Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Делба на УПИ с малка площ

Публикувано от Акси 
Делба на УПИ с малка площ
26-03-2010 - 14:49:00
Здравейте!

Наскоро станах собственик на 1/2 идеална част от имот УПИ с обща площ от 780кв.м. Парцелът се намира в широк център на Банкя.
Бих искала, ако е възможно, да разделя имота на две, така че и аз, и съсобственикът ми да имаме отделни имоти и да не зависим един от друг (съгласувания, учредяване право на строеж, нотариални покани при продажба на идеалната част и т.н.).

От различни места получих различни мнения по въпроса, дали това е възможно за тази квадратура - новите УПИ биха били с площ от 390 кв.м. Най-лесно е да отпадне регулацията, но това не ни устройва, тоест да станат 2 самостоятелни ПИ в един УПИ.

Утре имам среща с поредния адвокат, да видя, той какво ще ме посъветва, но сега зачитайки се по-съсредоточено в ЗУТ открих така желаната от мен информация за минималните размери, а именно:
"Чл. 19. (1) При урегулиране на поземлени имоти за ниско жилищно застрояване, свободно или свързано в два имота, се спазват следните размери:
1. в градовете - най-малко 14 м лице и 300 кв. м повърхност"


Въпросът е Банкя дали е към тази точка или към следващата:
"2. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) в курортните населени места и селищни образувания и в курортните зони на населените места - най-малко 16 м лице и 500 кв. м повърхност"

Предполагам, че трябва да попитам в общината или направо главния архитект, но реших първо да се допитам до вашето компетентно мнение.winking smiley
Re: Делба на УПИ с малка площ
26-03-2010 - 15:01:37
avatar
Quote
Акси
Здравейте!
От различни места получих различни мнения по въпроса, дали това е възможно за тази квадратура - новите УПИ биха били с площ от 390 кв.м. Най-лесно е да отпадне регулацията, но това не ни устройва, тоест да станат 2 самостоятелни ПИ в един УПИ.

Регулацията не може да отпадне. А когато имаш ПИ, не можеш да строиш, докато не го регулираш. А дори и да има 2 ПИ в едно УПИ, за всяка една дейност се иска общо съгласие.
Quote


Утре имам среща с поредния адвокат, да видя, той какво ще ме посъветва, но сега зачитайки се по-съсредоточено в ЗУТ открих така желаната от мен информация за минималните размери, а именно:
"Чл. 19. (1) При урегулиране на поземлени имоти за ниско жилищно застрояване, свободно или свързано в два имота, се спазват следните размери:
1. в градовете - най-малко 14 м лице и 300 кв. м повърхност"


Въпросът е Банкя дали е към тази точка или към следващата:
"2. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) в курортните населени места и селищни образувания и в курортните зони на населените места - най-малко 16 м лице и 500 кв. м повърхност"

Предполагам, че трябва да попитам в общината или направо главния архитект, но реших първо да се допитам до вашето компетентно мнение.winking smiley

Банкя е курортен град откакто се помни.
Re: Делба на УПИ с малка площ
26-03-2010 - 15:15:14
avatar
Точка 2.
Проектирайте къща близнак и си подпишете съгласие по чл.33

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Делба на УПИ с малка площ
26-03-2010 - 15:31:29
Благодаря, камелия! Предположих, че е така, но реших, че пък може и да има вратичка и да са по-малките параметри.winking smiley

OwnerBG Под къща близнак имаш предвид къщи на калкан предполагам. Ако е така, съсобственикът не желае, защото му скривам юга, а и парцелът е с денивелация, коята не знам доколко позволява пълен близнак.

Какво имаш предвид под "съгласие" по чл.33? Веднъж имам декларация по чл.33 за отказ за закупуване на 1/2 част. Имаш предвид, че всички споразумения между съсобствениците минават по този член от ЗС... малко е обърках *xxx*
Re: Делба на УПИ с малка площ
26-03-2010 - 15:56:56
avatar
Quote
Акси
Благодаря, камелия! Предположих, че е така, но реших, че пък може и да има вратичка и да са по-малките параметри.winking smiley

OwnerBG Под къща близнак имаш предвид къщи на калкан предполагам. Ако е така, съсобственикът не желае, защото му скривам юга, а и парцелът е с денивелация, коята не знам доколко позволява пълен близнак.

Какво имаш предвид под "съгласие" по чл.33? Веднъж имам декларация по чл.33 за отказ за закупуване на 1/2 част. Имаш предвид, че всички споразумения между съсобствениците минават по този член от ЗС... малко е обърках *xxx*

Дори и да са по- малките параметри, за да се раздели, трябва да има достатъчно голямо лице на улицата. Чл. 33 третира съсобствеността. За всяко едно действие в съсобствения имот, едната страна иска съгласието на другата.
Ако сте в добри отношения, можете заедно да се консултирате с архитект, който да ви предложи начин на застрояване, удовлетворяващ и двете страни.
Re: Делба на УПИ с малка площ
26-03-2010 - 16:08:43
По принцип има достатъчно лице за всяка от половинките - по над 16м.
Аз имам изготвено мотивирано предложение от архитект, което ще представя на съсобственика. Въпросът е, че той няма намерение да строи скоро, а както твърди "иска да е сигурен, какви са ползите и вредите от едно учредяване право на строеж", тоест е наплашен, че ще му взема нещо негово. Нямам никакви такива намерения и по принцип смятам да спазвам законовите изисквания за строеж.
Предполагам, че ще намерим някакво решение помежду си (искрено се надявам), но за всеки случай исках да проверя и възможностите при лошо стечение на обстоятелствата.:ami:
Re: Делба на УПИ с малка площ
26-03-2010 - 16:18:25
avatar
Quote
Акси
По принцип има достатъчно лице за всяка от половинките - по над 16м.
Аз имам изготвено мотивирано предложение от архитект, което ще представя на съсобственика. Въпросът е, че той няма намерение да строи скоро, а както твърди "иска да е сигурен, какви са ползите и вредите от едно учредяване право на строеж", тоест е наплашен, че ще му взема нещо негово. Нямам никакви такива намерения и по принцип смятам да спазвам законовите изисквания за строеж.
Предполагам, че ще намерим някакво решение помежду си (искрено се надявам), но за всеки случай исках да проверя и възможностите при лошо стечение на обстоятелствата.:ami:

Във вашия случай, по всяка вероятност е по- удачно да строите на калкан, за да имате повече двор. Ако обособите отделни УПИ, трябва да бягате от границите поне с по 3м., което си е загуба........
Re: Делба на УПИ с малка площ
26-03-2010 - 16:28:39
Quote
камелия

Във вашия случай, по всяка вероятност е по- удачно да строите на калкан, за да имате повече двор. Ако обособите отделни УПИ, трябва да бягате от границите поне с по 3м., което си е загуба........

По принцип е така и за мен би било ок, тъй като калканът ми ще е на север, но на съсобственика ще се скрие югът и той твърдо отказва този вариант. Примирила съм се с варианта на свободно стоящи къщи с отстояния от съседите, само искам да ми учреди правото на строеж.*yes*
Re: Делба на УПИ с малка площ
29-03-2010 - 16:25:06
Наредба 7, чл.83 (1) - така и двамата може да имате южни дворове, макар и 6-метрови.
Re: Делба на УПИ с малка площ
29-03-2010 - 22:04:44
Дано да не е някой идиот, пък ти защо ли се навря в съсобственост. Чл.33 от Закона за собствеността при прилага само при продажба на идеална част от съсобствен имот на трето лице и означава, че трябва да се предложи първо на съсобственика.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход