така и май гледахме доста репортажи по телевизията с ревящи хора, които дори не са чували, че има такова нещо застраховка и забравят, че 89г. мина мноооого отдавна.
В Булстрад този тип застраховки започват от 25лв - просто чист пладнешки обир налиsmiling smiley))?
Но е по-важно да имаме ракийчица и салатка и за това плачем после.
smiling smiley ха наздраве и не се лъжете да се застраховате като можете да изпиете тази бала с пари :}

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Учен каза: Земетръс може да затрие 60 000 в София
20-10-2005 - 10:06:05
Продавач, ако учените можеха да предсказват земетресенията, в Кобе нямаше да има такива жертви и материални щети - не вярвам да отречеш, че Япония е най-напред в света в това отношение - има и научния потенциял, и техническия, а и е една от най-земетръсните точки на планентата заради начина на образуване на островите.

Аз се чудя на нашите учени, пък и на журналистите - абе тия хора знаят ли какво значи 8 степен по Рихтер - ами това в наши условия е 80-90 % разрушения! Скалата по Рихтер е 9 степенна. В Кобе беше, мисля, 7,4 по Рихтер - при техния начин на строеж и изисквания за сеизмоустойчивост имаха 70 % разрушения, поне такива данни май бяха изнесени.

Ако се случи такова нещо у нас - наистина ще настане някакъв хаос - онова с урагана Катрина ще ни се види детска игричка!
Re: Учен каза: Земетръс може да затрие 60 000 в София
20-10-2005 - 10:15:24
Ако не се лъжа за София, проектните норми от доста време са оразмерени за 9-та степен по Рихтер. Друг е въпроса доколко се спазват при строителството. Аз лично като гледам и чувам как се строят новите кооперации не бих рискувал. Старите на доста места също са рискови заради безбройните магазинчета на първите етажи, често правени с избиване на противоземетръсните шайби.
Re: Учен каза: Земетръс може да затрие 60 000 в София
20-10-2005 - 10:23:39
По проектните норми може да ни осветли 4ovek, но съдейки по това, което стана в Турция например, където беше някъде 5 и нещо по рихтер, и това, което стана в Попово и Стражица - 4,5 май беше по Рихтер, не бих разчитала на нормите за проектиране.

Пък и щом японците бяха победени от природната стихия, какво остава за нас.

А за старите сгради си напълно прав - всеки преустройва, маха стени, реже трегери, бута колони и какво ли не още, без да мисли за последствията - наистина "след нас и потоп" - ама може и по наше време да се случи smiling smiley.

Така или иначе - защо да го мислим smiling smiley))) Ако е писано, ще стане и нищо не може да ни спаси. Затова да си носим новите дрехи и да си свиркаме smiling smiley
Re: Учен каза: Земетръс може да затрие 60 000 в София
21-10-2005 - 10:49:57
На 9-та степен по МСК, не по Рихтер се оразмеряват сградите в София. Магнитутът по Рихтер показва енергията освободена в хипоцентъра на земетресението (под земята), а не дава точно какво е въздействието н аповърхността. Земетредсения с различен магнитут могат да предизвикат еднакви въздействия на повърхността. Затова би следвало по медиите да съобщават с коя степен по МСК е усетено земетреението. Примерно "земетресение с епицентър Вранча бе усетено с 4-та степен в раойна на Русе и 3-та степен в района на София." Ама като всички искат да знаят пустия му Рихтер все едно са сеизмолози и се съобщават ненужни за широката публика факти. Все едно във валутната информация ежедневно да ни уведомяват за курса на виетнамския донгsmiling smiley
Re: Застраховки "да" или "не"
21-10-2005 - 10:54:57
Е ако Алианц измислят начин застраховките да въздействат като алкохола...smiling smiley
Как може да сравняваш такива неща просто не мога д аразбера. Ти какво искаш - да станем като машинки - от работа вкъщи, здравословен начин на живот, за да живеем с орлите, никакви отклонения от нормите... Заминавай за чужбина там са по-близко до товаsmiling smiley Или ти искаш целия свят да стане подреден и скученsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход