Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Задача за построяване на триъгълник

Публикувано от dodo2 
Задача за построяване на триъгълник
28-08-2009 - 22:31:20
avatar
@goro - за да не ни се ядостват по другите теми, дай да пишем тук.

Значи задачата е:
да се построи правоъгълен триъгълник по хипотенуза и ъглополовяща към нея.

От мен да мине давам ти още един ден, че май по това което написа, изглежда си се пообъркал winking smiley

Ако я решиш до утре вечер 29.08 ти пращам 100 лева, ако не я решиш - ти на мен.

Quote

goro:
Додка, задачата ти беше построяване на правоъгълен триъгълник по хипотенуза и ъглополовящата към нея. Жалко, че по-младото поколение не учи геометрия както подобава и смята чертането на правоъгълници за висша математика. Чак ме е срам да го пиша.
Като събереш 100те лева ми се обади - ще ти дам и аз 100 да вземеш още малко уроци!

Quote

dodo2:
Аз не съм от много младото поколение, а и съм твърдо убеден, че не можеш да се справиш. Айде до края на деня на 28.05.2009, ако ми пратиш решение, давай и банкова сметка и получаваш 100 лева, ако не, утре аз ти пращам моя и чакам аз 100 лева или 50 евро

Quote

dodo2:
Додко,
за да не спамим повече темата...
Опитах се да ти подскажа най-простото решение, но изглежда ти е неизвестно... Пак казвам, най-простото. Построението може да го направи всеки майстор строител от античността (да не казвам от времето на египет) до наши дни ползвайки само един инструмент - канап и разбира се произволна мярка!
Ето ти още малко подсказки:
- всеки правоъгълен триъгълник е половината на единствен правоъгълник
- (за да не тръгнеш по крива логика) диагоналите на правоъгълника (хипотенузите) не са ъглополовящи, освен ако правоъгълника не е квадрат!
Това е достатъчно за да се справи мислещ човек със седмокласно образование!

Като възпитаник на МГ от времето, когато в тях се кандидатстваше със сериозни изпити, бих могъл да ти дам още няколко решения, но се спирам именно на това защото псевдообразововаността винаги ме е възмущавала!
Срам ме е за програмисти владеещи математиката на това ниво!
Но не се притеснявай! Има далеч по плачевни примери. Последния такъв го гледах преди няколко седмици по телевизията - едно учено момче обясняваше как египтяните са построявали правите ъгли (по начин който е бил винаги неприложим до ден днешен и би дал огромни отклонения при онези размери). Момчето, ако преди това бе минало край някой строителен обект би научило неща които се предават от поколение на поколение векове.

п.п.
Между другото, понеже постоянно демонстрираш своята "сигурност" - сигурен ли си, че съм висок 1,94 и тежа 110 кг? Защото аз не съм.
3+3=6,25

Quote

goro:
Додко,
още веднъж да наблегна! Знанията по математика до седми клас и без питагор са напълно достатъчни за решение на задачата стига да си мислещ човек!

Имаш ли 100лв?

Quote

dodo2:
В задачите за построение е позволено да се използва линия и пергел. И аз съм възпитаник на МГ, по-точно на софийската и то отдавна (преди 1989), макар че и сега си е доста добро училище

Написаното по-горе не е решение (или поне съм затъпял достатъчно, за да не разбера логиката ти). Искам да напишеш така:
1. чертаем една линия
2. забучваме пергел еди къде си и правим това и това
3. чертаем друга линия
....
N. триъгълникът е построен

Като стигнем до извод, дали задачата е решена или не, който трябва ще ни изтрие писанията, дотогава нека са си тук за разнообразие

Обаче ако не си се постарал да си го начертаеш на листче, само ще видиш, че не е хубаво да си самоуверен безгранично
Re: Задача за построяване на триъгълник
28-08-2009 - 23:26:25
Додо,
помисли си още малко smiling smiley - сам си го казал линийка и пергел, а и двете дължини: на хипотенузата и ъглополовящата, доколкото разбирам.


п.п. Малко помощ от другата софийска(и не само) математическа гимназия.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-08-28 23:29 от itso.
Re: Задача за построяване на триъгълник
29-08-2009 - 00:34:02
avatar
Е хайде де: 1. 2. 3. ... N, done.
Re: Задача за построяване на триъгълник
29-08-2009 - 00:46:00
Много приятна задачка smiling smiley
Re: Задача за построяване на триъгълник
29-08-2009 - 06:01:30
Дюлгерското решение е с построение на правия ъгъл с ъглополовящата и плъзгането на канапа с размер на хипотенузата по единия катет и крайната точка на ъглополовящата , докато пресече другия катет. Спор няма, че задачата е решима. Да ни извиняват истинските математици, ако им е скучно да не четат.
Триъглника може и да се реши и `чрез система уравнения:

x2+y2= a2 - Питагор
х/у = (a-z)/z - свойство на ъглополовящата
z2 = x2+ b2 - 2.x.b cos 45 - Косинусова теорема

където: "а" и "b" са параметри, имащи стойностите на хипотенузата и ъглополовящата
"x", "y" "z" са неизвестни съответно:

Х- катет
у-катет
z- частта, която ъглополовящата отсича от хипотенузата

За построението само с линия и пергел разчитаме на истинските математици



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-08-29 06:03 от Спиридон Тепавичаров.
Abu
Re: Задача за построяване на триъгълник
29-08-2009 - 07:59:13
Нещо не разбрах защо ви е тази задачка, ама в полеви условия най-лесно да хвана "геометрично" прав ъгъл ми е с:
1. права
2. окръжност с център точка от правата (произволен радиус)
3. тангента, пресичаща правата
4. прав ъгъл между тангентата и радиуса
5. правоъгълен триъгълник с върхове центъра на окръжността и точката на пресичане на допирателната и правата

Друг нелош начин е с воден нивел и отвес...


ПП На мен ми е интересно да знам как са изработвали мерките и инструментите си едно време... За мерни единици, доколкото ми е известно, са ползвали пропорции от човешкото тяло. Обаче още не схващам как са извършвали сложни математически операции с безразредна цифрова система...
Re: Задача за построяване на триъгълник
29-08-2009 - 11:16:58

Аз стигнах до подобни триъгълници. А,В,С - лежат на една окръжност, като центърът и лежи на хипотенузата. Перпендикуляр към пресечната точка на медианата с хипотенузата - пресечните точки на същата окръжност и т.С на триъгълника...

Re: Задача за построяване на триъгълник
29-08-2009 - 11:23:28
avatar
Задачите за построение с линия (без мерки на нея) и пергел трудно имат приложение в практиката, а са за чешане на мозъка (правили са го още в древността), а в конкрения случай изглежда става и за мерене на пишки, защото вместо някой да напише решение, ми пише "още малко подсказки" и "помисли си още малко" smiling smiley

Чакам.
*beer*
Re: Задача за построяване на триъгълник
29-08-2009 - 11:56:15
Страхотна задачка додо2, поздравления. Не бях решавал подобни от 15тина години насам. Направих едно решение за десет минути, което не е най-елегантното но за толкова време толкова. Ако се замисля може би и по добро да се открие. Да го публикувам ли, или си имате някаква закачка с жоро smiling smiley
Re: Задача за построяване на триъгълник
29-08-2009 - 12:17:50
avatar
Публикувай smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход