Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Ламиниран или естествен паркет

Публикувано от mtodorov 
Ламиниран или естествен паркет
11-11-2008 - 14:20:21
Здравейте, ще се радвам ако някои ми даде съвет какъв паркет да си сложим в къщата която в момента строим. Колебанието е дали си струва риска да се сложи естествен паркет който ако искаме да е хубав струва доста и никой не дава гаранции че няма да се компроментира т.е да се надуе размести и така на татък. Всички обещания са докато ти вземат парите а после фирмите се измъкват по всевъзможни начини. С две думи какво ще ми препоръчате. Благодаря предварително за отговорите.
Re: Ламиниран или естествен паркет
11-11-2008 - 15:37:19
Естественият е скъп и качественото поставяне струва скъпо. Ако можете да си го позволите е вечната настилка.
Ламинатът за мен е пластмасория. Става, евтин е, и се поставя лесно. Също може да се надигне от влага, основата му е мукава, грубо казано.
Иначе за да се положи истински, естествения паркет трябва да е приел влагата на помещението, да е стоял там поне месец. Настилката трябва да е равна. Влагата в нея трябва да е не повече от 8 процента, ако не бъркам - майсторите знаят. Да е идеално гладко, за да не хлопа. Не вярвайте на говедата псевдо-майстори да ви лепят паркета за замазката, ако горните условия не са спазени, ще го съсипете. В идеалния вариант (така правят в Русия) се полага ОСБ плоча под него и той се КОВЕ на нея, или тепи, като предварително замазката се маже с изолация на водна основа. Изобщо, естественият паркет е жив материал, със съпътствашата му поддръжка - фуга ще отвори, каквото и да правите есента , след сухото лято и ще я прибере през зимата заради влагата. Важно е всичко - и качеството му (да не е бук, защото масово криви, не е качествен) и начина напоставяне и подготовката и фугирането и лакирането.,както и цикленето, естествено. И начина на поставяне - реденето на дълго предпоставя повече движение, отколкото сглобките под прав ъгъл особено с по-къси паркетини по две успоредни.
Много тънка работа е, тненапразно добрият монтаж с материалите излиза колкото паркета, абе смятайте едно 80-100 кинта общо на квадрат паркет плюс монтаж...
Re: Ламиниран или естествен паркет
11-11-2008 - 16:29:04
StefanB благодаря ти за отговора но проблема е че за тази цена неможеш да намериш качествен материал с качествен монтаж. Няма фирма която еднозначно и твърдо да казва че дава гаранции. И да те подлъжат с гаранция после се измятат. В един сайт четох че гаранцията отпада ако не се живее в помещенията. Направо звучи смешно. За какво ми е този паркет след като ще му робувам после,,,,
Re: Ламиниран или естествен паркет
11-11-2008 - 17:05:30
Ламинирания паркет е евтин вариант. После може да се смени или да се сложи естествен.

Растителна защита - съвети

Склад под наем - 400 кв.м.
Warehouse for rent in Bulgaria
Re: Ламиниран или естествен паркет
11-11-2008 - 17:34:20
Евтин е ама има и хубав ламинат който идва 50 лева на квадрат с монтажа и се различава доста от тези които са по 20тина лева. Дават му 30 години гаранция дори затова че няма да си промени цвета и да се надраска.
Re: Ламиниран или естествен паркет
11-11-2008 - 18:25:10
Стефан е написал всичка вярно.Имам само една забележка и то не към неговия пост а към ситуацията в българия.

В 99 % от случаите хората бързат да влязат в жилищата си.В този момент в никакъв случай влагата неможе да достигне 8 %.Това примерно при бетона са получава на 5-7 година.Няма кой да го чака.И от там идва главно проблема с измятане , издуване и т.н та дори ако го оставиш да се аклиматизира към влагат в помещението.

Но все пак естествения си остава най - добрия избор.Но понеже на никай не му се чака съветвам - купете го , наредете го но ако не ви е изсъхнала къщата примирете се , че ще отвори фуги.След 4-5 години , когато доде време за първи ремотн го пренаредете и от тук нататък проблеми няма да имате.Има и друг вариант който аз най вероятно ще направя.Ще си сложа ламинат но ефтин.И при първи ремонт ще си сложа естествен.
Re: Ламиниран или естествен паркет
11-11-2008 - 19:49:13
Има т.н "традиционен" начин на слагане на паркет. Слагаш "бичмета" и ковеш. Естственно отдолу е добре да се сложи изолация. В този случай, кухината позволява на влагата да не измята паркета.
Ако се лепи, е изключително важно, основата да не надвишава 6 процента влажност (8 процента е допустима горна граница през есенно-зимен сезон) и да се слага върху подготвен със саморазливаща се "фибрирана" замазка под. Лепилото е сащо много важно...най-добре е да се използува или полиеретаново, или специално дву-композитно (извинете за терминологията) лепило.
Изборът на паркета също е важен... Ако искате по-малко проблеми, наблегнете на "екзотичното" дърво. То е в повечето случй, водоустойчиво и "работи" сравнително малко. Друг е въпросът, че вече излиза от мода... Съотношение дебелина-широчина също е от значение: колкото е по-широк един паркет - толкова повече трябва да се одебелява.
До 15см широчина - може да има 12-15мм дебелина. Над 16 см е необходимо 18-22мм дебелина. В БГ съм виждал дъбов 16см на 14мм дебелина. Резултат: след 3 месеца се измята и пода става " Дунавски вълни"...
Спестявам коментари за цикленето...в повечето случай то е на ниско ниво. Затова в БГ е по-добре, да се слага фабрично лакиран паркет.
Последно: По добре е да си поръчате паркета в чужбина. (ако имате над 30 квадрата) Идва изсъхнал, добре калибриран, и излиза по-ефтино от българските прекупвачи. Успех. smiling smiley
Re: Ламиниран или естествен паркет
11-11-2008 - 19:59:26
Благодаря на всички за отговорите.Както е написал bibise и аз ще сложа ламинат и след 5 6 години като изсъхне хубаво слагам естествен. Няма смисал да си създаваме излишни главоболия.
Re: Ламиниран или естествен паркет
13-11-2008 - 11:34:51
Най-добре!
Но всички,които писаха,забравиха нещо много важно да споменат/нали съм на вълна паркет и аз/и то е-както се мери влажност на под,така да се измери и влажността на материала!Защото дори и при изсъхнала основа,ако дървото е "мокро"следва същия резултат.Според специалисти влажността му не трябва да надвишава 0.5%.За жалост в БГ никой продавач не дава такива съвети,а повечето от "майсторите"дори и не са чували за това.Така,че адмирирам съвета за внос от чужбина и то на готов лакиран паркет!
Re: Ламиниран или естествен паркет
13-11-2008 - 17:41:25
Здравейте отново. Някои може ли да изкаже мнение за 10 милиметровия ламинат на KAINDL - Австиря. Днеска ме водиха на една кооперация супер луксозно изпълнение да го гледам видя ми се хубав.Цената му е около 40 лева на квадрат с монтажа. Ако някой има опит с този ламинат нека сподели. Благодаря ви предварително за отговорите.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход