Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Що е то брокер?

Публикувано от dicho 
Що е то брокер?
15-10-2010 - 12:23:31
Предлагам да кажете мнението си за това, каква работа бихте искали да свършат брокерите за вас, независимо дали купувате, или продавате имот и какви отговорности очаквате да поемат пред вас. Ще кажа и своето мнение - за да бъде успешен един брокер, той преди всичко трябва да умее да общува, да има достатъчно добра обща култура и добро възпитание, останалото се учи в движение. Така отговарям на често задавания въпрос "Колко години си учил за брокер?". Според мен работата на посредника е единствено да споразумее купувач и продавач, след предварителната работа по всеки имот и клиент, която нямам намерение отново да обяснявам, независимо дали е брокер на единия, или на двамата, да решат, че интересите им са защитени в максимална степен и да подпишат ПД, по който отговорности имат само подписалите го и за целта не е необходимо специално образование.
Re: Що е то брокер?
15-10-2010 - 12:26:35
Сега Ком-Емине ще си постне глупостите си от съседната тема.
Re: Що е то брокер?
15-10-2010 - 12:32:03
Няма да се сдържи естествено. Ако моето присъствие тук може да се обясни с факта, че това ми е работата и нещо, от което явно разбирам и освен това съм шеф с доста свободно време, то той какво ли работи, след като непрекъснато виси тук ?
Re: Що е то брокер?
15-10-2010 - 12:59:07
Дичо, може ли да дам своето скромно мнение?

Очаквам от брокерите (когато съм в ролята на купувач):
- когато се пишат обявите за имоти в интернет да се дават реалните квадратури на апартаментите (ЧЖП като една цифра, отделно с общите части), изложенията им, броя на стаите, снимки и ако може арх. проект (за да видя разпределението); агенцията да обявява комисионната за купувача предварително (още в обявата, иначе оставам с предположението, че тази комисионна подлежи на допълнително договаряне). В резултат на неточни параметри в обявите аз съм виждала обявен един и същи имот от 4-5-6 агенции, но с различни квадратури, цени, етажи и т.н., но с еднакви снимки;
- когато се поддържат обяви в интернет, нека АНИ-тата да прозвъняват собствениците (продавачите) периодично и честичко, за да не висят "стари" обяви в интернет на апартаменти, които са вече продадени, т.е. да си поддържат стриктно базата данни с имотите обновена - така ще са наясно за колко време се продават определени имоти (нищо, че примерно не са продадени от конкретната АНИ, а от друга - все е ценна тази информация според мен);
- когато се обадя по телефона за някоя обява (някой апартамент), нека все пак да ми дават поне по телефона минималната информация, а не да ме изнудват да ходя в офиса лично, за да получа информация за изложението на имота на пример (но това ми е от много стар опит - още през 2006 г);
ПП. И ако може да няма правописни грешки в обявите, защото мен лично това много ме дразни.
А и тези разтегливи понятия "идеален център", пък той апартамента бил всъщност до Макдрайв (за Варна говоря) и брокерката да ме пита: "Вие от Варна ли сте?" (а аз да си мисля, "Че какво значение има дали съм от Варна или не, нали съм купувач???", т.е. "Пита ме до колко познавам града, това ли ме пита?" и после тази брокерка ме заведе точно до циганската махала - добре, че едно циганче потичваше безгрижно, че да няма нужда да й се обяснявам, защо апартаментът в сградата, за която все още няма дори и изкоп - не ми харесва smiling smiley (Но това са стари работи от 2006 г).


Като продавач - не зная - не мога дажа - нямам опит все още.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-10-15 13:23 от Potential_Buyer.
Re: Що е то брокер?
15-10-2010 - 13:12:51
avatar
Quote
dicho
Няма да се сдържи естествено. Ако моето присъствие тук може да се обясни с факта, че това ми е работата и нещо, от което явно разбирам и освен това съм шеф с доста свободно време, то той какво ли работи, след като непрекъснато виси тук ?

Много шефове със свободно време се събрахме на едно място - затова не върви дебата... smiling smiley Да поканим и малко служители без собствено мнение за да е по-нормална обстановката? Едно е да си налагаш мнението над тези които зависят от теб, съвсем друго е да спориш с такива които не им пука какъв си и кой си... затова не върви дискусията, а само панаири...

Аз искам от брокера САМО 3 неща!
1 Да ми намери това което търся! - Без да ме убеждава кое е подходящ за мен / т.е да ми предлага това което има/
2 Да ми спазари най-ниската възможна цена!
3 Да бъде отговорен за сделката все едно парите са негови и да ми гарантира че няма измама.


Толкова е просто нали?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
bah
Re: Що е то брокер?
15-10-2010 - 13:16:33
avatar
Quote
Potential_Buyer
ПП. И ако може да няма правописни грешки в обявите, защото мен лично това много ме дразни.
А и тези разтегливи понятия "идеален център", пък той апартамента бил всъщност до Макдрайв (за Варна говоря) и брокерката да ме пита: "Вие от Варна ли сте?" (а аз да си мисля, "Че какво значение има дали съм от Варна или не, нали съм купувач???", т.е. "Пита ме до колко познавам града, това ли ме пита?" и после тази брокерка ме заведе точно до циганската махала - добре, че едно циганче потичваше безгрижно, че да няма нужда да й се обяснявам, защо апартаментът в сградата, за която все още няма дори и изкоп - не ми харесва smiling smiley (Но това са стари работи от 2006 г).

Тва е, защото сме на Балканите. Такива изцепки (като преживяното от Вас) има във почти всички сектори на икономиката ни и брокеража не е някакво изключение. Много кифли стоят на някакви длъжности, без да им е там мястото. Аз мога да напиша реални случки, от които ще се изчерви клавиатурата ми от срам, че от нейните бутони излизат такива неща. Тук се опира до първите 7 години, Дичо го е написал добре.

А Вие от 2006 год. досега не си ли намерихте имот?
Re: Що е то брокер?
15-10-2010 - 13:20:25
bah - намерих си имот, но директно от строител - без брокер - в началото на 2007 г.
Re: Що е то брокер?
15-10-2010 - 13:25:00
avatar
Quote
bah
Много кифли стоят на някакви длъжности, без да им е там мястото.

Абе какво говориш.. един веднъж в банката се развика нещо и каза да му доведат супервайзера... нещо му казаха че го няма оня ги напсува и излезе... и кокошките там служителките в банката взеха да се хия и да викат:
- ТОЯ ПЪК ЗА КАКВО МУ Е СУПЕР ВАЙЗЕРА - НЕГОВАТА РАБОТА Е ДА ОПРАВЯ КОМПЮТРИТЕ НЕ ДА СЕ ЗАНИМАВА С НЕДОВОЛНИ КЛИЕНТИ
Те не могат да попълнят нареждане за чужбина - ти искаш да знаят какво е супервайзер!
И смятай щом в банката работят хора които не си разбират от работата, какво остава за другите сектори...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
bah
Re: Що е то брокер?
15-10-2010 - 13:43:14
avatar
Има кифли неграмотнички, но има има кифли, които са печени (разбират си от занаята), но злоупотребяват с доверието на клиента. Клиентът страда и от двете групи. А може и джак пот - хем простакеса, хем не разбира, хем алчна, бърза (през просото) и в кухата глава ъкъла и само за банкноти мисли.
Re: Що е то брокер?
15-10-2010 - 13:55:36
Не съм много съгласна, че е достатъчно само добра култура, възпитание и умение да общува. Това, разбира се е е много важно, но аз познавам доста добре възпитани и контактни хора, които не стават нито за брокери, нито за търговци...според мен е нужна голяма доза упоритост, пробивност, може би да е леко нахален( не влагам нищо лошо в това понятие, но е пагубно, ако брокерът е свит и му е неудобно да издейства отстъпка за клиента). Лично аз очаквам коректно отношение, добро възпитание, както е посочил Дичо, професионализъм придобит от натрупания опит( не теоретично, а от практиката). Може би и да е ведър, усмихнат и търпелив човек, което предразполага клиента.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход