Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Борда ще падне или лева ще се обезцени-Хипотетично

Публикувано от jikev 
Анкета: Борда ще падне или лева ще се обезцени-Хипотетично
17-03-2009 - 16:33:38
Пуснах тая анкета в Инвестора, но не оцеля и 10' *pardon*

Не знам как да тълкувам светкавичното и изтриване... Какво лошо има, да се предполага такава възможност и да се опитам да спечеля от това? Рискувам моите си пари и искам да споделя възгледите си със съмишленици.



МнениеПуснато на: Вто Мар 17, 2009 4:43 pm Заглавие: Хипотетично-Борда ще падне или лева ще се обезцени! Отговорете с цитат Променете/Изтрийте това мнение


Нека в тая тема не спорим ще падне или не!
Аз за мен съм го решил и съм взел необходимите мерки, за да не загубя от падането му.
Въздържах се от покупката на НИ. Пропуснах влизането си на БФБ. От средата на 2008 започнах да кеширам, а в края и, започнах да се оттървам от левчетата чрез USD. Сега съм на 50% $ и ?.
Все по възможно става случването на хипотезата в заглавието и въпроса вече е - как да спечелим от това?
Една банка поне от година ни вадеше кирливите ризи, а вече реши и да материализира прогнозите си! Според действията и след година борда ще е история!
Та да спрем вече да убеждаваме другарите и пасмината им, че това ще стане.

Нека започнем да печелим от прогнозите си!
Re: Анкета: Борда ще падне или лева ще се обезцени-Хипотетично
17-03-2009 - 16:37:22
Въпросът е как да не загубиш, а не как да спечелиш!
Ти какво разбираш под печалба!?
Re: Анкета: Борда ще падне или лева ще се обезцени-Хипотетично
17-03-2009 - 16:42:56
Вярно е - едва ли някой ще спечели нещо. 10Е няма как да станат 20Е с падането на борда. Но хлябът от 1лв лесно може да стане 3лв.
Re: Анкета: Борда ще падне или лева ще се обезцени-Хипотетично
17-03-2009 - 16:45:51
Как да не загубя, съм си решил проблема? Кеш ?=$
Как се печели? Един колега успя да отговори в Инвестора :
eric


Мнения: 136

Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ново мнениеПуснато на: Вто Мар 17, 2009 4:52 pm Заглавие: Отговорете с цитат

Мда, кредит в левчета - депозит в евро.
Не е инвестиционен съвет , просто предположение.

Но ние не сме банки, а обикновени българи!
А какво разбирам под печалба?
Като тегля чертата на края на годината (месеца), да мога да си позволя повече неща срещу това което притежавам!
Re: Анкета: Борда ще падне или лева ще се обезцени-Хипотетично
17-03-2009 - 17:09:23
Това за кредит в лева май няма да ти се получи. Поне доколкото зная има закон, според който банката може едностранно да превалутира кредита ти, дори това да не е изрично записано в договора ти или общите условия. Не мога да твърдя със 100% сигурност, но така съм чувал от 2-3 места.
Дори да се абстрахираш от горното, едва ли е особено вероятно да можеш да прецакаш банката толкова лесно :]
Re: Анкета: Борда ще падне или лева ще се обезцени-Хипотетично
17-03-2009 - 17:26:35
Въпреки, че съм апокалиптик и се подготвям от отдавна не мисля, че ще спечеля от кризата в БГ. Все пак близо половината ми доход е от заплата в лева, а възможност за шорт на имоти или леФчета просто няма. От друга страна може да строя /малка къщичка/, а едно продължително падане на материалите и надниците ми идва добре. В такъв случай ще изляза 50/50 в личен план....
Сигурен съм, че кризата ще е брутална, но дано да е по къса /2009 и 2010/. При по-дълга криза....брррррр......всички ще сме на загуба....
Re: Анкета: Борда ще падне или лева ще се обезцени-Хипотетично
17-03-2009 - 17:33:49
Да не загубиш сега, си е чиста печалба.

Въпросът, за мен, по отношение на спечелването, стои не пряко, а косвено. Както и това, първо ще се мине първо през загуби или, най-малкото, пропуснати печалби. Но те, така или иначе, започнаха да стават факт.

Колкото до едностранното превалутиране - аз също го четох. Но за целта, това може да стане чрез съда. Което означава, завеждане на куп дела. От друга страна, лихвата включва валутния риск. В лева винаги е била по-висока, спрямо останалите валути, дори и във времето когато имаше много ресурс. Освен това, банките непрекъснато излизат с предложения за превалутиране на съществуващите левови кредити. Излиза, че се отказват от високата лихва....защо?
Re: Анкета: Борда ще падне или лева ще се обезцени-Хипотетично
17-03-2009 - 18:14:59
Аз също много се чудя какво ли би станало ако падне валутния борд в БГ. Примерно само, еврото стане 3 лева. В САЩ или Канада, където валутите са плаващи спрямо една друга и спрямо всички останали валути една промяна в курса не се усеща осезаемо вътре в страните. Не се променят заплатите, нито пък цените в магазините (може би някои вносни скъпи стоки, но не се забелязва.

В БГ ако падне борда и с него лева спрямо еврото и другите основни валути, ще се запазят ли според вас заплатите в левове на същите нива или ще варират спрямо моментния курс? Ами то курса сигурно ще "плава" ежедневно. Стоките в магазините цените през 2 часа ли ще се сменят, в един супермаркет има хиляди артикули?

Заплати в частни фирми? Ами хората на държавна работа? Как е било през 1997, тогава не съм бил в БГ? Сега същото ли би било?
Re: Анкета: Борда ще падне или лева ще се обезцени-Хипотетично
17-03-2009 - 18:40:38
avatar
BulCan Написал:
-------------------------------------------------------

>
> В БГ ако падне борда и с него лева спрямо еврото и
> другите основни валути, ще се запазят ли според
> вас заплатите в левове на същите нива или ще
> варират спрямо моментния курс? Ами то курса
> сигурно ще "плава" ежедневно. Стоките в магазините
> цените през 2 часа ли ще се сменят, в един
> супермаркет има хиляди артикули?
>
> Заплати в частни фирми? Ами хората на държавна
> работа? Как е било през 1997, тогава не съм бил в
> БГ? Сега същото ли би било?

Както ти писах в съседната тема, това вече сме го играли. Сменят се цените и по- начесто от 2 часа.Изписваха ги и в долари, за да можеш, като се обадиш в чейнджа, кажат ти курса, да сметнеш колко лева са . И трябва да бързаш, защото докато стигнеш магазина, курса се е променил.
Наемите бяха в долари. Нали разбираш, като работиш за левове, как се плащат?
На мъжа ми заплата беше 5000лв. Не си спомням колко струваше хляба, ама си купих едни сандалки за 1700лв., от най- обикновен магазин.
А със 100$ си доизплатих жилището.
Лихвите бяха от порядъка 300% и нагоре.
Реално, хората работеха по за 10 долара, а пенсионерите взимаха 2-3 долара.
Най- интересното беше, че в един хубав ден доларът стигна 3000лв. , а на другия ден падна. Ей тъй, отведнъж...........
Re: Анкета: Борда ще падне или лева ще се обезцени-Хипотетично
18-03-2009 - 11:07:31
камелия Написал:
> Най- интересното беше, че в един хубав ден доларът стигна 3000лв. , а на другия ден падна. Ей тъй, отведнъж...

И какво стана с тези от които зависеха тогава нещата ? Гилотината ?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход