Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

А в братска Унгария ?

Публикувано от naceff 
naceff
Re: А в братска Унгария ?
22-02-2006 - 12:43:35
Ето и това намерих :

"Леко намаляват разрешенията за строеж на жилища за четвъртото тримесечие
21 февруари 2006
Източник: Investor.Bg
Най-много за разрешенията за жилищни сгради в Бургас и София, най-малко – във Видин и Разград
Общо 2118 разрешения за строеж на жилищни сгради (8897 жилища) са издадени през четвъртото тримесечие на миналата година "

Сигурно има и по-директни и надеждни източници, но това имам под ръка като обработя данните от вчерашните статии :

Издадени разрешения за сроеж през 2005 г. в Бг :
1-во 2692
2-ро 3935
3-то 3727
Тук се включват жилищни, административни и друг тип сгради

4-то 2118 (само за жилищни сгради, с общо 8897 жилища)


naceff
Re: А в братска Унгария ?
22-02-2006 - 12:51:52
И цялата статия, разбира се ! :

"Леко намаляват разрешенията за строеж на жилища за тримесечие
От: Нели Минчева
nelly@investor.bg
21.02.2006 17:53
Общо 2118 разрешения за строеж на жилищни сгради (8897 жилища) са издадени през четвъртото тримесечие на миналата година, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Разгърнатата застроена площ на тези жилища е 1,27 млн. кв. м.

За сравнение през предходното тримесечие са били издадени 2185 разрешения за строеж на жилищни сгради, или за общо 8872 жилища.

Бургас остава градът с най-много издадени разрешения за жилищни сгради – 438 за периода, след като бе пръв и за цялото деветмесечие на миналата година. София изостава от морския град с 339 разрешения за тримесечието, а издадените разрешения във Варна и Пловдив са съответно 302 и 198 броя.

Само три са за периода разрешенията за строеж на жилища във Видин, четири – в Разград, пет – в Монтана.

През четвъртото тримесечие цените на жилищата в страната са се увеличили с 2,4% до средно 769,7 лв./кв.м. Поскъпването за цялата 2005 г. е от близо 37%.

Най-скъпи през миналата година са били жилищата в София – средно 1222,4 лв./кв.м., следвани от тези във Варна - 1198,1 лв./кв.м и Бургас – 1126,5 лв./кв.м. Според експерти тенденцията е да намалява строежът на големи жилища за сметка на едностайните и двустайните, които са и по-търсени на пазара.


От НСИ посочват, че издадените разрешителни за административни сгради в страната през четвъртото тримесечие са 82 с разгърната застроена площ на обектите от 48 533 кв. м, а за други сгради - 1536 с РЗП 984 515 кв. м. В повечето случаи данните по отделните градове относно административните сгради са конфиденциални, но като цяло и тук водят по-големите градове – Пловдив, София и предизвикващият все по-голям интерес Благоевград. "



Re: А в братска Унгария ?
22-02-2006 - 12:52:13
И тук има инфо по въпроса - и по специално за Видин. Колега, теб нали те интересуваше специално за този град въпроса с новото smiling smiley Имало било разрешение само за 3 сгради през последното тримесечие там във Видин:

[www.segabg.com]

Re: А в братска Унгария ?
22-02-2006 - 12:53:36
Е, сори - същата информация smiling smiley няма как - тя идва от един и същ източник - НСИ
naceff
Re: А в братска Унгария ?
23-02-2006 - 11:12:32
Joan,
Сега прочитам мнението ти относно многото въпросителни за унгарските недвижимости и ти давам пълно право, че информацията не може да отговори на много въпроси. В една или друга степен това важи за всяка информация.

"По данни на агенции за недвижими имоти в страната между 42 и 46 000 апартамента са били построени през изминалата година. " Това изречение аз въприех субективно като информация за това, че през 2005 около толкова жилища са получили разрешение за ползване. Прочитайки мнението ти, върнах се и вече също като тебе решавам, че това би могло да знаичи и много други неща.

По отношение на тези 8000 непродадени нещата също не са еднозначни. Естествено, че има голяма разлика, дали става дума за индивидуализирани само на проект жилища, за които се продава правото на строеж или се говори за завършени, с А16, заключени и чакащи собственици и то насъбрали се за неопределен период от време.

И все пак, самият начин по който е построена и изнесена тази информация, на мене поне ми говори, че авторите искат да привлекат вниманието ни на някакви нови и необичайни събития на пазара там. Естествено ние не знаем, кои са истинските автори, какво са искали да кажат и какво са казали, кой го е превел и как точно е стигнало до нас. И все пак нещо ме кара да си мисля (може би усещам), че точно в тази информация е по-подходящо да се замислим за духа и, а не да се вторачваме в буквата.

Дори последното да не е вярно, това е още един щрих в картината !
Re: А в братска Унгария ?
23-02-2006 - 12:37:14
Naceff,

Прав си за диха, ама аз толкова съм се начела на информации, дето акцентират върху "духа", а не върху някакви обективни данни, че чак яд ме хваща да ги чета. Имам предвид, че някой така може да е усетил положението в Унгария, това добре. Ама като го е усетил така, да напише - "аз така го усетих чисто интиутивно" и данни да не дава. 'Щото тия данни някак не подкрепят "духа". А аз изпитвам душевен дискомфорт, като видя някой да борави така с данни smiling smiley

Сега замисли се за каква стагнация става въпрос, ако има изтъргувани 165 хиляди жилища, и неизтъргувани (каквито и да било) - 8 хиляди. Някак това за мен е единствената що годе еднозначна информация от цялата статия - а тя хич не ми говори за стагнация на пазара.
Re: А в братска Унгария ?
23-02-2006 - 12:47:37
Освен това в Унгария нямат море - един Балатон и зимни курорти нямат доколкото ми е известно. Т.е. спецификата е съвсем друга - развитието е различно.
Re: А в братска Унгария ?
23-02-2006 - 13:12:35
Quote

...За сравнение през 2004 година са били построени 44 000 нови апартамента, пуснати с продажна цена около 380 млрд. форинта (1.52 млрд. евро)."

Значи има-няма, парчето върви по около 35 000

ето това някой го беше пуснал във форума на investor.bg - [ingatlan.com]

средна цена в Будапеща - 87,000 евро (1250 евро/м2)

Анонимен потребител
Re: А в братска Унгария ?
23-02-2006 - 13:24:52
остава само да доуточним как смятат квадратурата
naceff
Re: А в братска Унгария ?
23-02-2006 - 14:04:48
Добре, колежке Joan,
Разбирам, че прекаленото акцентиране върху нещата от "духовната сфера" те вкарват в раздразнение.

Ами, като искаш конкретика, тогава не смесвай постоянно общия брой сделки с продажбите на нови жилища. Ако въобще има някаква кореспонденция (о,кей условно) то тя е 44 000 към 8000.

И у нас се говори за по около 200 000 сделки с недвижимост през последните години (грубо и по памет). И това число нищо не говори. Вътре са примерно и доброволни делби на нивите на прадядо! Общият брой не е напълно откъснат от темата ни, но май по-скоро говорим за нещо друго.

За съжаление не съм чувал още официална информация, че у нас са построени (да не говорим за продадени) над 20 000 ново, тоест да достигнем поне близо до нивото на 80-те години.
Хайде сега си представи, че такава информация за Бг все пак се появи, но едновременно с това изведнъж се прокраднат данни, че на пазара 1/5 та от продукта стой непродаден. Няма ли да ти е интересно ?!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход