Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ОТКРИТИ ПАРКОМЕСТА

Публикувано от dimipopo 
Re: ОТКРИТИ ПАРКОМЕСТА
13-11-2007 - 20:03:45
hallo, parzalev

Имам въпрос,би ли ми отговорил.

Терена около блока - доста голямо пространство е мои.Плащам данаци за него.Това е място, обрасло с бурени,на част от него някои си сади зеленчуци. До там с кола не може да се стигне,има сталби.В замяна на това собствениците на надземни гаражи изобщо не могат да ги ползват,в това число и аз ,защото на никои не му пука и всеки си паркира както си иска,въпреки,че си имат подземни гаражи,но до там не им се ходи,а и повечето от тях имат по две коли.Абсолютен хаус е.

Естествено никои не иска да се включи да се направи паркинг.
Какви права имам аз като собственик на терена.Не съм алчна,искам да освободят мястото пред гаражите.
Благодаря предварително.
извинявам се,че се намесих в чужда тема
Re: ОТКРИТИ ПАРКОМЕСТА
13-11-2007 - 21:21:33
Правата ти като собственик са същите като на всички в БГ. В документа, който ти праща общината за данъците, сигурно пише каква точно е собствеността. От общината са длъжни да ти издадат и графичен израз на тази собственост при поискване.
Относно гаражи, бараки и т.н. проблема си е твой - те или са поставени там с твое съгласие, или собствеността е придобита след тяхното поставяне. Наскоро наблюдавах как в Младост-2 премахнаха 15 такива.
Re: ОТКРИТИ ПАРКОМЕСТА
13-11-2007 - 22:11:05
Само не можах да разбера къде са бляли инвеститора, строителя и собствениците на апартаменти когато са ги купували, та не са включили в договорите прехвърляне на идеални части от земята и споразумение за ползване на цялото УПИ?
Abu
Re: ОТКРИТИ ПАРКОМЕСТА
14-11-2007 - 06:50:46
ще го преместя...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-11-14 06:54 от Abu.
Re: ОТКРИТИ ПАРКОМЕСТА
14-11-2007 - 10:18:04
Fabia, най добронамерен съм и ще се опитам да обясня още веднъж. Ти си собственик на УПИ, на което си отстъпила доброволно и срещу обещетение правото на строеж. Няма нужда от допълнително споразумение за право на ползване на цялото УПИ. То си е по закон. Ето пример с 1000м2 УПИ, 2000м2 сграда и 30% обещетение.:
1000м2 земя = 2000м2 сграда= 600м2 обещетение. Тоест собственика е получил обещетение за това, че е предоставил 1000м2 земя, тоест цялата площ на УПИ.
Сега по въпроса, защо плщаш данъци всяка година - защото след 50, 60 или 100 години, когато сградата стане негодна за ползване, земята ще си остане на наследниците ти, а хората с отсъпеното право на строеж няма да имат нищо.
Това, че някой паркира където нетрябва, е съвсем друго нещо, и е предмет на закона за етажната собственост. Към момента ти си равнопоставена с другите, които имат жилища с отстъпено право на строеж, което върви в комплект, с вещно право за ползване на прилежащата територия, която се опсва в документите като УПИ....... от кв. ...., местност и т.н.
Re: ОТКРИТИ ПАРКОМЕСТА
14-11-2007 - 10:35:07
"Сега по въпроса, защо плщаш данъци всяка година - защото след 50, 60 или 100 години, когато сградата стане негодна за ползване, земята ще си остане на наследниците ти, а хората с отсъпеното право на строеж няма да имат нищо. "
Не е вярно - пак ще имат право на строеж. Обаче ако вместо 2000кв.м. на същото място може да се построи 3000кв.м., собственика на земята придобива правото на строеж за новите 1000кв.м.
Масова заблуда е , че правото на строеж е временно. Ако някой не е съгласен нека покаже текст от закона , където пише , че правото на строеж се обезсилва след време. В нотариалния акт пише "продава (отстъпва ) право на строеж , като запазва за себе си правото на строеж за ......кв.м...."
Re: ОТКРИТИ ПАРКОМЕСТА
14-11-2007 - 10:46:03
Според мен нещата би трябвало да се оформят така:
1) В предварителните договори и суперфицията със собственика на земята се уточнява, че той ще получи определения процент (например 40%) от обектите в сградата и от паркоместата, а също и право на ползване на озеленяването заедно с другите.
2) Уточнява се също кога той ще прехвърли правото на собственост върху земята. Най-добре това да става едновременно с нотариалните актове, които той получава за обектите в сградата. Обектите му са 40% = тогава прехвърля само 60% идеални части от земята.
3) В проектите се отбелязват и описват паркоместата.
4) Купувачите на апартаменти купуват и право на собственост върху идеални части от земята и право на ползване върху определено паркомясто. Това се описва в предварителния договор. Едновременно с нотариалния акт всички съсобственици подписват и споразумение за ползване на земята, в което са описани паркоместата и е приложена схема от проекта.

Според мен на тая работа със закона и ПУРНЕС не може да се разчита. Практиката е показала, че стигне ли се до общи събрания и неразбирателства между съкооператорите няма решение. Всичко трябва да бъде уредено предварително.

Поправете ме ако греша някъде moody smiley
Re: ОТКРИТИ ПАРКОМЕСТА
14-11-2007 - 10:53:28
още малко ще кажеш, че предприемачът трябва и след предаване на сградата да стане и домоуправител, защото хората не могат да се разберат.
Подозирах, че клиентите не са надраснали детската градина , ама да си го признават писмено вече ми идва прекалено.
Пешо - като не можеш да се разбереш със съседите си за психиатър, а не трябва да търсиш някой друг да ти решава социалните проблемиsmiling smiley
Re: ОТКРИТИ ПАРКОМЕСТА
14-11-2007 - 11:04:35
4овек,
Аз ли казвам, че предприемачът трябва да стане домоуправител? Точно противното = трябва да изготви договорите така, че въпросите да са решени преди предаването на сградата и след това да няма неуредени въпроси.

Тва за детската градина не го разбрах.

Аз също твърдя, че не трябва да се търси друг да ни решава социалните проблеми. Това, което предлагам е споразумение между бъдещите съседи един от които е и собственика на земята. Търсене на друг е обръщането към Общо събрание, ЗЕС, ПУРНЕС и неговите законови органи.

Аз лично се разбирам със съседите все още, може би защото около нас все още има достатъчно паркоместа за широко и безплатно обществено ползване. Ако всеки, който не се разбира със съседите си е за психиатър, то половин България е за там. Имаше и такава песен = Всички на 4-ти километър...
Re: ОТКРИТИ ПАРКОМЕСТА
14-11-2007 - 11:41:13
Не че съм юрист, но се отстъпва право на строеж за конкретна сграда, с конкретни параметри и за това се издава разрешение за строеж. След 100г. според човек аз трябва да искам разрешение за строеж на за цяла сграда 3000м2 ( по неговия пример) а за 1000м2, тъйкато за 2000м2 е било издадено преди 100г. Самоче не е така.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход