Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Качество на ЕПК в Младост 4?

Публикувано от digedi 
Качество на ЕПК в Младост 4?
22-01-2011 - 13:08:04
Здравейте,

От известно време оглеждаме с госпожата за жилище и почти се бяхме решили да купим апартамент във Флоримонт Младост. Поразпитахме тук и там. Общото мнение е, че като цяло качеството не е силната страна на новото строителство, а Флоримонт не са изключение.
Сега обмисляме големите ЕПК блокове около Бизнес Парк София.
Интересно ни е дали някой в този форум има наблюдения върху тези ЕПК блокове и какви са те?
Благодаря Ви за помощта :-)

Поздрави
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
22-01-2011 - 13:51:35
Че какво му е на ЕПК-то? Стига входа да е добре поддържан. Разлика с новото строителство няма. Вземи си на сметка по-голяма площ, хвърли достатъчно пари за ремонт и си живейте щастливо с госпожата.
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
22-01-2011 - 14:40:11
Аз съм живял в ЕПК в Младост 1 няколко години. Качеството на строителството според мен (не съм специалист) изглежда перфектно. Съседите от долния етаж имаха малко дете и без да вдигам много шум имаше големи скандали (чува се). Стените са бетонни и е студено. Половината изолирахме с външна изолация (северната част) което повиши температурите с около 10 градуса (невероятен ефект), както и сменихме дограмата. Имаше един теч в банята, от който падна тавана (шпакловката) няколко пъти, теча така и не се разбра от къде е. В момента отново е без таван - вижда се бетон и раждясала арматура. Вероятно теча е от 8-мия етаж (апартамента е на 5-ти). В блока смениха вертикалните щрангове и това подобри чувствително водата. Топлата вода потича веднага и няма никакви проблеми с нея. Има помпена станция пред блока (16 етажен е) и ако спре тока до колкото знам по горните етажи няма вода. При нас няма такива проблеми.

Твърдо съм ЗА подобни блокове, като са необходими малко инвестиции за живеене (изолация, дограма). Правени са с умисъл (не като новите невероятно глупави апартаменти). Пред всеки блок има паркинг, който макар и недостатъчен става за паркиране. Входа е широк, обикновено са с два асансьора. До колкото знам в Младост мазетата им са предвидени за бомбоубежища и стените са изключително дебели. Предвидени са както трябва, от кадърни архитекти и са земетръсноустойчиви. В такъв апартамент съвсем спокойно може да се живее. Водата и тока не спират (в момента съм в кв. Витоша и вода няма почти всеки ден, един канал вони ужасно пред блока, за паркиране не мога и да си помисля). Асансьорите са бързи и тихи (в момента асансьора в вк. Витоша, който е съвсем нов се движи като мравка а шума ме събужда). Предвидени са помещения за всичко, апартаментите са правени с умисъл - за комфортно живене.

Апартамента в Младост 1 (ЕПК) е с квадратура 74 квадрата, а апартамента във Витоша - 73. Видимо ЕПК-то е около 2 пъти по-голям от този ново строителство. Има огромен хол с преход в стая, отделна спалня, голяма кухня, отделни баня и тоалетна и голям коридор. За сравнение новото строителство е две стаи с бокс и сервизно помещение.

Недостатъците са - изолациите, шума, и това, че без да се живее и отоплява апартамента за миналата зима парното беше 600 лв (за общи части, един топломер имаше навъртял една точка само).

Може би е недостатък и това, че трябва да се прави ремонт и да се изхвърлят старите неща - плочки, мебели и пр.

С други думи - ако сте спокойни, не вдигате шум и проверите внимателно сметките за парно до момента - не се чудете, а го грабвайте!

П.П. мазето е много малко - около 2-3 квадрата само, без вода в него, само една крушка има. Едва ли това е голям проблем.
Още една подробност. В младост 4 е близо околовръстното шосе. Предполага се, че ще стане доста по-удобно пътуването. Но сегашното положение е просто отвратително. Бул. Ал. Малинов е тотално претоварен и влизането и излизането от квартала е наистина трудно.
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
22-01-2011 - 14:54:57
Quote
digedi
Здравейте,

От известно време оглеждаме с госпожата за жилище и почти се бяхме решили да купим апартамент във Флоримонт Младост. Поразпитахме тук и там. Общото мнение е, че като цяло качеството не е силната страна на новото строителство, а Флоримонт не са изключение.
Сега обмисляме големите ЕПК блокове около Бизнес Парк София.
Интересно ни е дали някой в този форум има наблюдения върху тези ЕПК блокове и какви са те?
Благодаря Ви за помощта :-)

Поздрави

Като се изключи качествената тухла / ново или старо строителство, няма значение/, ЕПК -системата е следващото читаво масово строителство. При това, за разлика от 70% от новото тухлено , с много добро качество - строено е относително грамотно, планировката на жилищата е прилична, сеизмичната устойчивост е отлична.
Има и недостатъци, за щастие - напълно компенсируеми.
Задължително трябва да се направи топлоизолация и подмяна на дограмата, по възможност - и шумоизолация към съседите. След цялостно саниране един просторен ЕПК апартамент с добра локация просто отнася като куцо пиле домат повече от половината си тухлена конкуренция от новото строителство, при това на осезаемо по-ниска цена!
Ако Ви изпадне добро предложение за ЕПК - не му мислете!
Успех!
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
22-01-2011 - 17:03:25
Най-сериозният недостатък на ЕПК-то е, че по многото етажи са наблъскани прекалено много хора от всякакви породи с всякакви навици. Досега не съм влизал в ЕПК в което общите части да не са буквално осрани и опикани. Стените в графити, входната врата изкъртена, пощенските кутии също, асансьорите ужас, стъклата на стълбищата мръсни, кучешки л..на, фасове, крушките откраднати. Обикновено около 1/4 от живущите не плащат и стотинка за поддръжката на входа, така че усилията на останалите да подобрят положението са безсмислени. Това важи в пълна степен и за панелките.
В този тип блокове около половина апартаменти се дават под наем. Тип евтина квартира за ергени и бачкатори. Хазяите въобще нямат интерес да подобрят нещо по общите части, наемателите още по-малко. Не виждам смисъл да ставате собственици, комшии на наематели. Ще живеете в същите условия, с тази разлика, че те могат да се изнесат и да оставят на вас да плащате сметката.

Всъщност не бива да се обобщава, че "всички" ЕПК-та са така, но аз лично в добре поддържано ЕПК или панелка не съм влизал.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-22 17:07 от айрян.
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
22-01-2011 - 18:55:09
avatar
Quote
айрян
Най-сериозният недостатък на ЕПК-то е, че по многото етажи са наблъскани прекалено много хора от всякакви породи с всякакви навици. Досега не съм влизал в ЕПК в което общите части да не са буквално осрани и опикани. Стените в графити, входната врата изкъртена, пощенските кутии също, асансьорите ужас, стъклата на стълбищата мръсни, кучешки л..на, фасове, крушките откраднати. Обикновено около 1/4 от живущите не плащат и стотинка за поддръжката на входа, така че усилията на останалите да подобрят положението са безсмислени. Това важи в пълна степен и за панелките.
В този тип блокове около половина апартаменти се дават под наем. Тип евтина квартира за ергени и бачкатори. Хазяите въобще нямат интерес да подобрят нещо по общите части, наемателите още по-малко. Не виждам смисъл да ставате собственици, комшии на наематели. Ще живеете в същите условия, с тази разлика, че те могат да се изнесат и да оставят на вас да плащате сметката.

Всъщност не бива да се обобщава, че "всички" ЕПК-та са така, но аз лично в добре поддържано ЕПК или панелка не съм влизал.[/[/b]quote]

Наистина не бива да обобщаваш, защото не е вярно че в панелите живеят само бачкатори и хора под наем.Напротив, в новото строителство ще срещнеш хора от провинцията, сбрани от кол и въже, както и наематели- пак така събрани от инвеститорите.
Хората, живеещи в един блок си личат по вида на входа. А поддържани входове и други общи части имат много и панели, и ЕПК.
И друго- това са имоти, строени преди повече от 20г., а какъв ли вид ще имат новите след 10г.?
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
22-01-2011 - 19:12:36
Quote
айрян
Най-сериозният недостатък на ЕПК-то е, че по многото етажи са наблъскани прекалено много хора от всякакви породи с всякакви навици. Досега не съм влизал в ЕПК в което общите части да не са буквално осрани и опикани. Стените в графити, входната врата изкъртена, пощенските кутии също, асансьорите ужас, стъклата на стълбищата мръсни, кучешки л..на, фасове, крушките откраднати. Обикновено около 1/4 от живущите не плащат и стотинка за поддръжката на входа, така че усилията на останалите да подобрят положението са безсмислени. Това важи в пълна степен и за панелките.
В този тип блокове около половина апартаменти се дават под наем. Тип евтина квартира за ергени и бачкатори. Хазяите въобще нямат интерес да подобрят нещо по общите части, наемателите още по-малко. Не виждам смисъл да ставате собственици, комшии на наематели. Ще живеете в същите условия, с тази разлика, че те могат да се изнесат и да оставят на вас да плащате сметката.

Всъщност не бива да се обобщава, че "всички" ЕПК-та са така, но аз лично в добре поддържано ЕПК или панелка не съм влизал.

Само за протокола - добре поддържаният вход е хубаво нещо, но е малко вероятно да спаси калпаво построения блок при силно земетресение.
Да не говорим за това, че старички входове и фасади се санират относително евтино, докато антиземетръсните мерки при вече построени жилища са.......
Това за съседите авторът просто е изсмукал от пръстите си. За цвят. Просто проблемът е общ за всички имоти в съсобственост у нас.
winking smiley
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
22-01-2011 - 19:12:52
Quote
ivorad

Като се изключи качествената тухла / ново или старо строителство, няма значение/, ЕПК -системата е следващото читаво масово строителство. При това, за разлика от 70% от новото тухлено , с много добро качество - строено е относително грамотно, планировката на жилищата е прилична, сеизмичната устойчивост е отлична.

Ние предпочитаме ново строителство, но за жалост на лошо построените блокове няма табели "Внимание, лошо качество!" :-)
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
22-01-2011 - 19:42:12
Quote
айрян
Най-сериозният недостатък на ЕПК-то е, че по многото етажи са наблъскани прекалено много хора от всякакви породи с всякакви навици. Досега не съм влизал в ЕПК в което общите части да не са буквално осрани и опикани. Стените в графити, входната врата изкъртена, пощенските кутии също, асансьорите ужас, стъклата на стълбищата мръсни, кучешки л..на, фасове, крушките откраднати. Обикновено около 1/4 от живущите не плащат и стотинка за поддръжката на входа, така че усилията на останалите да подобрят положението са безсмислени. Това важи в пълна степен и за панелките.
В този тип блокове около половина апартаменти се дават под наем. Тип евтина квартира за ергени и бачкатори. Хазяите въобще нямат интерес да подобрят нещо по общите части, наемателите още по-малко. Не виждам смисъл да ставате собственици, комшии на наематели. Ще живеете в същите условия, с тази разлика, че те могат да се изнесат и да оставят на вас да плащате сметката.

Всъщност не бива да се обобщава, че "всички" ЕПК-та са така, но аз лично в добре поддържано ЕПК или панелка не съм влизал.

Това си зависи от нас. В ЕПК-то в Младост 1 на етажа има 5 апартамента. Колко му е да се разберем със съседите и да се хванем, да боядисаме? Така и направихме. Разбира се - 2 от 5-те не искаха да дават пари, така че 3 апартамента си направихме ремонта. Не е толкова скъпо ...

Входа сложи една много грозна врата, която се заключва, но това реши проблемите с мръсотията и милионите брошури.

Има помещение, което е на блока и се дава под наем. Този наем се използва за чистачката, така че за общи части се доплащат по 1-2 лв.

Проблемът е с парите за парното. Както ви казах - 600 лв за сезон, при положение, че в апартамента не се живее и парното е спряно! Очеизвадно е, че някои съседи крадат яко ...
Re: Качество на ЕПК в Младост 4?
22-01-2011 - 20:16:43
Quote
misho33
...
Това си зависи от нас. В ЕПК-то в Младост 1 на етажа има 5 апартамента. Колко му е да се разберем със съседите и да се хванем, да боядисаме? Така и направихме. Разбира се - 2 от 5-те не искаха да дават пари, така че 3 апартамента си направихме ремонта. Не е толкова скъпо ...

Входа сложи една много грозна врата, която се заключва, но това реши проблемите с мръсотията и милионите брошури.

Има помещение, което е на блока и се дава под наем. Този наем се използва за чистачката, така че за общи части се доплащат по 1-2 лв.

Проблемът е с парите за парното. Както ви казах - 600 лв за сезон, при положение, че в апартамента не се живее и парното е спряно! Очеизвадно е, че някои съседи крадат яко ...

Невъзможна задача според мен. Не е до скъпо. 15 етажа по 5 апартамента = 75 семейства. Дори и да сложите врата, след 2 седмици някой от тези 75 ще се върне пиян и ще я изкърти. Дори и да боядисате, след 3 седмици стените пак ще са надраскани.

Quote
ivorad
...Просто проблемът е общ за всички имоти в съсобственост у нас.
...

Не е все едно да си съсобственик в ЕПК 15 етажа по 5 апартамента на етаж и в нормална сграда 4 етажа по 2 апартамента на етаж.

Относно земетресенията - прав си в случая, че ЕПК-то не е "модернизирано". Колко ЕПК апартаменти обаче има с приобщени към стаята тераси? Не съм специалист по сградостроителство и не знам как влияе премахването на стената между стаята и трасата. Та при силен трус ( не дай си боже ) със сигурност ще има и паднали ЕПК блокове.

Имам приятели от провинцията. Имам приятели - бачкатори. Имам приятели живеещи под наем. Уважавам ги много, нищо лошо на сериозно не мога да кажа за тях.
Но както се знае 1 човек за 1 час може да унищожи повече отколкото 10 човека могат да създадат за 10 часа.
Имах един приятел живееше точно в Младост4, уж в поддържан и организиран вход, но не можеха да направят нищо срещу една освидетелствано луда съседка, която гледаше 20 кучета в апартамента си. Вонята на пикоч беше страшна. Викали са полиция, жалби, заплахи, нищо не помагаше.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-22 20:49 от айрян.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход