Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Качество на ЕПК в Младост 4?

Публикувано от digedi 
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
22-01-2011 - 21:22:55
avatar
Quote
айрян
[Не е все едно да си съсобственик в ЕПК 15 етажа по 5 апартамента на етаж и в нормална сграда 4 етажа по 2 апартамента на етаж.

Относно земетресенията - прав си в случая, че ЕПК-то не е "модернизирано". Колко ЕПК апартаменти обаче има с приобщени към стаята тераси? Не съм специалист по сградостроителство и не знам как влияе премахването на стената между стаята и трасата. Та при силен трус ( не дай си боже ) със сигурност ще има и паднали ЕПК блокове.

Имам приятели от провинцията. Имам приятели - бачкатори. Имам приятели живеещи под наем. Уважавам ги много, нищо лошо на сериозно не мога да кажа за тях.
Но както се знае 1 човек за 1 час може да унищожи повече отколкото 10 човека могат да създадат за 10 часа.
Имах един приятел живееше точно в Младост4, уж в поддържан и организиран вход, но не можеха да направят нищо срещу една освидетелствано луда съседка, която гледаше 20 кучета в апартамента си. Вонята на пикоч беше страшна. Викали са полиция, жалби, заплахи, нищо не помагаше.

Нормални сгради по твоите разбирания- от по 4ет. в София са се стрили някъде 1960г.
След това стават 6,7,8 ет. После идват първите ЕПК- на Хиподрума, през 1965г.
Панелите започват да се строят по- рано, но пак 4 етажните са малко на брой.
Колкото до приобщаването на балконите- нека аз да не ти обяснявам какво е ЕПК и дали има значение ако се премахне част от външната стена..........
И последно- това, което описваш, може да се случи във всякакъв блок..........
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
22-01-2011 - 21:55:58
Всъщност, ако цял живот си местообитавал въпросните ЕПК-та, не ти правят впечатление споменатите от мен проблеми. Но ако за 3 месеца човек поживее някъде в по-малко населена сграда, още при връщането си в ЕПК-то ще забележи, че всъщност живее в...градска тоалетна.
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
22-01-2011 - 22:46:56
avatar
Quote
айрян
Всъщност, ако цял живот си местообитавал въпросните ЕПК-та, не ти правят впечатление споменатите от мен проблеми. Но ако за 3 месеца човек поживее някъде в по-малко населена сграда, още при връщането си в ЕПК-то ще забележи, че всъщност живее в...градска тоалетна.

Ако живееш в къща, един ден да прекараш в 4 ет. сграда, ще ти се стори тоалетна- ако хората, обитаващи я, са със селяндурски манталитет.
Същото важи и за къщата- поразходи се из шопско, да им видиш дворовете и в Модерното- да видиш септичните ями и канавките..
Така че, хайде да не се превземаме толкова.smiling smiley
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
22-01-2011 - 22:58:09
Quote
камелия
... ако хората, обитаващи я, са със селяндурски манталитет.

Принципно, сграда 75 апартамента, населени с млади, образовани и културни хора звучи като много добро място за живеене. Но вероятността за това клони към нула.
Сграда 8 апартамента, населени с що-годе млади, образовани и културни хора звучи доста по-реално.
Това и съветвам питащия автор на темата - вероятността да се натресат на кофти съседи в голяма сграда не е за подценяване. Дано да изкарат късмет по този параграф. Ремонти, санировки се оправят с пари. Скъсани нерви от лоши съседи не се оправят.
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
23-01-2011 - 08:41:18
Quote
айрян

Относно земетресенията - прав си в случая, че ЕПК-то не е "модернизирано". Колко ЕПК апартаменти обаче има с приобщени към стаята тераси? Не съм специалист по сградостроителство и не знам как влияе премахването на стената между стаята и трасата. Та при силен трус ( не дай си боже ) със сигурност ще има и паднали ЕПК блокове.

Имам приятели от провинцията. Имам приятели - бачкатори. Имам приятели живеещи под наем. Уважавам ги много, нищо лошо на сериозно не мога да кажа за тях.
Но както се знае 1 човек за 1 час може да унищожи повече отколкото 10 човека могат да създадат за 10 часа.
Имах един приятел живееше точно в Младост4, уж в поддържан и организиран вход, но не можеха да направят нищо срещу една освидетелствано луда съседка, която гледаше 20 кучета в апартамента си. Вонята на пикоч беше страшна. Викали са полиция, жалби, заплахи, нищо не помагаше.

Странно - не сте "специалист по сградостроителство и не знам как влияе премахването на стената между стаята и трасата", обаче гордо правите извода "със сигурност ще има и паднали ЕПК блокове.".
Напомням, че неспециалистите би следвало да се въздържат от подобни оценки.
Що се отнася до поддръжката на общите части, не е зле да поогледате състоянието на входовете / пък и въобще външния вид/ на кооперации на 4-5 етажа нова тухла, строени преди 10-15 години. И да сравнявате 25-30 годишните ЕПК с тях, а не с обекти, построени в последните 5, които още "миришат" на ново. Не забравяйте да споделите впечатленията си.
Накрая - увереността Ви, че лудите с по двадесет кучета живеят единствено в ЕПК е много мила. Обаче и невярна: за съжаление няма никаква застраховка срещу подобни неща и в новото строителство.....
Пак да повторя тезата си - като цена, планировка, качество на изпълнение, сеизмична устойчивост един средностатистически читав апартамент в ЕПК на добра локация има твърде малко конкуренти сред новото строителство, характерно главно с хубавите си входове. Това твърдя и нищо повече.
От тук нататък нещата стават съвсем конкретни.
Защото и в най-доброто ЕПК с екстра "луда кучкарка" не е добре да се купува.
А сред иначе твърде компромисните предложения на ново строителство все пак се намират наистина чудесни апартаменти!
Едно, обаче, е сигурно - цената им е поне два пъти по-висока от тази на сходните предложения ЕПК. Въпрос на материални възможности и принципи е какво ще избере купувачът, това е негово право.
Аз и колегите тук само излагаме обективните обстоятелства. Решението е на клиента!
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
23-01-2011 - 09:53:58
Хахахах, преди години бях на квартира точно в този вход с лудата и кучетата... - панелка на 100-200 метра под Бизнес парка. Пълна мизерия, при това входът няма нищо общо с доброто поддържане и организация и това не само заради кучкарката. Жена ми тогава работеше в Бизнес парка и затова го наехме... изнесохме се веднага след като намерихме нова квартира. Тя отново беше панелка, но този път много по-добре поддържана, с нормални съседи, там изкарахме 2 години. Сега живеем в ЕПК в Младост 1, където съседите не само са нормални, а направо са готини - покрай нашия апартамент са тихи и разбрани хора, при това не са само възрастни. Парното ми излезе не 600, а 300 за миналия сезон, при положение, че не падахме под 20-22 градуса. Така че, всичко зависи от конкретния вход - говоря от личен опит - имаше огромна разлика между квартирата с кучетата и последния, в който живея. Живял съм и в стара тухла в Изток, както и в стар панелен на родителите ми - също много добри впечатления от тях.
Моят извод от няколкото жилища, в които съм живял - хората по подразбиране са добри и свестни, но винаги има идиоти; чак когато се натрупа една критична маса от последните, става лошо. Въпросът е да избегнеш такова струпване на мизерници, цигани, квартиранти-купонджии и подобни. Поговори с колкото може повече съседи преди да купиш.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-23 09:55 от king_for_a_day.
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
23-01-2011 - 11:28:57
Благодаря на всички за мненията. Със сигурност научих много.
Ако трябва да обобщя, основния проблем би бил в съседите, така че ще си направим домашната работа и проучим нещата.
Като цяло проблемът с любимите на българина усвоени тераси и премахнати стени, които на теория понижават устойчивостта на блока съм го мислил и аз. Все пак това е нещо, което е реалност в почти всички блокове в България, без значение какви хора живеят там и от къде идват. Едва ли бих намерил блок без съборени стени.
Ако мога да насоча вниманието ви към новото строителство като алтернатива, навсякъде чувам колко лошо се строи и как една много малка част е наистина качествено. До сега така и не съм чул някой да каже кои са фирмите, които строят добре. Според мен си заслужава да се споменат техните имена, най-малкото защото се опитват да развиват бизнес както трябва. Ще се радвам ако споделите мнения за такива фирми.
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
23-01-2011 - 11:46:04
Това че се приобщават терасите за ЕПКто не е проблем.Отговорете се какво значи ЕПК.Като фасадната стена е носеща как се изважда тунела или масата която кофрира плочата.Предполагам с телепортация.Една от четирите стени на ЕПКто винаги е неносеща за изваждането на кофража.И това е фасадната за да бръкне крана с вилицата и да извади кофража.
Аз живея в ЕПК в Младост3 и като го купих го изринах до конструкция.Без да барам конструкцията всичко наново,но входа е подържан.По голямата част от хората са читави.Едната спалня е 15.2 другата 14 м.кв. не некакви по 11 квадата.Хол ,трапезария ,бокс,три балкона,баня ,тоалетна,мокро и таван 5 квадрата.Чисто ЖП 92.84м.кв.Ново строителство ще бъде 170 квадрата това нещо.
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
23-01-2011 - 12:32:55
Да, фасадните стени не са проблем при ЕПК-то, стига да е наистина ЕПК, а не пълзящ или катерещ се кофраж! По навик дори и аз казвам, че настоящият ми блок е ЕПК, защото всички така говорим без да се замисляме, а всъщност е пълзящ - тоест фасадата ми в голямата си част е бетон. Затова, трябва да се знае точно какво е строителството, а не да си мислиш, че като е 16-етажен блока, винаги можеш да разрушиш нещо по подразбиране. Ако мога да прецизирам още малко - недей да се влияеш от това дали стената е фасадна или не, а от това дали е стоманобетонова. Каквото и да е строителството, стоманобетонов елемент не се пипа - няма значение дали е греда, колона, стена; дали е панел, ЕПК, монолитно и т.н. Също и 25 см стена от единички (това при по-стари къщи/кооперации, но има и в новото строителство, макар и рядко). Ако стената е от решетъчни тухли (обикновено четворки), не е никакъв проблем да се разруши. Самото усвояване на терасата трябва да се избягва, но не е фатално за конструкцията на блока, когато се премахва само неносеща стена или част от нея. Затова много повече се пази от избивания на бетонови стени (за съжаление няма как да видиш вътрешните в целия блок), отколкото от усвоени тераси заради самото усвояване. Разпитай тетките от входа, където си харесал, ще се учудиш колко много информация са събрали *angel*
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
23-01-2011 - 13:21:54
Както казах не съм навътре с ЕПК технологията. Понеже съм си якичък и мога да нося, веднъж съм помагал на приятел живеещ в ЕПК да разбие стената между стаята и терасата. Както каза съфорумеца king_for_a_day беше бетон отвсякъде и вертикално и хоризонтално над прозорците. Моята логика като на лаик е, че бетон не се слага ако не трябва. Е, изкъртихме го. Дали блокът е ЕПК, пълзящ или катерещ се кофраж не мога да кажа.
Знам за още един 14-етажен блок, преди десетилетие и повече в основите му имаше дискотека, сега не знам дали я има още. За да се направи дискотеката съм чувал, че отдолу е изкъртено каквото трябва и каквото не трябва. Влизал съм в тази дискотека вече на ремонтирано, наистина имаше подозрително големи площи без никаква преграда. Това е малко за рубриката "една жена на пазара каза" но аз лично бих се въздържал от придобиване на имот в такъв блок. И със сигурност не е единствен случай в София. За такива казвам, че няма да издържат земетресение. За автора на темата - спокойно, ЕПКто с дискотеката не е в Младост4.
Често влизам в 4 етажна, може би 40-50 годишна тухла до УАСГ. Старото си е старо, две мнения по въпроса няма. Но няма графити по стените, няма фасове по стълбите, чисто е, пощенските кутии са здрави, входната врата е здрава. Има разлика.
В моята теза не деля строителството на ново и старо, а на такова с много съседи и такова с малко съседи. По подразбиране ЕПК-то върви в комплект с много съседи. Ако едно нещо ( врата, асансьор, парапет ) се ползва от 150 човека се амортизира много по бързо отколкото ако се ползва от 20 човека.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход