Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Интересен подход

Публикувано от naceff 
naceff
Интересен подход
22-06-2006 - 13:30:41
Попаднах на един материал, който се опитва да въведе интересни понятия, като :
- нормална цена,
- теоритетична стойност,
- екстремно надценен пазар,
Лошото е, че нямам възможност да изследвам въпроса. Е, ако някой има какво да добави !

Пазарът на жилища в САЩ надценен
15.06.2006 18:15



Изследване на Global Insight и National City, базирано на правителствени данни, сочи, че 39% от всички еднофамилни къщи в САЩ са силно надценени. Това става ясно от доклад, публикуван на сайта на компанията Global Insight.

През първото тримесечие 71 общински района, представляващи 39% от всички жилища в САЩ, са били на цена над нормалната. Това е ревизия в посока нагоре спрямо четвъртото тримесечие на 2005, когато надценени са били 64 района, съответстващи на 36% от жилищата. За сравнение - през първото тримесечие на 2004 година само 1% от всички жилища са били надценени.

Според методологията на компанията, нормалната цена представлява теоретична стойност, спрямо която се казва дали даден район е надценен или подценен. Тази теоретична стойност се определя на базата на фактори като медианата на продажната цена, на дохода, тази на гъстотата на населението и медианата на историческите отклонения на цената от нейната теоретична стойност.

За да се счита пазарът на жилища за екстремно надценен, трябва поне 34% от обема му да надвишава нормалната оценка. Според проучването, 10-те най-надценени пазара продължават да поскъпват, което увеличава вероятността от бъдещ ценови спад и опасенията за криза на този пазарен сегмент.

Global Insight е известна с точните си икономически, финансови, политически и други прогнози, както на глобално, така и на регионално ниво.

Re: Интересен подход
22-06-2006 - 13:50:38
Първа реакция smiling smiley

Започнах сърч на оригинала - сори, Начев, ама това, дето си го дал, хич нищо не става ясно от него. Знам, че не е твоя вината, де smiling smiley Иначе е интересно като тези и информация, но има ужасно много "ако приемем, че". В случая - КАК точно се вкарват тези фактори в изчислеяването на теоретичната стойност? От отговора на този въпрос зависи и къде е тази стойност - бас ловя, че мога да ти ги изкарам и подценени, стига да сменя тежестта на отделните фактори или да си вкарам още някой smiling smiley

Като намеря оригинала, пак ще пиша.

Но какво изрових на първи сърч:

"A renewed surge in house prices seems unlikely, despite yesterday's reduction in interest rates, and the possibility of more cuts to come," said Howard Archer, economist at Global Insight.

Това е публикувано на 11.08.2005, а според днешната информация на същия източник (Глобъл Инсайт) въпросният икономист ама хич не е познал тогава smiling smiley - защото посоката все още е нагоре - даже въпреки увеличените лихви. А този Арчър пък говори, че щяла да пада въпреки НАМАЛЕНИ лихви. Явно прогнозата му се е срутила съвсем smiling smiley
naceff
Re: Интересен подход
22-06-2006 - 14:02:36
Да, още през миналата година се говореше упорито и от много места, че надценяването е значително. Балонът е голям! Всъщнос балонът не е само един.
Нали помниш, коментирахме широко една статия - Bubbles all around.

На фона на това изглежда, че прогнозата идва сама. Да, ама не ! Вярно, излиза, че не е познал в прогнозата си, ама какво да се прави, очевидно дошли са времена, в които конвенционалната логика не върви !

В един момент (незнайно кога) ще има сериозна корекция, която би следвало да вкара системата в параметри. Въпросът е, дали това ще се случи ударно или плавно?!
Re: Интересен подход
22-06-2006 - 14:06:13
Начев, искат регистрация, гадовете :cry:

Има и фрии трайъл, ама на мен не ми се занимава. Някаква анкетна карта да попълня, че да ме спамват после, не ща!

Ти от къде го взе на български това?
Re: Интересен подход
22-06-2006 - 14:12:33
Абе че се говореше, говореше се. Куку колко статии по въпроса ни даде да четем (все пак благодаря му smiling smiley) . Ама все в бъдеще време! И още явно се говори - аз на това му викам "алтирелийска подготовка" smiling smiley

Но пък оня Грийнспан нали излезе и рече "споко, надуването е спряно, от тук нататък качваме полекичка лихвите и постепенно изпускаме, че да не стане взрив" smiling smiley

Иначе ми е супре интересна методологията за определяне на "нормална цена" - аз такова животно още не знам. Много ми се ще да се ограмотя по въпроса smiling smiley

Re: Интересен подход
22-06-2006 - 14:14:52
Ясно, че е "артилерийска" подготовката - лелей, вече имам страх от "бивши", ако четат! Да не вземат да кажат, че НЕ ЗНАМ как се пише тая сложна думичка :}
naceff
Re: Интересен подход
22-06-2006 - 14:39:03
Чакай, че Петър нещо ме запали на футболна тема, та не мога да вдигна глава :-))
Мъже, какво да ги правиш !!!!!!!!!!!!!!!

Да, не е излязло. Източникът на това чудо е инвестор.бг.
Можеш да го видиш още в рубриката за имоти.
Re: Интересен подход
22-06-2006 - 14:39:35
Ами аз мога да си направя друг извод. ЗА да бъде стимулирано населението да работи задължителните му разходи трябва да бъдет повишени за да се стяга и затова цените ан жилища в САЩса над нормалното. Я си представи, че голям процент от американциет си изплатят ипотеките, заделят някакви средстав и на 40годишна възраст се отдадат на риболов, пътешествия бънджи скокове....
Re: Интересен подход
22-06-2006 - 14:59:38
4ovek,

Тук въпросът е принципен - що е то "нормална стойност" и как се получава тя? Това искам да знам аз, а изводите после си идват сами. В практиката можеш да докажеш ВСЯКА теза, стига да имаш достатъчно статистическа подготовка и да знаеш кои фактори да отсееш и кои да оставиш, и с какво тегло да ги оставиш smiling smiley Неслучайно й викат "стъкмистика" :}

А иначе има логика в съжденията ти.
Re: Интересен подход
22-06-2006 - 15:20:32
Като разбереш какво е "нормална" стойност искам да изчислиш каква е нормалната цена на ароматизирана вода, на CD със запис, на вечерна рокля...smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход