Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Учен каза: Земетръс може да затрие 60 000 в София

Публикувано от Продавач 
Преди няколко години имаше пожар вкъщи от късо съединение от което се е запалило пердето на балкона точно над печката в която се помещаваше кротко една от онези големите газови бутилки... Целият ми балкон е съчак както и цялата кухня и пожарчето бързо се е развило...Аз не си бях у дома по това време имаше мой роднина, който ми наглеждаше кучето когато ме няма и съответно спели (това става към 01:30ч. през ноща) но през три врати от пожара...Кучето се събужда на време за щастие и отива да буди единствения човек в къщата с мощно лаене (това не е случка от филм) и в последствие целия вход е на крака всички тичат по пижами пред блока, защото на бързо са разбрали, че газовата ми бутилка може да ги поразтърси...
Сеира е пълен...но в крайна сметка е със щастлив край - пожарната идва що годе бързо и се справя с пожара преди да остана съвсем без балкон и кухняsmiling smiley))
Пораженията не помня на каква сума от сегашните пари съответстваше (пожарът беше преди 1999г.) но на балкона и на кухнята направихме основен ремонт. Може би основен е силна дума, но ни се отвори доста работа...стъргахме с шкурки изгорялото...боядисвахме разковавахме, ковахме...може би на сегашни парички да сме олекнали с не повече от 100-200лв най-много 300лв Но представете си какво щеше да стане ако кучето ми не беше усетило миризмата навреме...взрив на голяма газова бутилка и много тежки последствия дори и за съседите, които щяха да ми търсят сметка после...
Е да предположим, че ако ми беше гръмнала бутилката щетите щяха да бъдат поне за 1 000лв - 1 500лв а ако имах тогава алуминиева дограма смятайте виеsmiling smiley
При средна цена от 50лв на година за застраховка домашно имущество сами изчислете от един такъв инцидент разходи равняващи се на колко годишни застраховки се харчат...

Горе долу май за около 30годиниsmiling smiley)) Еее ако вие сте сигурни, че 30 години няма да ви оберат, няма да имате късо съединение и пожар, няма да пострада домът ви от земетресение, няма комшиите да ви наводнят, няма ти самия да забравиш кранчето отворено при някой режим на водата...и т.н. Е ако някой е толкова сигурен и спокоен да е жив и здрав и дано никога не му се случва. Но поне нека да не упрекваме хората, които се се грижат за себе си и имуществото си. Всъщност не по-скоро бих помолил пострадалите от наводнение или някакво придоно бедствие да не упрекват за нещастието си държавата, президента, кмета, комшията, мафията, световното евреиство или който и да еsmiling smiley

Минаха времената в, които "те" се грижеха за нас сега всеки трябва сам да се погрижи и колкото са по-наивни хората да смятат, че някой им е длъжен за нещо толкова повече неприятни изненади ги очакват.
eye popping smiley

И дори пенсионерите могат да си позволят да застраховат старата си селска къщичка в някое малко селце близо до рекичкаsmiling smiley и то за 20-30лв Просто всичко е въпрос на желание не толкова на възможности и за мен най-вече е на съобразителност.

winking smiley

Но и аз съм против задължителното нека бъде доброволно пък когато ти падне къщата или останеш без кола сам ще потърсиш помощ, но както се казва "След дъжд качулка" smiling smiley И така малко по-малко докато настигенм развитите страни където процента на незастрахованото имущество е под 10% за сравнение при нас такъв е процента на застрахованотоsmiling smiley)))
Ама нали винаги трябва да се изхитримsmiling smiley)) "Ще плащам аз за нек'ви полици ай сиктир това са няколко ракии!" smiling smiley))
И така докато Бай Ганьо разбере, че тези "нек'ви полици" на цената на няколко бутилки ракия могат да му спестят парички като за цял тир с отлежала ракия от специална реколта, но всъщност има много голяма стойност - стойността на сигурността как бихте я оценили вие? 30 кинта - уауу май си заслужаваsmiling smiley))

И за да не бъда голословен ето погледнете тези "чудеса" предлагани от всяка застрахователна компания:

[www.bulstrad.bg]

[www.orel-insurance.com]#

[www.armeec.bg]

[victoria-bg.borsabg.com]

[www.allianz.bg]

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2005-10-27 20:52 от Продавач.
Всъщност аз застраховки си плащам, но искам да те питам каква е ролята на държавата и защо трябва да съществува ИЗОБЩО след като:
1. Гледам да спестя за старини, защото пенсиите са подигравка.
2. Застраховам си имущество, защото държавата не е длъжна да помага.
3. Плащам на СОТ за охрана на жилището и офиса.
4. Сами си чистим улицата и тротоара пред блока и пред офиса, защото макар и да плащаме такса смет нашата улица в продължение на две години не е почиствана.
5. Когато въпреки охранителните мерки ми обраха офиса - крадецът не беше открит имам протокол от полицията и прокурор за закриване на делото. А първата версия на охранители и полиция беше, че сам съм си инсценирал грабежа за да изчезнат документи или да ползвам застраховка.
6. За да защитим националната сигурност каним чужди войски.
7. Подписваме договори, които поставят в неравностойно положение местните фирми, спрямо чуждите и тези които принадлежат на Властта.
Мотга да продсължавам още ама мисля, че е достатъчно.
И мисля, че е ПЕРВЕРЗНО държавата да отхвърли дори и функцията да помогне на хората в беда, като ги убеди да се застраховат. Ето затова през цялото време се заяждам с теб - ако кажеш, че държават трябва да бъде разпусната и да се оправяме сами, да няма данъци - ОК. Ако кажеш, че до определен момент държавата трябва да помага а от там нататък - да се застраховаме - ОК. ама да твърдиш - да не пием и да не пушим, да си плащае данъци и в същото време застраховки - не става.
А ЗАЩО НЕ МОЖЕМ ДА СИ КУПИМ СИГУРНОСТ НА ЦЕНАТА НА ЕДИН ГЛАС?.
Четете, моля, брой 41 на "Капитал" - "Застраховки с добавена стойност" - сори за без линк-а, ама таз година шунтирах абонамента
"И мисля, че е ПЕРВЕРЗНО държавата да отхвърли дори и функцията да помогне на хората в беда, като ги убеди да се застраховат. Ето затова през цялото време се заяждам с теб - ако кажеш, че държават трябва да бъде разпусната и да се оправяме сами, да няма данъци - ОК. Ако кажеш, че до определен момент държавата трябва да помага а от там нататък - да се застраховаме - ОК. ама да твърдиш - да не пием и да не пушим, да си плащае данъци и в същото време застраховки - не става.
А ЗАЩО НЕ МОЖЕМ ДА СИ КУПИМ СИГУРНОСТ НА ЦЕНАТА НА ЕДИН ГЛАС?."


Тц на няколко пъти уточних специално за теб, че ни най-малко искам да се опитам да накарам някой да не пие - напротив и аз си пия в рамките на нормалното разбира сеsmiling smiley))))
Аз не казвам кое е перверзно и кое не казвам само, че реалностите са такива и който се усети по навреме ще е по-добре... Няма никаква връзка между държавата и частната собственост освен в тази част с данъците, но това друга бира. Мисълта ми е, че когато живееш в частен дом - твоят личен не можеш да очакваш ако ти падне тавана държавата да дойде да ти помогне налиsmiling smiley))?
Е сигурност на цената на един глас...научна фантастикаsmiling smiley
И пак казвам този път за последно не съм казвал никога, че искам хората да спрат да пият - просто направих аналог с това за какво се харчат миалиарди левове...Ако това ти бърка в здравето мога да направя аналог с...кабелната телевизия и без това е доста тъпичкаsmiling smiley Всеки месец плащаш по 15лв или 180лв на година нали? Но да дадем некви 50лв за сигурност ааааа не можеsmiling smiley))

И още веднъж казвам нека всеки си пие и да си гледа кабеларката!


Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Не се чете
28-10-2005 - 19:12:15
avatar
Искат абонамент за тази статия, но аз няма да им го дамsmiling smiley)) :g:

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Застраховки "да" или "не"
28-10-2005 - 23:56:33
Здравей Начев

Въпроса ти по отношение на реда по ремонтите не е по темата, но смятам че това не е толкова важна тема, която да интересува широк кръг, поради което ще (се опитам да) ти отговоря тук.

Незнам по какъв повод си се сдобил с тази информация и ми е малко трудно да ти отговоря на въпроса поставен така "извършването на незначителен ремонт в Швейцария е необходимо проектиране и специално разрешение". Както самият ти споделяш "незначителен ремонт" е едно обширно понятие: за някой който е вътре в нещата е може би "незначително" да си преустрои апартамента, за мен е доста "значително" да боядисам една стена...

Обобщително бих могла да кажа, че нещата тук са доста регламентирани. Понякога като чета за какво хората се ядосват в Бг (разрешителни и т.н.) се "подсмихвам" защото това тук е нормално. Разликата е само в това, че тук нещата са озаконнени, за всички еднакво регламентирани ( :ami: , поне такова впечатление се създава) и най-важното като отидеш да си свършиш някъква работа това обикновенно минава безпрепятственно и без нуждата от рушвети, подкупи и т.н. Това в обобщение. Що се отнася до ремонти, действително за определена категория такива, ти трябва разрешително.За специално проектиране не знам, но ако е нещо сериозно това се подразбира, никой който не е неясно няма да тръгне по собственно осмотрение да събаря стени, да сменя инсталации или санитарни съоражения... Разрешително ти трябва с абсолютна сигурност когато смяташ да строиш и процедурата е доста натоварена. Желанието и плана за строеж се публикуват и в рамките на 30 дни всеки (!) може да се противопостави: писменно и обоснованно, разбира се. Не че някой може да ти забрани, но съседа например може да каже, че ще му създадеш сянка и това ще наруши неговия комфорт и тъй като той е "пръв" на това място, това се взима под внимание и строящият е принуден да промени плановете си. Разрешение трябва и когато например искаш да си остъклиш или да си разшириш балкона, или напр. да настроиш етаж, това може да ти се откаже ако не пасва в изгледа... Или с други думи разрешително ти трябва винаги тогава когато с нещо "променяш" околната среда, интервенираш в сфертата на съседите, застрашаваш сигурноста (например искаш от две стаи да направиш една и трябва да събаряш стена). в Такива случаи се изисква разбира се и професионално мнение и проектиране. Не бих казала обаче че за действително незначителни ремонти такова се изисква. Напр. да си подновиш кухнята или банята - това си е твое решение.

По принцип обаче обикновеният човек тук, рядко се сблъсква с тази проблематика, тъй като швейцарците са народ на наематели. Собствениците са малко. Като наемател не можеш да искаш кой знае какви преустройства, а и често това не е необходимо, тъй като можеш да си намериш жилище по твоя вкус. Ако все пак нещо се наложи, тогава трябва да преговаряш с наемодателите и ако те са съгласни, те си изискват съответните разрешителни ако такива са необходими. Общо взето в едно жилище под наем човек може само да боядисва по свой вкус без да иска разрешение от собственика.

Както виждаш и тук "живота не е лесен" winking smiley

К. Дойнова
p_nachev
Re: Застраховки "да" или "не"
31-10-2005 - 12:38:14
Кремена, благодаря,

Позволих си да попитам, защото си мислех, че е свързано с темата. Първоначално заговорихме за земетръси и последици - застраховането се яви като някакво разклонение на темата.

У нас през последните години се случиха безброй ненормални неща. Хаотичните ремонти (със всичките му възможни последици) са само едно от тях.
Прекаленото бюрократизиране обаче също е ужасно и след като съм патил, склонен съм да си задавам въпроса - къде е необходимата достатъчност, та хем да се защити и гражданството и общественият интерес да не бъде накърнен.

Сестрата на моя близка живее в Швейцария отдавна. През това лято присъствах на разказа и за строителни перипетии по ремонт на еднофамилна къща. Едно от нещата, които ме впечатлиха, че процесът на проектиране и разрешаване бил много дълъг, тягостен и скъп (това са мои думи).
По моя субективна преценка предвиденият обем от работи не беше драматичен. Смяна на дограми, инсталации, подови покрития, боядисване. Не претендирам, че съм изчерпателен, но със сигурност нищо конструктивно не са пипали - друго е обаче това, което ме впечатли. На моя въпрос : "И за тези ли неща трябва да вземеш разрешение, последва отговор в духа : Там трябва да получиш разрешение за далеч по-незначителни неща!
С това и приключи разговорът и по тази причина и го свързах го свързах така с настоящия си въпрос.

Иначе, напълно естествено ме вълнуват нашенските проблеми, а не точно тези на Швейцария.
Какво ли би станало при едно земетресение?!
И като се присъединим към развития, демократичен свят, какви ще са последиците ?!
Има ли и по-добри практики от тези, които понастоящем са познати в света, за "Където сме се запътили" ?!
Re: Застраховки "да" или "не"
31-10-2005 - 19:01:57
Здравей Начев

Прав си може би, че в някъкав далечен контекст ремонтите имат отношение към заметресенята. Както често съм чувала в БГ всеки си строи и ремонтира по собственно "проектиране", което може утре дори и тресовете от минаването на един трамвай да не издържи (ако в последсвтие такъв се прокара) smiling smiley

"Там трябва да получиш разрешение за далеч по-незначителни неща!" е казала твоята позната и е права. Действително тук нещата са бюрократично натоварени. И още нещо типично за СН: политическата система тук разрешава всеки кантон (26!!!) да си прави неговите закони. Това може на практика да означава, че в кантона в който живее твоята позната дори и разрешение за боядисване е необходимо (струва ми се обаче малко невъзможно). Но честно да ти кажа бих предпочела тук да мина през цялата бюрокрация за нещо отколкото в БГ напр. да трябва да си подновя паспорта. За втори път тази година ми се наложи и ... направо :g:

"И като се присъединим към развития, демократичен свят, какви ще са последиците ?!" > това се питам и аз.
Това лято имах една доста "разгорещена" дискусия с мои близки на тази тема. Те бяха на мнение, че БГ не трябва да влиза в ЕU. На въпроса ми "защо" ме засипаха с някъкви драматични прогнози кое как ще се влоши. Тази картина надвиши моето въображение. Позитивно в очакванията им нищо не чух (малко типично за българина). А върха беше когато решиха да завършат дискусията с констатацията, че и Швейцария не в ЕU, значи има нещо "гнило" :crazy: . Аз действително за момент загубих и говор и картина! Как да сравняваш несравними неща и да вадиш заключения от някъкви дадености които са толкова комплексни, че е трудно накратко и на прост език да се обяснят.... Да, Швейцария не е в ЕU, но въпроса е още колко време, както и има ли БГ статуса и положението на СН в Европа за да си "позволи" да е "извън" обединена Европа confused smiley

"Има ли и по-добри практики от тези, които понастоящем са познати в света.." > ех, ако знаехме или ако можехме да ги открием moody smiley . Човек е винаги недоволен и се стреми към нещо което (обикновенно) когато го постигне се оказва, че има и повече и по-добро... А и когато не носим отговорноста за нещо бързо сме склонни да мислим, че бихме могли да го направим, да го организираме по-правилно. Бавно налагащо се мнение е, че капитализма "си отива"... Но колко ще трае това, как ще си отиде и какво ново ще се породи.... това са въпроси над които дерзаят много глави.

Поздрави
О да
14-11-2005 - 14:38:00
avatar
Земетресение с магнитуд 3,5 по Рихтер бе регистрирано в Босна и Херцеговина

14 ноември 2005 | 10:00
Агенция "Фокус"

Загреб. Рано тази сутрин, в 2:29 ч, сеизмографите в хърватската Сеизмологична служба са регистрирали земетресение с епицентър 18 км северно от Стон в Босна и Херцеговина, предаде хърватската агенция ХИНА. Земетресението е било с магнитуд 3,5 по скалата на Рихтер. Няма данни за пострадали и причинени материални щети.


Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход